نمایش دستاوردهای هنری معلولان اصفهان

آیین افتتاحیه نمایشگاه و مراسم رونمایی از آثار هنری معلولان در موزه هنرهای تزیینی برگزار شد

آیین افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای هنری معلولان اصفهان صبح روز دوشنبه (هشتم آذرماه)، آغازین روز هفته جهانی معلولان، در موزه هنرهای تزیینی اصفهان برگزار شد. قرار است صنایع‌دستی ساخته معلولان تا روز چهاردهم آذرماه در  این نمایشگاه به نمایش گذاشته شود. شعار این نمایشگاه این است: «پیش به‌سوی دنیایی فراگیر دسترس‌پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت».

سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰

 افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای هنری معلولان اصفهان در حضور جمعی از مسئولان شهری و معلولان هنرمند اصفهان با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید توسط یکی از نابینایان آغاز شد. سپس سرود ملی توسط گروه سرود ناشنوایان اجرا شد و بعدازآن مجری این برنامه نشسته بر ویلچر، به مدعوین خوشامد گفت و برنامه‌ها را با دعوت از ولی‌الله نصر، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان شروع کرد.
او با تقدیر از توانایی‌های بالقوه معلولان گفت: راه رفته زیادی را طی کردیم؛ اما راه نرفته زیادی در پیش است. در بحث اشتغال باید پیش از گذشته کارکنیم و صداوسیما باید در این زمینه فعال‌تر عمل کند.
نصر در ادامه بابیان بخشی از مشکلات معلولان اضافه کرد: معلولان می‌گویند ما حقوق و فرصت برابری می‌خواهیم تا در جامعه فعالیت کنیم. معلولان بسیار کم‌توقع هستند و البته در عرصه‌های مختلف توانای ویژه‌ای دارند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت و باید این فرصت برابر داده شود. از میان معلولان کارآفرینان خوبی داریم، همچنین ورزشکاران بزرگی که در پاراالمپیک موفق هستند.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با تشکر از ارگان‌های دست‌اندرکار برگزاری این نمایشگاه خاطرنشان کرد: ما در بهزیستی سعی می‌کنیم مطالبه‌گر حقوق برحق معلولان باشیم و تلاش می‌کنیم مشکلات آن‌ها را در حد امکان برطرف کنیم و در محضرشان روسفید باشیم؛ اما نیاز است بسترهای مساعدتری برای آن‌ها ایجاد کنیم. ما در بهزیستی استان اصفهان صدوبیست و سه هزار معلول را تحت پوشش داریم و امیدواریم با تسهیلاتی که برای آن‌ها ایجادشده و تسهیلاتی که در آینده برای آن‌ها فراهم خواهد شد، هرچه بیشتر در جهت اشتغال این عزیزان تلاش کنیم تا مشکلاتشان مرتفع شود.
سخنران بعدی این مراسم سعید صادقی، مدیرکل دفتر استانداری اصفهان بود. او در این برنامه گفت: چه فرقی بین یک انسان سالم و معلول وجود دارد؟ من به شما می‌گویم هیچ تفاوتی وجود ندارد. تفاوت از تلقی و اندیشه ما نسبت به معلولیت است و همین باعث می‌شود که متفاوت فکر کنیم و متفاوت رفتار کنیم.
او با تشکر از برگزارکنندگان مراسم از سختی‌های برگزاری گفت و اشاره کرد: خوشحالم که در اصفهان علی‌رغم مشکلات زیاد، شرایط به نسبت بهتری را برای معلولان ایجاد کرده‌ایم. یک زمانی از میدان نقش‌جهان معلولان توانایی بازدید نداشتند و امروز به کمک مسئولان در شهرداری این امکان فراهم‌شده تا بتوانند در سطح جامعه فعالیت کنند و باید گفت تا زمانی که آن‌ها در جامعه حضور پیدا نکنند موانع و مشکلات جامعه مشخص نخواهد شد.
سخنران بعدی این برنامه شهرام امیری، مدیر امور فرهنگی و ارتباطات اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان بود. او در سخنرانی کوتاهی گفت: وقتی معلولی را در خیابان می‌بینیم به‌ظاهر حس می‌کنیم محدودیتی وجود دارد، ولی این محدودیت به معنای ناتوانی نیست. پس اگر معلولی نقص عضو داشت، به این معنا نیست که توانایی‌اش محدود است. گاهی این توانایی‌ها به حدی است که انجام آن امور برای افراد سالم هم دشوار است. پس توانایی‌های آن‌ها را باید پاس بداریم.
برنامه دیگر این مراسم اجرای سرود توسط گروه سرود کودکان کم‌بینا از مرکز توان‌بخشی توکل بود. سپس گروه موسیقی سکوت به اجرای موسیقی زنده پرداخت و سه قطعه موسیقی سنتی اجرا کرد. در قسمت آخر مراسم نیز با اهدای هدیه و لوح تقدیر از زحمات راحله یوسفیان، مدیر موزه هنرهای تزیینی اصفهان تقدیر شد.
با پایان‌یافتن سخنرانی‌ها و آیین افتتاحیه، نمایشگاه صنایع‌دستی و دستاوردهای هنری برای یک هفته آغاز به‌کار کرد و مخاطبان به تماشای آثار نشستند.
