رقابت قعرنشین‌ها حساس‌تر از بالانشین‌ها

مصاف سپاهان و ذوب‌آهن با مدعیان سقوط
معمولا لیگ‌هایی که سرنوشت قهرمان در هفته پایانی تعیین می‌شود، جذابیت بیشتری دارند، اما در لیگ بیست‌و‌یکم باتوجه به معرفی فاتح لیگ، رقابت بر سر نایب‌قهرمانی و تلاش سه‌تیم قعرنشین برای فرار از خطر سقوط، تنور لیگ در سه‌هفته پایانی را داغ نگه داشته است.در رقابت‌های هفته بیست‌و‌هشتم لیگ برتر فوتبال، دونماینده فوتبال اصفهان به مصاف تیم‌های پانزدهم و شانزدهم جدول رده‌بندی می‌روند و ممکن است در این دیدارها نتایجی رقم بخورد که تکلیف اولین تیم سقوط‌کننده به دسته پایین‌تر مشخص شود. در ادامه مروری بر رقابت در صدر و قعر لیگ خواهیم داشت.
 
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
رقابت بر سر نایب‌قهرمانی
برد سپاهان در جدال شش‌امتیازی با تیم پرسپولیس، اختلاف تیم‌های دوم و سوم جدول رده‌بندی را به عدد دو رساند تا جذابیت رقابت در جمع بالانشین‌ها هم کماکان وجود داشته باشد.سرخ‌های تهرانی باتوجه به دوامتیاز بیشتری که نسبت‌به نماینده اصفهان دارند، سرنوشت مقام دومی لیگ را در اختیار دارند و اگر امتیاز از دست بدهند، تیم سپاهان به‌شرط کسب پیروزی در دو دیدار آینده، می‌تواند جایگاه این تیم را در اختیار بگیرد. زردهای اصفهانی فصل گذشته باعنوان دومی لیگ به سهمیه آسیایی غیرمستقیم دست پیدا کردند، اما پس‌ازآنکه تیم‌های سرخابی پایتخت نتوانستند مجوز حرفه‌ای دریافت کنند، این تیم به سهمیه مستقیم رسید. یاران محرم نویدکیا برای تکرار عنوان فصل گذشته، سه‌هفته فرصت دارند؛ عنوانی که دست‌کم برای هواداران راضی‌کننده خواهد بود؛ زیرا طرف‌داران تیم سپاهان راضی به قهرمان‌شدن تیم استقلال هستند، اما به نایب‌قهرمانی سرخ‌ها رضایت نمی‌دهند.پس از ناکامی زردها در لیگ قهرمانان آسیا و جام‌حذفی، نایب‌قهرمانی لیگ برتر، تنها اتفاقی است که می‌تواند هواداران را خشنود کند؛ ضمن اینکه این موضوع کمک زیادی به ادامه همکاری با محرم در فصل آینده خواهد کرد.سپاهان در هفته‌های پیش‌رو با تیم‌های شهر خودرو، فولاد و آلومینیم اراک دیدار می‌کند و پرسپولیس نیز با تیم‌های تراکتور، شهر خودرو و فجر سپاسی مصاف خواهد کرد که نتایج به‌دست‌آمده در این شش دیدار، تعیین‌کننده تیم‌های دوم و سوم جدول رده‌بندی خواهد بود.
رقابت بر سر بقا
تقریبا از همان هفته‌های اولیه لیگ، تیم شهر خودرو به قعر جدول رده‌بندی چسبید و تا بدین‌جای لیگ که سه‌هفته تا خاتمه مسابقات فصل بیست‌و‌یکم فرصت باقی‌مانده، کاندیدای اول سقوط به دسته‌یک محسوب می‌شود.
شهرخودرو که در این فصل هم درگیر مشکلات مدیریتی و هم جابه‌جایی روی نیمکت شده، 16امتیازی است و احتمال بقای این تیم در لیگ برتر تقریبا نزدیک به صفر است. نماینده فوتبال مشهد در سه‌دیدار آینده با تیم‌های سپاهان، پرسپولیس و فولاد دیدار می‌کند که هرسه‌حریفانش تیم‌هایی مدعی هستند و احتمال نتیجه‌گرفتن برابر آن‌ها دور از ذهن.
تیم فجر‌سپاسی برخلاف شهر‌خودرو از ابتدای لیگ کاندیدای سقوط نبود، اما از میانه‌های نیم‌فصل اول روند امتیازنگرفتن این تیم آغاز شد که تا هفته‌های پایانی نیز استمرار داشته و این تیم را به دومین کاندیدای سقوط تبدیل کرده است.تیم فجرسپاسی با کسب سهمیه در لیگ دسته‌یک ‌راهی لیگ‌برتر شد، اما نحوه تیم‌بستن و عملکرد این تیم به‌گونه‌ای نبوده که فوتبال شیراز به حفظ سهمیه فکر کند. کاکوهای فوتبال ایران در سه‌هفته پایانی با ذوب‌آهن، تراکتور و پرسپولیس مسابقه دارد. بقا برای تیم شیرازی هنوز غیرممکن نشده، اما دشوار و دورازدسترس است و بازی با ذوب‌آهن می‌تواند به‌منزله قطعی‌شدن حذف این تیم باشد.تیم نفت مسجدسلیمان دیگر نامزد سقوط لیگ‌برتری است که روند عملکردی فصل گذشته را نتوانست حفظ کند، اما با توجه به سه‌امتیازی که بیشتر از تیم فجرسپاسی دارد، خیالش به نسبت این تیم آسوده‌تر است؛ ضمن اینکه سرنوشت بقا در اختیار این تیم است.برای فوتبال خوزستان سقوط یکی از تیم‌هایش اتفاق خوبی نیست و حتما ارکان فوتبالی این استان فوتبال‌خیز برای حمایت از نماینده‌شان دست‌ به‌ کار می‌شوند.گل‌گهر سیرجان، صنعت نفت آبادان و استقلال، حریفان آینده نماینده مسجدسلیمان هستند که دو تیم اولیخیالشان از بابت بقا و تیم سومی خیالشاز بابت قهرمانی راحت شده و هفته‌های پایانی برایشان به‌نوعی تشریفاتی است که این موضوع به‌سود تیم نفت مسجدسلیمان خواهد شد.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.