آگهی‌های استخدام با انقضای دوماهه

جذب نیروی کار در حوزه فروشندگی و خدماتی افزایش یافته است

شیوع ویروس کرونا از زمستان 98 بر کســـــب‌وکـــار پـــــوشــاک‌فـــروشـــــان و مؤسســه‌های خــدماتی تأثیر منفی گذاشت و تعداد زیادی از کارفرمایان در این دو حوزه به تعدیل نیرو روی آوردند. ولی بازاریان و مؤسسه‌های خدماتی با شروع واکسیناسیون و کم‌رنگ‌شدن کرونا در کشور به رونق کسب‌و‌کار خود در دو ماه پایانی سال 1400 امیدوار شده‌اند. آگهی‌های استخدام اصفهان نشان می‌دهد تعداد زیادی از کارفرمایان به نیروی کار برای بازار شب عید نیاز دارند. آگهی‌های استخدام جدید مربوط به فعالیت در حوزه‌های فروشندگی و کار در مؤسسه‌های خدماتی و نظافتی است. این مشاغل استخدامی راحت، ولی شرایط کاری دشواری دارد.

چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

اگر قصد اشتغال تنها در دو ماه پایانی سال را دارید، باید فکر حقوق بالا، بیمه و مزایا را از سرتان بیرون کنید؛ زیرا مشاغل به‌اصطلاح شب عیدی در اصفهان درآمد بالایی ندارد. همچنین ساعت کاری این مشاغل بالاست و تاریخ انقضای آن‌ها با شروع سال جدید به پایان می‌رسد تا افراد مجدد به دنبال کار در سال 1401 باشند.

افزایش فرصت شغلی در نصف‌جهان

تعداد آگهی‌های استخدام اصفهان در دو ماه پایانی سال افزایش یافته است و کارفرمایان بیشتر از هر زمانی به نیروی کار نیاز دارند. البته اگر در مشاغل اداری طبق پایه حقوق اداره کار، به کارمندان مجرد حدود سه میلیون و 700 هزار تومان حقوق در ماه تعلق می‌گیرد، با فعالیت در این مشاغل جدید و به‌اصطلاح مشاغل شب عیدی می‌توان بین یک تا سه میلیون تومان در ماه دستمزد دریافت کرد. بررسی آگهی‌های اشتغال جدید در اصفهان نشان می‌دهد کارفرمایان به فروشنده و نیروی کار خدماتی نیاز دارند؛ به طوری که بعضی از کارفرمایان آگهی استخدام چهار تا شش نفر فروشنده برای بهمن و اسفندماه را منتشر کرده‌اند. طبق بررسی آگهی‌های اشتغال جدید در اصفهان به فروشنده‌ها بسته به ساعت کاری یک تا سه میلیون تومان پیشنهاد می‌شود. در آگهی‌های مربوط به استخدام نیروی کار خدماتی نیز عبارت «حقوق توافقی» قید شده است. در تمامی این آگهی‌ها برای نیروی کار عیدی توافقی درنظر گرفته می‌شود؛ ولی خبری از بیمه نیست.

بدون محدودیت سن

افرادی با سن کمتر از 20 سال یا بیشتر از 40 سال به سختی قادر به پیدا کردن شغل در بازار کار اصفهان هستند؛ ولی فروشگاه‌داران و مسئولان مؤسسات خدماتی برای استخدام نیروی کار در زمینه محدودیت سنی سختگیری زیادی به خرج نمی‌دهند؛ برای نمونه در تعدادی از این آگهی‌ها ذکر شده «بدون محدودیت سنی». بنابراین افرادی با سن کم یا بالا به راحتی می‌توانند در این دو ماه پایانی سال کار پیدا کنند.

بدون سوابق کاری

سوابق کاری یکی از ملاک‌های اصلی برای شاغل‌شدن به شمار می‌رود و اکثر کارفرمایان از استخدام افراد بدون سابقه کار خودداری می‌کنند. درمقابل مشاغل شب عیدی نیازی به سابقه کاری ندارد و متقاضیان می‌توانند بدون داشتن حتی یک روز سابقه کاری، در این حوزه مشغول به کار شوند. علاوه بر این، تخصص و مهارت در این دسته از مشاغل مهم نیست؛ زیرا افراد باید در حوزه فروشندگی یا خدماتی و نظافتی فعالیت کنند.

اشتغال تمام وقت

طبق قانون کار افراد باید حداکثر هشت ساعت فعالیت کنند؛ ولی در آگهی‌های استخدام جدید در اصفهان به نیروی کار تمام‌وقت نیاز است و فرد باید از صبح تا شب در فروشگاه فعالیت کند؛ برای نمونه در یکی از فروشگاه‌های سیتی‌سنتر سپاهان‌شهر به پنج نفر فروشنده خانم برای اشتغال از ساعت 9:30 صبح تا 22 شب نیاز است، یا در عینک‌فروشی در شیخ‌صدوق فروشنده‌ای باید به صورت تمام‌وقت از ساعت 9:30 صبح تا 14 بعدازظهر و 16 تا 22 کار کند. البته ساعت کاری در آگهی‌های استخدام مربوط به مؤسسه‌های خدماتی کمتر از فروشندگی است و فرد باید از 9 صبح تا 17 یا 19 بعدازظهر کار کند؛ برای مثال یک شرکت خدماتی در اصفهان به نظافت‌چی برای کار از ساعت ۹ صبح تا 18 عصر نیازمند است. همچنین در این آگهی‌های اشتغال، بیشتر به فروشنده خانم مجرد نیاز است و به ندرت کارفرمایان فروشنده خانم متأهل یا آقا استخدام می‌کنند. ولی آقا یا خانم بودن متقاضی برای کار در مؤسسات خدماتی اهمیتی ندارد. هرچند اشتغال در حوزه خدماتی و نظافت برای خانم‌ها دشوار است و این مشاغل بیشتر به آقایان اختصاص دارد.

امنیت کاری صفر

اشتغال در فروشگاه‌ها و مؤسسات خدماتی اصفهان در این دو ماه پایانی سال به هیچ عنوان امنیت کاری ندارد؛ زیرا کارفرمایان فقط در آستانه سال جدید به استخدام نیروی کار روی آورده‌اند؛ برای نمونه در یکی از این آگهی‌ها قید شده «نیاز به دو فروشنده پوشاک فقط برای بهمن و اسفند ماه» از این رو دستمزد پایین درمقایسه با پایه حقوق اداره کار، ساعت کاری زیاد و امنیت کاری پایین یا صفر از معایب آگهی‌های اشتغال جدید در بازار کار اصفهان محسوب می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.