پایان شاهنامه برای اصفهان خوش است؟

مروری بر صدرنشینی تیم‌های فوتبال نصف‌جهان در نیم‌فصل

با برگزاری هفته پانزدهم، نیم فصل اول لیگ بیست‌و‌یکم به پایان رسید؛ هر چند تعطیلات مرسوم نیم‌فصل به پس از مسابقات هفته شانزدهم موکول شده است. با اینکه به قهرمان نیم‌فصل جام نمی‌دهند؛ اما موقعیت تیم‌ها در پایان دور رفت لیگ، تا حدود بسیاری نشان‌دهنده موقعیت پایانی آن‌ها در نیم‌فصل خواهد بود و تیم‌های مدعی و تیم‌های قعرنشین را از همان میانه فصل می‌توان شناخت.

پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

تیم سپاهان با رتبه سومی و تیم ذوب‌آهن با رتبه یازدهمی نیم‌فصل اول لیگ بیست‌و‌یکم را به پایان بردند. بر اساس آمار ثبتی، سپاهان در دو فصل یازدهم و چهاردهم، نیم‌فصل را با قرار‌گرفتن در رتبه سوم به پایان رساند و در پایان فصل قهرمان شد؛ اما در چندین دوره لیگ، قهرمانی نیم‌فصل به نمایندگان نصف‌جهان رسید که در پایان فصل جام قهرمانی به شهر دیگری رفت. به این بهانه در گزارش امروز مروری بر صدرنشینی تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن در نیم‌فصل و سرنوشت قهرمانی آن دوره و فصل‌هایی که نماینده نصف جهان به قهرمانی رسیده، خواهیم داشت.

نیم‌فصل‌های مدعی

لیگ دوم: در دومین فصل فوتبال حرفه‌ای، جغرافیای قهرمانی تغییر کرد و برای اولین بار یک تیم شهرستانی قهرمان لیگ شد. در این رقابت‌ها، شاگردان فرهاد کاظمی از همان هفته‌های اولیه لیگ در قامت یک مدعی ظاهر شد و در پایان نیم‌فصل با 31 امتیاز صدرنشینی را به خود اختصاص دادند. در نیم‌فصل دوم روند امتیازگیری یاران کاظمی مشابه نیم‌فصل نبود؛ اما در پایان لیگ، با 52 امتیاز قهرمانی‌شان را قطعی کردند.
لیگ سوم حرفه‌ای: در این دوره، ذوب آهن با هدایت رسول کربکندی، تیم هماهنگ و منسجمی بود که در نیم‌فصل اول بهتر از سایر تیم‌ها نتیجه گرفت و نیم‌فصل اول را با قهرمانی و 25 امتیاز به پایان برد. روند نتیجه‌گیری خوب ذوبی‌ها در نیم‌فصل دوم ادامه پیدا نکرد و در پایان این رویداد، تیم پاس با ۵۳ امتیاز جام قهرمانی را بالای سر برد.
لیگ هشتم حرفه‌ای: تیم ذوب‌آهن با منصور ابراهیم‌زاده نیم‌فصل موفقی را پشت سر گذاشت و در میانه لیگ با 33 امتیاز فاتح نیم‌فصل لقب گرفت. ذوبی‌ها در نیم‌فصل دوم هم یک تیم مدعی بودند و رقابت نزدیک و تنگاتنگی را با تیم استقلال بر سر تصاحب جام داشتند؛ اما در هفته پایانی لیگ و در شرایطی که یک امتیاز هم قهرمانی این تیم را قطعی می‌کرد، با اتفاقات عجیب ‌غریب، جام قهرمانی تغییر مسیر داد و به تهران رفت. ذوب‌آهن در این فصل با تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال، جام قهرمانی را از دست داد.
لــیگ نهــم حــرفه‌ای: با حضور امیر قلعه‌نویی در سپاهان و تیم کهکشانی که او بسته بود، سپاهان یک بار دیگر به جمع مدعیان قهرمانی وارد شد و در همان نیم‌فصل اول با 34 امتیاز و صدرنشینی، برای دیگر تیم‌ها خط و نشان کشید. روال کامیابی امتیازی شاگردان قلعه‌نویی در نیم‌فصل دوم نیز ادامه یافت و در نهایت این تیم با 66 امتیاز، جام قهرمانی را برای فوتبال اصفهان به ارمغان آورد.
لیگ دهم حرفه‌ای: در این دوره از لیـگ، دو تــیم اصفـهانی قهرمانی نیم‌فصل و پایان فصل را بین خودشان تقسیم کردند، بدین نحو که تیم ذوب‌آهن در انتهای نیم‌فصل اول با 34 امتیاز صدرنشین شد؛ اما در پایان نیم‌فصل دوم، شاگردان امیر قلعه‌نویی، با 66 امتیاز و یک امتیاز بیشتر از استقلال، جام قهرمانی را بالای سر بردند.
لیگ دوازدهم: در این فصل از مسابقات لیگ، طلایی‌پوشان در جایگاه مدافع عنوان قهرمانی با ۳۱ امتیاز قهرمانی نیم‌فصل شدند؛ اما در پایان فصل این تیم استقلال تهران بود که با هدایت امیر قلعه‌نویی و کسب ۶۷ امتیاز، جام قهرمانی را بالای سر برد تا سریال فتح جام‌های متوالی زردها قطع شود.
لیگ هجدهم: پس از چند فصلی که سپاهان از جرگه مدعیان دور شده بود، با بازگشت امیر قلعه‌نویی به نیمکت این تیم، آن‌ها بار دیگر در کورس قهرمانی حضور یافتند و در پایان نیم‌فصل با 31 امتیاز و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس و پدیده صدرنشینی را به خود اختصاص دادند، با این وجود در خاتمه لیگ جام قهرمانی به شاگردان برانکو در تیم پرسپولیس رسید.

قهرمانی‌های آخر فصل

لیگ یازدهم حرفه‌ای: تیم استقلال با هدایت پرویز مظلومی و با ۳۶ امتیاز قهرمان نیم‌فصل شده بود؛ اما در پایان ماراتن لیگ، این تیم سپاهان بود که قهرمانی متوالی سپاهان در لیگ برتر را با کسب ۶۷ امتیاز جشن گرفت.
لیگ چهاردهم حـرفه‌ای: در این رقابت‌ها تیم تراکتور‌سازی در پایان نــیم‌فــصل بــا ۲۸ امــتیاز قـهرمانی نیم‌فصل را به خود اختصاص داد؛ اما در پایان لیگ، این تیم سپاهان بود که با ۵۹ امتیاز برای پنجمین مرتبه عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.