بار سنگین اقدامات غلط دولت‌های گذشته بر دوش اصفهان

محمد نورصالحی: با نگاه «برخورداری»، به اصفهان ظلم شده است
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه آب موردنیاز استان را نمی‌توان در شهر و داخل استان تأمین کرد و به‌طور حتم حمایت ملی می‌خواهد، گفت: استان اصفهان در گذشته با کمبود آب روبه‌رو نبود؛ اما با اقدامات غلط دولت‌های گذشته این مشکلات و مسائلی همچون فرونشست به دلیل کاهش منابع زیرزمینی و آلودگی هوا به دلیل استقرار صنایعی که آلاینده هستند، به اصفهان تحمیل شده است. 
 
سه شنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۱
محمد نورصالحی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: اصفهان یا هر شهر و استان دیگری را نمی‌توان به‌صورت مطلق برخوردار یا غیربرخوردار بدانیم. قطعا اصفهان ویژگی‌هایی دارد که ممکن است از جهاتی در کشور سرآمد باشد؛ در مقابل، نقاط ضعف و چالش‌هایی نیز دارد که باعث می‌شود اصفهان را از توسعه عقب بیندازد. او با اشاره به اینکه اصفهان استان پهناور در مرکز ایران است و ویژگی‌های جغرافیایی، معادن و صنایع خوبی دارد، گفت: اصفهان از جهت نیروی انسانی، نخبگان سیاسی، علمی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی استانی توانمند است؛ اگر نگوییم برخوردار، اما کمبودهایی نیز دارد و حادترین مشکل آن که طی دو دهه یا قریب به سه دهه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، پایدار نبودن جریان آب در زاینده‌رود است که همه زیرساخت‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مشکل آلودگی هوا و فرونشست در اصفهان تصریح کرد: با این دیدگاه که اصفهان چون قابلیت‌هایی دارد، منابعی را باید از آن دریغ و امکاناتی را از آن حذف کرد، تنها ظلم به آن است؛ اما طی سال‌های گذشته این نگاه تبعیض‌آمیز و غیرعادلانه درباره اصفهان بوده است. نورصالحی خاطرنشان کرد: اگر ما به‌عنوان یک اصفهانی یا یک مسئول می‌خواهیم امکانات و زیرساخت‌هایی برای استان و شهر اصفهان تأمین شود، به معنی آن نیست که از جایی دیگر کاسته شود، اگر کشور ایران را یک پازل ببینیم همه استان‌ها و شهرها این پازل را تکمیل می‌کنند و هرکدام جایگاه ویژه خود را دارند. او با بیان اینکه در سه دهه گذشته با این پدیده مواجه بودیم که دولت‌ها نگاه برخوردارانه و توانمندی فوق‌العاده‌ای به اصفهان داشته‌اند اظهار کرد: بر این اساس هر امکانی می‌خواهد به سمت اصفهان بیاید، از  آن مضایقه می‌کنند و این را در کلام مسئولانی که قبلا در استان‌های دیگر فعالیت می‌کردند و اکنون در استان ما مسئول هستند، می‌شنویم که به‌صراحت می‌گویند: «فکر می‌کردیم اصفهان در اوج امکانات است؛ اما اکنون فهمیدیم نسبت به تشکیلاتی که خودمان در استان دیگر اداره می‌کردیم، به‌عنوان استان محروم و کم برخوردار، اصفهان محرومیت و کمبود امکاناتش شدیدتر است.» رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: با نگاه برخورداری که وجود دارد، به اصفهان ظلم شده یا برخورد عادلانه نشده است؛ درحالی‌که به همه استان‌ها طبق نیازهایشان و نسبت به توان، ظرفیت و امکاناتشان باید توجه شود. اگر بگوییم اصفهان برخوردار است، پس یک سری امکانات را از آن دریغ و به آن کم‌لطفی کنیم، کار خوبی در جورچین کل کشور نیست.