راحله یوسفیان، مدیر موزه هنرهای تزیینی ایران درباره برگزاری این نمایشگاه به اصفهان زیبا گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه معرفی و حمایت از هنرمندان توانای دارای معلولیت در شاخه‌های مختلف هنری است. با توجه به فعالیت‌های شاخصی که در سه سال گذشته در موزه هنرهای تزیینی ایران در فرهنگ‌سازی و حمایت از این قشر آسیب‌پذیر صورت گرفته و مورد اقبال طیف‌های مختلفی ازجمله نابینایان، ناشنوایان، بیماری‌های خاص مثل اتیسم و سندرم دان و افراد داری معلولیت ذهنی حرکتی قرار گرفته است، زمینه‌ساز فعالیت‌های مشترک با انجمن‌ها و مراکز دولتی چون بهزیستی شده است.
یوسفیان افزود: برنامه‌های متنوعی که در این موزه انجام شده است که ازجمله آن آموزش کارمندان میراث فرهنگی استان به‌ویژه راهنمایان بناهای تاریخی درزمینه شیوه برخورد صحیح و خدمات‌رسانی مناسب در هنگام مواجهه با معلولان است و همچنین برنامه‌های فرهنگی دیگری چون سه‌شنبه‌های موزه هنرهای تزیینی با گروه پیام هنر را داشتیم که در آن بحث موسیقی‌درمانی و شعرخوانی برای بیماران و معلولان مطرح است و به‌طور مستمر به مدت دو سال و نیم در حال اجراست. همچنین برگزاری نمایشگاه‌های متعدد برای نمایش و فروش آثار کودکان اتیسم و سندرم‌دان و ورکشاپ‌های هنری برای این گروه، مناسب‌سازی فیزیکی ساختمان با احداث رمپ‌های تردد باعث شد که موزه هنرهای تزیینی ایران از سوی شورای ملی موزه‌ها (ایکوم ایران) رتبه نخست کشوری درزمینه مناسب‌سازی موزه برای معلولان را دریافت کند. وی در ادامه تصریح کرد: امسال تصمیم گرفتیم که تخصصی‌تر به موضوع معلولان نگاه کنیم و به‌این‌ترتیب نمایشگاهی از آثار صنایع‌دستی معلولان استان را در معرض نمایش قراردادیم. همچنین برگزاری چهار دوره آموزشی ویژه کارکنان میراث، تورلیدرها، انجمن‌های گردشگری و راهنمایان بناهای تاریخی در هفته معلولان در دستور کار است.
مدیر موزه هنرهای تزیینی ایران گفت: در موزه هنرهای تزیینی ایران، دویست معلول هنرمندِ آقا و بانوی بالای چهارده سال از چهارده مرکز وابسته به اداره‌کل بهزیستی استان اصفهان شامل مرکز پگاه امید اصفهان، مرکز نورالمهدی، انجمن کودکان بهشت، یاوران حضرت زینب، مرکز سبحان، مرکز فجر، مرکز شکیبا، انجمن ناشنوایان اصفهان، کارگاه تولیدی حمایتی نیایش، مرکز اعصاب و روان قائم، انجمن نابینایان، انجمن روشندلان عصای سفید، مرکز اعلا، مرکز اتیسم فاطمه زهرا، همگی زیر نظر سازمان بهزیستی، آثار خود را در معرض نمایش قرار داده‌اند.
یوسفیان با بیان اینکه آثار نمایش داده‌شده در این نمایشگاه در رشته‌های قلم‌زنی، میناکاری، معرق چرم، نقاشی رنگ و روغن، دستبافت، سرمه‌دوزی، معرق و منبت چوب، کاشی‌کاری، شیشه، مشبک، نقره‌کاری، فیروزه‌کوبی، خاتم، قلم‌زنی روی مس، میناکاری و نقاشی روی صدف هستند، نشان دادن توانمندی‌های معلولان را مهم‌ترین هدف این اقدام دانسته و ادامه داد: ازآن‌جهت این نمایشگاه را برگزار کردیم تا ارزش هنری آثار هنرمندان معلول را به منصه ظهور رسانده و نشان دهیم که آن‌ها چقدر می‌توانند در خلق آثار هنری شبیه یک فرد معلولی باشند و اتفاقا در بعضی زمینه‌ها بسیار تواناتر باشند.
او خاطرنشان کرد: آثار ارائه‌شده در این نمایشگاه بسیار شاخص و فاخر هستند و در بعضی موارد قابلیت صادرات دارند؛ همچنان که این امکان پیش‌ازاین صورت گرفته است؛ ضمن اینکه رایزنی‌های ما با اداره‌کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری و اداره‌کل بهزیستی استان برای ایجاد بازارچه‌ای به‌منظور فروش آثار صنایع‌دستی هنرمندان معلول در حال انجام است و اگرچه در این نمایشگاه نیز آن‌ها را به لحاظ فروش حمایت خواهیم کرد، اما ایجاد این بازارچه نیز ازجمله اهداف ما است. یوسفیان به تداوم برنامه‌های موزه هنرهای تزئینی ایران در هفته گرامیداشت معلولان اشاره‌کرده و اضافه کرد: در این هفته برنامه‌های متعدد دیگری نیز درنظرگرفته شده است، مانند نمایش خیابانی که در ورودی موزه برگزار می‌شود. همچنین روز چهارشنبه تعدادی برنامه متنوع ویژه گروه سنی کودکان و نوجوانان برگزار خواهد شد که شامل بازدید از بناهای تاریخی و برگزاری مانور همراه با اسکورت یگان است. درمجموع تلاش کرده‌ایم که در این یک هفته نگاه‌ها را به سمت قشر آسیب‌پذیر معلول جلب کنیم و به مردم نشان دهیم که اتفاقا آن‌ها انسان‌های بسیار توانایی به‌ویژه در حوزه‌های مختلف هنری هستند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.