قهرمانان منحل‌شده!

مطرح‌ترین تیم‌هایی که به بایگانی ورزش استان پیوستند

با اعلام رسانه‌ها، تیم والیبال بانوان باریج‌اسانس که فصل گذشته به‌عنوان قهرمانی لیگ باشگاهی کشور دست ‌یافت و به نمایندگی از کشورمان در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا نیز شرکت کرد، قصد ادامه فعالیت ندارد.

یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱
باشگاه باریج‌اسانس با سابقه فعالیت در رشته والیبال مردان، پس‌ازاینکه چندفصل با تیمی بومی در لیگ مردان سازندگی خوبی داشت و عملکردش موردتوجه بود، یک تیم مدعی برای قهرمانی بست؛ اما سرمایه‌گذاری زیاد برای این تیم، کار دستشان داد و پس‌از اینکه از کسب قهرمانی بازماندند، رأی به انحلال این تیم داده شد.درخصوص تیم بانوان شرایط تفاوت می‌کرد و تیم باریج‌اسانس فصل گذشته در رقابت نزدیک با حریفان تهرانی بر سکوی قهرمانی ایستاد؛ اما مدیران این تیم بدون آنکه دلیل خاصی بیان کنند، برای شرکت در فصل جدید لیگ اعلام آمادگی نکرده‌اند که البته برخی از سایت‌های ورزشی بالابودن هزینه‌های تیم‌داری را عامل اتخاذ این تصمیم عنوان کرده‌اند. در ورزش کشور ما ودنیا منحل‌کردن تیم‌هایی که عملکرد مناسبی نداشته‌اند، امری عادی محسوب می‌شود؛ اما دستور به توقف فعالیت تیــم‌های قهــرمـــان اتفـــاق بــه‌نسبــت عجیب‌تری است که رخ‌داده و باریج اولین تیم قهرمانی نیست که پس از کسب جام، به سرنوشت انحلال دچار می‌شود و قطعا آخرین تیم هم نخواهد بود. به این بهانه، در گزارش امروز مروری بر تیم‌هایی خواهیم داشت که باوجود قهرمان‌شدن، به بایگانی ورزش نصف جهان پیوستند.
تیم فوتسال فولاد ماهان
تیم فوتسال فولاد ماهان را می‌توان سرشناس‌ترین تیم منحل‌شده ورزش اصفهان معرفی کرد. باشگاه فولاد ماهان که با مالکیت خصــوصی در نیــمه دوم دهــه‌هشتــاد شروع به فعالیت کرد، تمرکزش را بر روی سرمایه‌گذاری در رشته فوتسال گذاشت و تیم این باشگاه با به خدمت‌گرفتن جمعی از ستارگان و نامداران فوتسال ایران، به قهرمانی رسید. تیم ماهان در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا هم که به میزبانی اصفهان برگزار شد، به‌عنوان قهرمانی دست پیدا کرد. این تیم در طول دوره فعالیتش همواره یکی از تیم‌های مدعی لیگ بود؛ اما پس از مشکلاتی که برای مالکان باشگاه به‌وجود آمد، این تیم نیز همانند خود باشگاه تعطیل شد.
تیم بسکتبال فولادماهان
مدیران باشگاه ماهان درمدت چندساله حضور در ورزش، در رشته‌های زیادی تیم‌داری کردند که بسکتبال نیز یکی از آن‌ها بود. تیم بسکتبال ماهان با اینکه در لیگ ایران به قهرمانی دست پیدا نکرد؛ اما با کسب سهمیه راهی جام باشگاه‌های آسیا شد و در این رقابت‌ها بر سکوی اول ایستاد. قهرمانی این تیم در ماه‌های پایانی فعالیت باشگاه فولادماهان به‌وقوع پیــوســـت و تیــــم بسکتـبــال هـــم بـــه ســرنوشت تیــم‌های دیگـر این باشگـاه دچار شد.
 تیم واترپلو فولادماهان
از دیگر رشته‌های ورزشی باشگاه فولاد ماهان طی چند سال فعالیتش در ورزش، واترپلو بودو فولادماهان در این رشته نیز تیم‌داری کرد که نتیجه آن کسب چندعنوان قهرمانی بود؛ اما در زمانی که هنوز فعالیت این باشگاه برقرار بود، مدیران تیم تصمیم به انحلال آن گرفتند تا ورزش نصف‌جهان نماینده‌اش در رشته واترپلو را از دست بدهد.
تیم هندبال شهرداری کاشان
شهرداری کاشان چندسال قبل در مقطعی در حوزه ورزش به تیم‌داری پرداخت که هندبال نیز یکی از رشته‌های تحت‌پوشش بود. علیرضا حبیبی هدایت این تیم را برعهده داشت و این تیم در اولین فصل حضورش در لیگ، به قهرمانی دست پیدا کرد و قرار بود در مسابقات باشگاهی آسیا نیز شرکت کند. بااین‌حال مدیران شهرداری کاشان رأی به توقف فعالیت‌های ورزش حرفه‌ای دادند و تیم‌های باشگاهی آن‌ها یکی پس از دیگری منحل شد و پرداخت مطالبات بازیکنان و کادر فنی نیز حاشیه‌های زیادی را ایجاد کرد. 
 تیم وزنه‌برداری ذوب‌آهن
سابقه فعالیت تیم ذوب‌آهن به سال‌ها قبل بازمی‌گردد و این تیم حدود دودهه قبل نیز تجربه فعالیت در لیگ باشگاهی و کسب رتبه آسیایی را داشت؛ اما هیئت‌مدیره باشگاه رأی به تعطیلی آن دادند. تیم ذوب‌آهن چندسال قبل یک‌بار دیگر به عرضه تیم‌داری بازگشت و موفق شد در قهرمانی لیگ باشگاهی کشور، هت‌تریک کند؛ بااین‌حال یک‌بار دیگر رأی به انحلال این تیم داده شد.فصل گذشته پس از پیگیری تعدادی از قهرمانان تیم وزنه‌برداری ذوب‌آهن، این تیـم‌دوبـاره به عرصه باشگاهی بازگشت و در رقابت نزدیکی که با تیم فولاد آمل داشت، موفق به کسب عنوان قهرمانی شد و آن‌طوری‌که فدراسیون وزنه‌برداری اعلام کرده، برای فصل آینده نیز تیم ذوب‌آهن برای حضور در لیگ اعلام آمادگی کرده است.
 
 
 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.