قیمت مغازه واژه نجومی را شرمنده کرد

افزایش سنگین اجاره‌بها در املاک تجاری شهر اصفهان به معضل بزرگ فروشگاه‌داران تبدیل شده است؛ ولی بخشی از فعالان بازار مسکن عقیده دارند رهن و اجاره با قیمت املاک تناسب دارد. نوروزانی، فعال بازار مسکن اصفهان، در این‌باره می‌گوید: «وقتی قیمت مغازه‌ای از یک میلیارد تومان به پنج میلیارد تومان می‌رسد، اجاره‌بهای آن نیز افزایش پیدا می‌کند.» بررسی‌ها نشان می‌دهد در خیابان‌های مختلف شهر هر مترمربع ملک تجاری چند برابر قیمت بیشتری نسبت به املاک مسکونی لوکس شهر دارد. اکنون قیمت مغازه در بعضی از خیابان‌های شهر واژه نجومی را شرمنده می‌کند!

شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

در بخش‌هایی از شهر، مالکان هر مترمربع از مغازه خود را بالاتر از 500 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند. البته بعید است مغازه‌ای با این قیمت در شهر اصفهان معامله شده‌باشد. نوروزانی می‌گوید: «مغازه نیز مانند مسکن در طول سال‌های گذشته گران شد و نتیجه آن رشد اجاره‌بها بود؛ ولی قیمت پیشنهادی بسیاری از مالکان از واقعیت فاصله زیادی دارد.»
پنج‌میلیارد و هفت‌میلیارد و 10میلیارد تومان در بازار املاک تجاری شهر اعداد عجیبی نیست. امروز مغازه‌های بر خیابان در بسیاری از محله‌های متوسط شهر نیز بیشتر از پنج‌میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شوند. مغازه‌ای 90 مترمربعی و قدیمی ساخت در محله امام‌جعفر صادق(ع) با قیمت شش‌میلیارد و 500 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌است؛ یعنی قیمت پیشنهادی فروشنده برای این بنا هر مترمربع بالاتر از 70 میلیون تومان است. اکنون در محله امام جعفرصادق(ع) امکان خرید آپارتمان با قیمت هر مترمربع کمتر از 25میلیون تومان نیز وجود دارد یا در خیابان وحید مغازه‌ای 85 مترمربعی با قیمت پنج میلیارد و 500 میلیون تومان آگهی شده‌است. قیمت هر مترمربع این مغازه حدود 64 میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است.
در مناطق متوسط شهر مغازه‌های خوش‌جا به‌مراتب قیمت بالاتری دارند؛ مانند مغازه‌ای 60 مترمربعی و خوش‌جا در محله خانه اصفهان با قیمت پیشنهادی 12میلیارد تومان! مالک می‌خواهد این مغازه را به قیمت هر مترمربع 200 میلیون تومان بفروشد. از طرفی مغازه‌های مرکزی شهر قیمت نجومی‌تری دارند.
هفته آخر آبان بر چهارباغ بالا مغازه‌ای 65 مترمربعی برای فروش آگهی شد. قیمت پیشنهادی این مغازه برای هر مترمربع بالاتر از 380 میلیون تومان و در مجموع 25 میلیارد تومان است. اکنون لوکس‌ترین خانه‌های چهارباغ بالا نیز کمتر از هر مترمربع 150 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. این مغازه‌ها اگرچه قیمتی نجومی دارند؛ ولی آن سوی شهر مغازه‌های بر میدان نقش‌جهان از نظر قیمت سوپر نجومی‌اند! اکنون تعدادی از مالکان، مغازه‌های بر میدان نقش‌جهان را با قیمت هر مترمربع 800میلیون تا یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند. این مغازه‌ها قدیمی‌ساخت هستند و نیاز به ترمیم گسترده‌ای قبل از استفاده دارند. این مالکان عقیده دارند مغازه‌آن‌ها هر مترمربع یک میلیارد تومان می‌ارزد؛ ولی گفت‌وگو با چند فعال بازار مسکن نشان می‌دهد تاکنون مشتری خاصی برای این مغازه‌ها مراجعه نکرده‌است.
یکی از این مغازه‌ها 30 مترمربع است و بر میدان نقش‌جهان قرار دارد. مالک قیمت پیشنهادی فروش هر مترمربع را 880 میلیون تومان و در مجموع 26 میلیارد و 500 میلیون تومان تعیین کرده‌است. این مغازه سرقفلی ندارد و دارای سند رسمی است. فروشنده در گفت‌وگویی کوتاه با اصفهان‌زیبا می‌گوید: «این مغازه‌ها بیشتر از این می‌ارزد. اگر منصفانه نگاه کنیم برای هر مترمربع دو میلیارد تومان هم بدهند، کم است.» قیمت بالای این مغازه‌ها باعث شده تا رهن و اجاره آن‌ها نیز اعدادی نجومی باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.