شکننده‌های سنگ‌کلیه با گیاهان دارویی

آب کافی، رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی دوستان کلیه‌اند

یکی از اختلال‌های بیماری‌های کلیوی، سنگ‌کلیه است که از مواد معدنی و نمکی در دستگاه ادراری تشکیل می‌شود. درواقع سنگ‌کلیه، رسوبات سختی است که از مواد معدنی و نمکی در کلیه‌ها ایجاد می‌شود، اما ممکن است در هر قسمت از دستگاه ادراری از کلیه‌ها تا مثانه دیده شوند. حال برای اینکه بدانید علت بروز این بیماری چیست و با چه گیاهانی قابل درمان است، نظر بهنام یوسفیان، محقق طب سنتی و استاد گروه تولید و فناوری گیاهان دارویی و معطر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا را جویا شدیم که می‌توانید بخوانید.

شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰

به طور کلی، تشکیل سنگ‌کلیه به سبک زندگی ارتباط دارد و در اکثر مواقع، به علت غلیظ‌شدن ادرار و بالارفتن میزان رسوبات موجود در آن است که به‌مرور به‌هم چسبیده و بلورهایی تشکیل می‌دهند. جالب است بدانید بوعلی سینا در کتاب قانون می‌فرماید بیماری که سنگ‌کلیه یا مثانه دارد، اگر برگ پنیرک را در آب بپزد و با روغن حیوانی و عسل بخورد مفید است. همچنین اگر غذای آن گوشت برشته گنجشک، جوجه مرغ، کنگر، آب نخود با روغن زیتون، آب نخود با گل رنگ و روغن زیتون، دواها و غذاهای ادرارآور مثل آب کنگر، ترب و آب برگ ترب باشد، سودمند است.
اما برای پیشگیری از سنگ‌کلیه، نوشیدن آب کافی، رعایت رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی نیاز است.
در صورتی هم که با این بیماری مواجه شدید، بدانید که روش‌های مختلفی برای دفع و ازبین‌بردن سنگ‌کلیه وجود دارد که از جمله آن می‌توان به دارودرمانی، عمل جراحی و خارج‌کردن سنگ‌کلیه، ازبین‌بردن سنگ‌کلیه با عمل‌های جراحی بدون برش و نیز مشورت با پزشک و متخصص ارولوژی اشاره کرد.
حال موضوع اصلی، معرفی داروهای گیاهی برای دفع و ازبین‌بردن سنگ‌کلیه است، ولی بدین منظور نباید از مزایای سایر روش‌های موجود در طب سنتی غافل شوید؛ چراکه مصرف داروهای گیاهی و شیمیایی به‌تنهایی تأثیرگذار نیستند و باید در کل سبک زندگی خود را بهبود ببخشید.
نکته مهم دیگری که در رابطه با ازبین‌بردن سنگ‌کلیه وجود دارد، نوشیدن مقدار زیادی مایعات است؛ این کار تأثیر مهمی در عبور سنگ‌های کلیوی و پیشگیری از بروز آن‌ها دارد. همچنین بسیاری از میوه‌ها، سبزیجات و نوشیدنی‌ها و... وجود دارند که به عنوان یک داروی طبیعی عمل می‌کنند. در کل، برخی از نوشیدنی‌ها و آب‌میوه‌های طبیعی و داروهای طبیعی نقش مؤثری در ازبین‌بردن سنگ‌کلیه دارند که می‌توانید برای درمان استفاده کنید، این گیاهان و نوشیدنی‌ها عبارت‌اند از:

 گیاه گزنه

از گیاهان دارویی پرکاربردی که از قرن‌ها پیش برای دفع سنگ‌کلیه مورد استفاده قرار گرفته است، گزنه است. مصرف این گیاه در کاهش التهاب مثانه، دفع یا شکستن سنگ مؤثر است. برای مصرف می‌توانید از دمنوش گزنه، کپسول یا شربت آن استفاده کنید.

 ریشه قاصدک

یکی از درمان‌هایی که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، ریشه قاصدک است؛ زیرا استفاده از آن دفع سنگ‌کلیه را راحت‌تر کرده و همچون یک مسکن عالی عمل می‌کند.
مایکل کسلمن در کتاب «طب گیاهی» ریشه قاصدک را یک داروی گیاهی مؤثر برای پیشگیری و دفع سنگ‌کلیه در طول زمان دانسته است.
ریشه قاصدک در حل شدن سنگ‌کلیه و از بین رفتن آن مؤثر بوده و خاصیت ادرارآوری دارد. همچنین در صورتی که دمنوش قاصدک به صورت گرم در هر 20 دقیقه مصرف شود، درد ناشی از سنگ‌کلیه هم تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
شیوه مصرف:‌ چای قاصدک را می‌توان با ریشه شن تهیه و به صورت دمنوش مصرف کنید. با توجه به هدف از استفاده آن زمان‌های مختلفی برای نوشیدن دمنوش قاصدک وجود دارد؛ اما برای دفع سنگ‌کلیه توصیه می‌شود در هر ساعت سه فنجان از این دمنوش بخورید.