 نگاه‌های غیرعادلانه  به اصفهان
نورصالحی با بیان اینکه استان اصفهان 5.6 درصد جمعیت کشور را دارد، گفت: در جنگ تحمیلی 10درصد شهدا، ۱۰درصد جانبازان و ۳۱درصد اعزام‌ها از اصفهان بوده است؛ همچنین ۱۰درصد نخبگان علمی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی کشور اصفهانی هستند. او با اشاره به اینکه با همه محرومیت‌ها و نگاه‌های غیرعادلانه نزدیک به دو برابر نسبت به جمعیتمان دانش و علم تولید می‌کنیم، افزود: اگر فولادمبارکه و ذوب‌آهن به اصفهان آمد، ما نمی‌گوییم حضورشان بد است؛ اما از جمعیت پنج‌میلیونی استان اصفهان بر اساس آمار رسمی 1.7 میلیون آن مهاجر داخلی و خارجی است؛ همچنین از دومیلیون نفر جمعیت اصفهان ۵۰۰ هزار نفر مهاجر هستند که باید گفت فولادمبارکه و ذوب‌آهن چند هزار شغل ایجاد کرد و در مقابل ۲۵ تا ۳۵ درصد مهاجرت را به اصفهان افزایش داد. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه شرایط به‌گونه‌ای است که نخبه‌های ما به نقاط دیگر مهاجرت می‌کنند و در بخش غیرنخبگان مهاجرپذیر شدیم، تصریح کرد: آیا این برای شهر، استان و خطه‌ای که می‌تواند به بار دانشی، علمی، اقتصادی و فرهنگی کشور کمک کند، ظلم نیست. نورصالحی خاطرنشان کرد: اگر این جمعیت مهاجر که هم‌وطن ما هستند و قدم آن‌ها بر چشم ماست به جمعیت استان افزوده نمی‌شد، قاعدتا مشکل آب نداشتیم؛ چون جمعیت ما کفایت می‌کرد؛ همچنین با مشکلاتی همچون آلودگی هوا و فرونشست که ناشی از خشکی زاینده‌رود و استفاده بی‌رویه از منابع زیرزمینی است، روبه‌رو نمی‌شدیم؛ این در حالی است که بنابر نظر کارشناسان اگر تا ۱۰ سال آینده این فرایند ادامه یابد، معلوم نیست چه بلایی بر سر اصفهان می‌آید. او با تأکید بر اینکه اصفهان جزو ۱۰ شهر تاریخی مهم دنیاست، اظهار کرد: اصفهان در دنیا شناخته شده است. این سرمایه به اسم اصفهان نیست؛ بلکه برای ایران است؛ بنابراین امیدوارم این بلوغ فکری، سیاسی و فرهنگی در همه کشور و در همه مسئولان ایجاد شود تا قدر هر سرزمین و خطه‌ای را به اندازه خودش بدانند. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان یادآور شد: متأسفانه در سال گذشته در کلان‌شهر اصفهان که ازنظر جمعیت دومین شهر کشور محسوب می‎شود، برای مردم بخشی از شهر با تانکر آب آشامیدنی و بهداشتی توزیع شد. نورصالحی با تأکید بر اینکه طرح تونل کوهرنگ سه، ۲۳ سال پیش شروع‌شده و به اتمام رسیده است، گفت: در طول این ۲۳ سال احداث تونل تکمیل‌شده، اما سد آن که باید قبل از تونل ایجاد می‌شد، هنوز احداث نشده است. درواقع باید سدی قبلا ساخته می‌شد تا آب ذخیره شود؛ اما این مهم اتفاق نیفتاده است. او افزود: در دولت سازندگی برخی تخصیص‌ها از تونل کوهرنگ سه به یزد داده‌شده، درحالی‌که هنوز یک لیتر آب از کوهرنگ سه به استان اصفهان اختصاص داده نشده است.
 سامانه دوم آب شرب اصفهان یک ریال تخصیص ملی نداشته است
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: طبق قانون مدیریت منابع آب کشور نباید یک لیتر جدید از زاینده‌رود تخصیص داده می‌شد؛ درحالی‌که به‌صورت رسمی تخصیص داده‌شده است؛ از سویی، سامانه دوم آب شرب اصفهان یک ریال تخصیص ملی نداشته است و بر تأمین آن از طریق منابع داخلی استان تکلیف کردند که انجام شود؛ درحالی‌که برای سامانه‌های موازی و مشابه آن در کشور بیش از نیاز تخصیص داده شده است. نورصالحی تأکید کرد: متأسفانه شاهد اصفهان‌ستیزی هستیم که امیدوارم سفره آن جمع شود و شاهد آن در هیچ استانی نباشیم.رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه مطالعات قطار سریع‌السیر اصفهان‌تهران 26 سال پیش آغاز و ۱۲ سال است به‌صورت رسمی در بودجه کشور لحاظ شده است، افزود: به‌تازگی مطرح‌شده که این پروژه ضرورتی ندارد؛ به‌طوری‌که از مهر سال گذشته تاکنون تمدید ضمانت دولت ایران نسبت به فاینانس خارجی انجام‌نشده است؛ درحالی‌که میلیاردها تومان در طول مسیر برای فعالیت‌های عمرانی این پروژه هزینه شده که این‌ها ناشی از نبود بلوغ سیاسی است؛ درحالی‌که باید فرابخشی و فرامحلی به موضوع‌ها نگاه شود. نورصالحی با بیان اینکه به حمایت دولت نیاز داریم، خاطرنشان کرد: در سفر ریاست‌جمهوری به اصفهان برخلاف آنکه برخی از اعضای دولت کم‌لطفی داشتند، اما رئیس‌جمهور بیانات و حمایت خوبی داشتند و به‌صورت جدی روی مسئله آب و حتی اجرای قطار سریع‌السیر اصفهان‌تهران تأکید کردند؛ بااینکه فهرست مصوبات سفر هیئت دولت به اصفهان منتشرنشده، اما شنیده‌ایم مصوبات خوب بوده است که امیدواریم بخشی از مشکلات اصفهان از این طریق رفع شود.
