تفاهمی برای تعامل شهرداری و نظام‌مهندسی

آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت شهرسازی و شهرداری اصفهان با سازمان نظام‌مهندسی ساختمان برگزار شد

روز گـذشــتـه آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت شهرسازی و شهرداری اصفهان با سازمان  نظام‌مهندسی ساختمان برگزار  شد. اهداف مهم این تفاهم‌نامه یکپارچه‌سازی، ارائه خدمات، تعامل سازنده، حرکت در بستر تعاملی و حذف موازی‌کاری بین دستگاه‌ها بود. معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در این آیین گفت: یکی از تکالیف قانونی شهرداری‌ها صدور پروانه است که در کنار این تکلیف مهم، بسیاری از نهادها با شهرداری در ارتباط هستند.

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، یکی از نهادهایی است که تعاملات زیادی با آن انجام می‌شود. این سازمان در مباحث فنی و از آغاز تا پایان هر پروژه، نقش مهمی ایفا می‌کند و روی هر ساختمانی نظارت دارد.
وحید مهدویان با بیان اینکه اهداف و تکالیف سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در آیین‌نامه قانون نظام‌مهندسی نهادینه شده و تکالیف آن مشخص است، تصریح کرد: تأکید دوره جدید مدیریت شهری بر تعامل و همکاری است که برای انجام این کار باید اقدامات و وظایف خود را به درستی انجام دهیم تا با نهادهای مختلف به یک هم‌افزایی مفید برسیم. معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با نظام‌مهندسی ساختمان، تعاملات زیادی دارد و با توجه به اهداف و برنامه راهبردی ۱۴۰۵ تلاش می‌کنیم الگوی تعامل سازنده را با دستگاه‌های دیگر مدنظر قرار دهیم. او با اشاره به اینکه یکپارچه‌سازی، ارائه خدمات، تعامل سازنده، حرکت در بستر تعاملی و حذف موازی‌کاری از اهداف مهم این تفاهم‌نامه است، افزود: تلاش می‌کنیم با ارتباطات الکترونیکی در شهرداری و نظام‌مهندسی ساختمان، کاغذ را حذف کنیم. در همین راستا دوره‌های آموزشی مشترک را با نظام‌مهندسی ساختمان برگزار خواهیم کرد تا مهندسان، کارکنان و شهروندان آگاه‌تر شوند و این موضوع از اهداف اصلی برگزاری این دوره‌هاست؛ اگر این کار به درستی انجام شود، می‌توانیم مشکلات موجود در صدور پروانه ساختمانی را پوشش داده و آن‌ها را بهبود بخشیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با بیان اینکه راهکارهای ملی ساختمان، توجه به انرژی و پایداری ساختمان از دیگر اهداف انعقاد این تفاهم‌نامه است، خاطرنشان کرد: گزینش مجری ذی‌صلاح یکی دیگر از موضوع‌های مهم است که باید به آن توجه کنیم؛ زیرا این موضوع حلقه گمشده ما در ساخت‌وساز است که امیدوارم با همکاری‌های به وجود آمده در این امر موفق‌تر از گذشته ظاهر شویم. گزارش مراحل اجرایی ساختمان یا تخلفات که با مراجعه‌های حضوری ثبت می‌شود در آینده الکترونیکی خواهد شد و مهندسان با ورود به سامانه می‌توانند گزارش خود را به سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و شهرداری ارائه کنند.
به گفته مهدویان، تمام اقداماتی که انجام می‌شود در چهارچوب قوانین شهرداری و نظام‌مهندسی است و مقرر شده تا در این راستا نیز حق‌وحقوق شهروندان رعایت شود؛ امیدوارم بتوانیم خدمات خود را در یک مسیر و یک هدف ادامه دهیم تا در آینده بتوانیم موانع موجود را حذف کنیم.
او گفت: اجرای این تفاهم‌نامه خط پایانی برای حاشیه‌سازی‌ها و آغازی برای تعامل سازنده است؛ البته این راهکار می‌تواند الگو کشوری باشد؛ چراکه برای اجرا در شهرهای مختلف ظرفیت دارد. در فصل جدید مدیریت شهری اقدامی جدید آغاز می‌شود تا در صدور پروانه ساختمانی شاهد خدمات پیشرفته باشیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان ادامه داد: امیدوارم در سه سال آینده اتفاق‌های خوبی برای شهروندان رقم بزنیم. تمام بندهای تدوین‌شده بررسی و مقرر شد راهکارهای اجرایی آن ارائه شود تا مردم در جریان روند اجرا قرار بگیرند. این تفاهم‌نامه خط پایانی برای تقابلات معاونت و سازمان مهندسی ساختمان است که امیدوارم با انجام این کار تقابلات زیرپوستی شهر نیز حل شود.
مهدویان با اشاره به اینکه زمین‌های بایر و ساختمان‌های نیمه‌کاره یکی از موضوع‌هایی است که باید در مناطق بی‌دفاع شهری شناخته شود، اظهار کرد: برخی از این مجموعه‌ها به دلایل مهندسی رها شده‌اند. ما در حوزه تعاملاتی که در دستور کار داریم تمام گزارش‌ها را به مناطق شهرداری ارائه می‌دهیم تا آن‌ها برای بهبود وضعیت تلاش کنند. او آگاهی شهروندان را یکی دیگر از ویژگی‌های این تفاهم‌نامه برشمرد و افزود: این موضوع نشان‌دهنده رعایت حقوق شهروندی است. شهرداری قطعا با ساخت‌وسازهای غیرمجاز مبارزه می‌کند و با تخلفات ساختمانی که بعد از صدور پروانه انجام می‌شود، برخورد خواهد کرد؛ چراکه این تخلفات باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. تخلفات در سامانه مربوط ثبت و به‌صورت خودکار به بخش مربوط ارجاع داده می‌شود؛ با امضای این تفاهم‌نامه، شاهد پیشگیری در تخلفات در شهرداری و نظام‌مهندسی خواهیم بود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در ادامه فرونشست اصفهان را یکی دیگر از مشکلات امروزی برشمرد و تصریح کرد: این روزها با این معضل نیز در اصفهان مواجه هستیم. در همین راستا جلساتی برگزار و این موضوع را در اصفهان و دیگر شهرهای جهان بررسی کردیم و تصمیم‌ها و راهکارهایی اتخاذ شد. سال آینده بودجه مناسبی برای موضوع فرونشست زمین تصویب می‌شود تا بتوانیم راهکار اجرایی آن را عملیاتی کنیم تا این مشکل به حداقل برسد.
مهدویان اضافه کرد: طراحی نادرست ساختمان‌ها از دیگر موضوع‌های موجود در فرونشست زمین است، پس ما باید برای بهبود شرایط تلاش کنیم؛ چراکه ساخت‌وسازهای شهری یکی از مباحث اثرگذار بر فرونشست زمین است. او با بیان اینکه هدایت آب‌های خاکستری یکی از دیگر مباحث این تفاهم‌نامه است، گفت: باید برای رسیدن به نتایج لازم، میان ما و سازمان نظام‌مهندسی اقداماتی انجام شود تا پس از تصویب آن به‌صورت الزامی استفاده از آب‌های خاکستری در ساختمان‌ها اجرا شود. معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان تصریح کرد: در گذشته ثبت سهمیه مهندسی در شهرداری و سازمان نظام‌مهندسی انجام می‌شد؛ درصددیم این ثبت سهمیه را به یک نقطه تبدیل کرده و در یک راستا حرکت کنیم. در حال حاضر قرار است اقداماتی موازی در حوزه صدور پروانه یا پایان کار انجام گیرد و کاغذهای مصرفی حذف شده و خدمات به‌صورت الکترونیکی انجام شود.