 گیاه باباآدم

بابا آدم، گیاهی از خانواده خارخاسک است که به گفته چارلز کین، نویسنده کتاب گیاه‌شناسی «طب گیاهی روند و سنت» برای ازبین‌بردن سنگ‌کلیه مفید است و از قرن‌ها پیش برای پاک‌سازی اندام‌ها از رسوبات مورد استفاده قرار گرفته است.
درمانگران معتقد هستند که باباآدم به دلیل داشتن اینولین در دفع سنگ‌کلیه مؤثر است و همچنین به عنوان یک مُدرر عمل می‌کند که باعث سریع‌ترشدن روند دفع هم می‌شود.
 روش مصرف:‌ برای دفع سنگ‌کلیه یا پیشگیری از به‌وجودآمدن آن، می‌توانید هر روز سه تا چهار فنجان از گیاه باباآدم را همچون چای دم کرده و بنوشید. بهتر است هر بار به صورت تازه یک فنجان چای باباآدم تهیه کنید.

 آب انار

قرن‌های زیادی است که انسان‌ها از خواص آب انار مطلع هستند و از آن برای بهبود عملکرد کلیه استفاده می‌کنند. این نوشیدنی قادر است سموم بدن و سنگ‌ها را از بین ببرد و به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌ها به سلامت کلیه‌ها هم کمک می‌کند. علاوه بر این، مصرف آب انار باعث کاهش اسیدیته ادرار شده و در نتیجه خطر به‌وجودآمدن سنگ‌کلیه را هم کاهش می‌دهد.
محدودیتی در میزان نوشیدن آب انار وجود ندارد، اما به یاد داشته باشید که زیاده‌روی در هیچ مواقعی مناسب نیست. همچنین اگر از داروهای فشارخون استفاده می‌کنیـــــد، نباید آب‌انار بنوشید.

 آب لیمو

لیمو حاوی مقداری سیترات است که از تشکیل سنگ‌های کلیه پیشگیری می‌کند. همچنین سنگ‌های کوچکی که در دستگاه ادرار وجود دارند، با مصرف سیترات شکسته و دفع می‌شوند. اگرچه مقدار زیادی لیمو برای دفع سنگ‌کلیه نیاز است، اما می‌توانید به عنوان مکمل در هنگام نوشیدن هر لیوان آب، چند تکه لیموی تازه نیز به آن اضافه کنید.

 چای اووا اورسی

فیلیس بالچ، نویسنده کتاب «نسخه‌ای برای درمان‌های گیاهی»، نوشیدن چای اووا اورسی را برای دفع سنگ‌کلیه مفید دانسته است. چراکه برگ‌های کوچک و درختچه‌مانند این داروی گیاهی به کاهش اسیداوریک کمک می‌کند. همچنین سطح بالایی از آربوتین دارد که در افزایش جریان ادرار و حل شدن سنگ‌کلیه مؤثر است.
شیوه مصرف:‌ برگ‌های کوچک این گیاه را همانند چای دم کنید. بهتر است از این نوشیدنی چند فنجان در روز استفاده کنید؛ اما اگر قصد درمان با اووا اورسی را دارید، از مصرف داروهای گیاهی دیگر و میوه‌های خانواده مرکبات، آب میوه و ویتامین سی پرهیز کنید.

 آب ریحان

 مدت زیادی است که آب ریحان در طب سنتی برای سنگ‌کلیه استفاده می‌شود. آب ریحان حاوی آنتی اکسیدان و مواد ضدالتهابی است که در حفظ سلامت کلیه‌ها مؤثر است. همچنین گیاه ریحان حاوی استیک اسید است که در تجزیه و ازبین‌رفتن سنگ‌کلیه تأثیرگذار است و نوشیدن آب ریحان باعث کاهش درد هم می‌شود. علاوه بر این‌ها ریحان سرشار از مواد مغذی است.
اگرچه در کنار مزایای فراوان، محدودیت‌هایی نیز برای مصرف آن وجود دارد. هرگز نباید بیشتر از شش هفته از آب ریحان دارویی استفاده کنید. زیرا در بلندمدت باعث کاهش قندخون، فشارخون و افزایش خون‌ریـــــزی می‌شـــــود.
شیوه مصرف:‌ از ریحان می‌توانید به شکل‌های مختلفی استفاده کنید. مثلا می‌توانید برگ‌های تازه یا خشک‌شده ریحان را برای درست‌کردن دمنوش به‌کار ببرید یا مقداری ریحان تازه را در آبمیوه‌گیری ریخته و به اسموتی اضافه کنید.

 آب لوبیا

یکی از نوشیدنی‌های تأثیرگذار در سلامت کلیه‌ها، آب لوبیای قرمز است که به حل‌شدن یا دفع سنگ‌کلیه هم کمک می‌کند. همچنین طرز تهیه آن نیز آسان است؛ به طوری‌که پس از پختن لوبیا به‌سادگی آب آن جدا شده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.