 ضرورت توسعه زیرساخت‌های گردشگری و صنایع‌دستی
او با تأکید بر ضرورت ارتقا و توسعه زیرساخت‌های گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در بخش دانش‌بنیان باید از نخبگان حمایت کنیم تا از استان خارج نشوند. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر لزوم هم‌افزایی، همدلی و همکاری بین مسئولان استان خاطرنشان کرد: این همراهی و همدلی را در برخی استان‌های دیگر بیشتر می‌بینیم و به همین دلیل جایگاهشان هم بهتر است. ما به حمایت یکدیگر نیاز داریم؛ درواقع اگر به هم کمک نکنیم و باهم همراه نباشیم، مشکلاتمان تشدید می‌شود. نورصالحی با بیان اینکه در اصفهان از گذشته با پدیده اجرای 120 درصدی قانون روبه‌رو هستیم که به تشدید مشکلات شهر و استان ما منجر شده است، اظهار کرد: این در کشور مشهور است که اگر قانون مصوب در استانی ۶۰ درصد اجرا می‌شود، در اصفهان ۱۲۰درصد است که باعث می‌شود مدیران محتاط شوند و فعالان اقتصادی به فکر مهاجرت به مناطق دیگر کشور بیفتند؛ بنابراین می‌توانیم با حمایت از فعالان اقتصادی که بهترین آن‌ها در اصفهان مستقر هستند و نگاه ملی دارند، به رشد و توسعه کشور و استان کمک کنیم؛ درواقع خودمان هم باید یک بازنگری در رفتارهایمان داشته باشیم تا اصفهان‌ستیزی کمتر شود. 
او با بیان اینکه اگر از مشکلات گفته می‌شود، باید امید را نیز در میان مردم ایجاد کنیم، گفت: رهبر انقلاب فرمودند ناامیدکردن مردم و آینده را تیره‌وتار نشان دادن کار اشتباهی است؛ بنابراین ضمن اینکه مطالبات و دغدغه‌هایمان را می‌گوییم، اما اصفهان همچنان سرزنده، سرحال، در حال پیشرفت و توسعه بوده و خواهد بود و حتما مسئولان عالی کشور به فکر اصفهان هستند.رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر اینکه حوزه گردشگری یکی از رویکردهای مهم توسعه آینده اصفهان است، تصریح کرد: در این راستا، در دوره ششم مدیریت شهری به‌منظور توسعه زیرساخت‌های گردشگری تعرفه صدور پروانه ساخت هتل بر اساس آنچه سازمان میراث‌فرهنگی تأیید می‌کند، صفر شد. نورصالحی با بیان اینکه حوزه دانش‌بنیان یکی از نشان‌ها و برندهای موفقیت کشور و اصفهان است، خاطرنشان کرد: در همین مدت کوتاه دو تفاهم‌نامه با شهرک علمی تحقیقاتی منعقد شد و به‌تازگی نیز شورای شهر مصوبه‌ای داشت که شرکت‌های دانش‌بنیان مانند پزشکان، وکلا و مهندسان به فضای کاملا تجاری نیاز نداشته باشند و بتوانند در مابقی کاربری‌ها نیز مستقر شوند. او اضافه کرد: درصدد هستیم با همکاری مراجع ذی‌ربط ازجمله شهرک علمی و تحقیقاتی لکه‌هایی را در اطراف اصفهان به استقرار صنایع دانش‌بنیان اختصاص دهیم. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در گذشته شهری به نام شهرجدید شیخ‌بهایی جزو مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری کشور قرارگرفته بود؛ ازاین‌رو به استاندار اصفهان پیشنهاد کردیم که این شهر صرفا برای استقرار کارخانه‌های مبتنی بر علم و فناوری و دانش‌بنیان اختصاص داده شود. نورصالحی افزود: با توسعه صنایعی که آب بر و آلاینده نیستند، می‌توانیم نخبگان را جذب کنیم و در راستای توسعه بیشتر اصفهان گام برداریم.
 
 
 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.