ساده‌سازی امور با اجرای تفاهم‌نامه

در ادامه رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان اصفهان گفت: با توجه به تغییراتی که در مدیریت‌ها انجام‌شده و برای حذف برگه‌ها و ساده‌سازی امور، با شهرداری اصفهان همکار شدیم تا حرکتی جامع در ساده‌نگاری مراحل صدور پروانه را که از سوی شهرداری و نظام‌مهندسی ساختمان انجام می‌شد به نتیجه مطلوب برسانیم. در حال حـاضــر تـفـاهـم‌نـامــه مربوط امضا خواهد شد و در آینده اجرای فرایندها با تشکیل کارگروه آغاز می‌شود که امیدواریم به‌زودی به این هدف مهم برسیم.
احمد بناکار، پارچه‌سازی سیستم دو طرفه را هدف مهم این تفاهم‌نامه دانست و تصریح کرد: در دوره نهم هیئت‌مدیره سازمان مهندسی ساختمان استان اصفهان درصددیم به جای تقابلات با همدلی و همراهی دستگاه‌های ذی‌نفع، همکاری داشته باشیم. او جلوگیری از اقدامات موازی، فرهنگ‌سازی، آموزش افراد مؤثر در ساخت‌وساز، ساده‌سازی مباحث و جلوگیری از سردرگمی شهروندان را از دیگر اهداف مهم این تفاهم‌نامه دانست.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان اصفهان ادامه داد: شورای شهر، شهردار و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در این راستا همراهی خوبی داشتند و با این تفاهم‌نامه موافقت کردند. تفاهم‌نامه‌ای که در حال حاضر به امضا می‌رسد، چند بند دارد که کارگروه‌های مختلف روی آن کار می‌کنند. همچنین معاونت شهرسازی قول همراهی فراگیر را داده و عزم مسئولان استان بر آن شده تا تعاملاتی که در گذشته به نتیجه نرسیده اکنون سرلوحه کار قرار گیرد تا این مباحث نیز حل شود. امیدوارم با نتیجه‌دادن این تفاهم‌نامه در آینده گـزارشـــی از فـرایـنـد آن ارائه دهیم.
بناکار گفت: مسئله فرونشست زمین موضوعی کشوری است و در جلساتی که برگزار شد تصمیم گرفتیم مهندسان این مجموعه طراحی‌هایی ارائه دهند تا بتوانیم با فرونشست‌ها مقابله کنیم. او تصریح کرد: در شهرداری و نظام‌مهندسی ساختمان کارگروه‌هایی ایجاد شده تا تصمیم‌هایی برای ساختمان‌هایی که وضعیت خوبی ندارند، اتخاذ شود تا با این کار فرونشست‌ها کاهش پیدا کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.