9رقمی‌های بازار مسکن اصفهان

آپارتمان‌های زیر یک میلیاردی اصفهان در ماه بهمن در کدام مناطق شهر قرار دارند؟

آیا با بودجه‌ای یک میلیارد تومانی یا کمتر، امکان خرید آپارتمان در اصفهان وجود دارد؟ برای پاسخ به این پرسش، جامعه آماری متشکل از آگهی‌های فروش آپارتمان در بهمن مورد بررسی قرار گرفت. پیدا‌کردن آپارتمان با قیمتی کمتر از یک میلیارد تومان در بسیاری از محله‌های شهر مانند پیداکردن سوزن در انبار کاه است؛ زیرا مالکان در بیشتر آگهی‌ها قیمتی بیشتر از یک میلیارد تومان پیشنهاد می‌دهند و باتوجه به شرایط بازار، حاضر به ارائه تخفیف نیستند. در مقابل، تعداد محدودی از آپارتمان‌های فروشی شهر اصفهان یک میلیارد تـومــان یـا کـمـتـــر قیمت‌گذاری شده‌اند.

چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰

یک میلیاردتومان بودجه زیادی برای خرید خانه در اصفهان نیست؛ اما یک کارگر ساده در صورت دریافت پایه حقوق اداره کار باید قید تمام مخارج خود را بزند و 250 ماه یا حدود 21 سال حقوق خود را پس‌انداز کند تا در صورت ثبات قیمت‌ها، صاحب یک ملک میلیاردتومانی شود. البته بادریافت ۳۲۰ میلیون تومان وام مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌تواند این زمان را به 240 ماه یا 20 سال کاهش دهد!

زینبیه

33درصد از آگهی‌های فروش مسکن با قیمت یک میلیارد تومان به پایین در طول بهمن مربوط به محله زینبیه است. درنتیجه بیشترین تعداد منازل ارزان اصفهان در این محله قرار دارد. طبق اطلاعات به دست آمده از جامعه آماری، بیشتر این منازل متراژ 100 مترمربعی یا بیشتر دارند و به صورت ویلایی و حیاط‌دار ساخته شده‌اند. آپارتمان دوطبقه 11 مترمربعی با 18 سال سن و قیمت یک میلیارد تومان، منزل ویلایی 140 مترمربعی با 15 سال سن و قیمت 910 میلیون تومان، خانه 135 مترمربعی با 20 سال سن و قیمت 900 میلیون تومان و آپارتمان 100 مترمربعی با هشت سال سن و قیمت 800 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش بهمن ماهی در این محله است.

خانه‌اصفهان

21درصد از آگـهـی‌هـای فـروش آپارتمان با قیمتی حدود یک میلیارد تومان در بهمن 1400 مربوط به خانه‌اصفهان بود. در این محله آپارتمان‌ها متراژ پایینی دارد، مانند خانه دو طبقه 95 مترمربعی و 12 سال ساخت که با قیمت 750 میلیون تومان در خانه‌اصفهان آگهی شد یا آپارتمان 77 مترمربعی با دو تراس و سه سال ساخت که با قیمت هر مترمربع 10 میلیون و 260 هزار تومان به فروش گذاشته شده است. نوروزی، فعال بازار مسکن خانه‌اصفهان، دراین‌باره گفت: «تعداد آپارتمان‌های ارزان در خانه‌اصفهان زیاد نیست و سریع به فروش می‌رسند؛ زیرا با این رنج قیمت کمتر می‌توان در اصفهان خانه پیدا کرد.»

رباط

رباط پس از خانه اصفهان بیشترین تعداد آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد تومان اصفهان در طول بهمن را داشت که سهم آن‌ها از کل آپارتمان‌های زیر یک میلیارد تومان شهر 19درصد است. آپارتمانی 60 مترمربعی تقریبا نوساز با قیمت یک میلیارد تومان، آپارتمانی 77 مترمربعی 10 سال ساخت با قیمت 800 میلیون تومان و آپارتمانی 80 مترمربعی 9 ساله با قیمت 675 میلیون تومان از جمله آگهی‌های فروش این محله در طول بهمن است. فعالان بازار مسکن این منطقه مدعی‌اند عرضه آپارتمان با قیمت کمتر از یک میلیارد تومان درمقایسه با گذشته کاهش محسوسی یافته است؛ زیرا فروشندگان برای فروش خانه قیمت بالایی ارائه می‌دهند و به اصطلاح دست خود را بالا می‌گیرند.

آتشگاه، برازنده، شهرک قدس و 24متری

مطالعات آماری نشان می‌دهد تعداد خانه‌های یک میلیارد تومانی به پایین در چهار محله برازنده، شهرک قدس، آتشگاه و 24 متری در بهمن به یک میزان بوده است و در طول بهمن سال جاری نزدیک به 15درصد از آپارتمان‌ها با این قیمت در این چهار محله آگهی شده‌اند. از جمله این منازل باید به آپارتمان اکازیون 60 مترمربعی با یک سال ساخت و قیمت یک میلیارد تومان در آتشگاه، آپارتمان 90 مترمربعی نوساز با قیمت 950 میلیون تومان در شهرک قدس، آپارتمان 60 مترمربعی نوساز با قیمت 900 میلیون تومان در برازنده و آپارتمان 80 مترمربعی با 10 سال ساخت و قیمت 890 میلیون تومان در 24 متری اشاره کرد. فعالان بازار این مناطق، املاکی در این رنج قیمت را انتخابی مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی می‌دانند.

سایر مناطق

خرید آپارتمان با بودجه یک میلیارد تومانی یا کمتر در اصفهان چندان آسان نیست و به بودجه چند برابر بیشتر نیاز دارد. با گشت‌وگذاری در مناطق مختلف مانند گلستان، طوقچی، رزمندگان، عاشق‌آباد، فلاطوری، مولوی، کاوی و رهنان می‌توان تعداد انگشت‌شماری آپارتمان با رنج قیمت 900 میلیون تا یک میلیارد تومان را پیدا کرد. این منازل متراژ پایینی دارند و بعضی از آن‌ها شامل سوییت‌های 30 و 40 متری می‌شوند؛ همچنین آپارتمان‌های نوساز و کلنگی هر دو در بین آگهی‌های فروش به چشم می‌خورد.
یکی از فعالان بازار مسکن اصفهان در این خصوص توضیح داد: «زیر میلیاردی‌های اصفهان نقلی هستند ولی شاید همین آپارتمان‌ها چند ماه دیگر با قیمت یک میلیارد به بالا معامله شوند.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.