ادامه یا توقف رشد بازار بورس

نگاهی به افق‌های پیش روی بازار سرمایه
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

بازار بورس هفته چهارم خردادماه را پس از سپری‌کردن هفته‌ای صعودی آغاز کرد. در هفته گذشته بازار به روند صعودی بازگشت و مجدد شاهد رشد شاخص کل و ثبت رکوردی جدید بودیم؛ به‌طوری‌که شاخص کل پس از رشد 12.1 درصدی دوباره در مسیر صعودی قرار گرفته و در حال ورود به کانال یک‌میلیون و دویست هزار واحدی است. این درحالی‌ است که بازدهی طلا 4.8 درصد، سکه 3.7 درصد، دلار 4.5 درصد و یورو 6.1 درصد بوده است. بازار نفت پس از کنترل نسبی بحران کووید 19 در بیشتر کشورها و پیش‌بینی‌های مثبت از آغاز پرقدرت فعالیت‌های تولیدی و چشم‌انداز اقتصادی به 41 دلار رسید. از طرفی گزارش‌های نشریه‌های جهانی از روند رو به رشد فراورده‌های نفتی حکایت داشت و درمجموع، روزهای خوبی برای گروه پتروشیمی و پالایشی به همراه داشت که پیش‌بینی می‌شود درروند یک سال پیش رو و با توجه به رشد فعالیت‌های اقتصادی بیشتر کشورها، وضعیت این صنایع ازنظر عملکردی، به‌مراتب بهبود خواهد یافت، نرخ جهانی مس نیز پس از کاهش شدید و رسیدن به سطوح زیر پنج‌هزار دلار در هفته گذشته رشد خود را آغاز کرده است و پیش‌بینی می‌شود به سطوح بالای شش‌هزار دلاری بازگردد؛ اما صنعت سیمان با توجه به اخبار دریافت مجوز افزایش نرخ سیمان، بیشتر از سایر صنایع موردتوجه قرار گرفت که به نظر می‌رسد این رشد در طول هفته جاری ادامه خواهد داشت.

زمانی برای فصل مجامع

در روزهای پیش رو در حال سپری‌کردن مجامع بیشتر شرکت‌های بورسی هستیم که منجر به استقبال بازار از شرکت‌های سودآور با استراتژی تقسیم بالا شده است. درهرصورت همواره در طول سالیان گذشته تقسیم سود نقدی بالا، جذابیت زیادی در فصل مجامع برای سرمایه‌گذاران داشته است.

تأثیر تحولات جهانی بر بازار سرمایه

تحولات سیاسی جهان این روزها بیش از پیش درگرو بحران شورش‌های خیابانی آمریکا و نزدیکی به انتخابات این کشور است که حتی از تأثیر چشمگیر آن بر بازار سهام داخلی نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. جبهه دمکرات که به نظر خیلی رقیب جدی برای ترامپ در این دوره ریاست‌جمهوری نداشت، باوجود بحران رخ‌داده و تغییر نتایج نظرسنجی‌ها کمی امیدوارتر شده است؛ به‌طوری‌که این روزها تمامی کشورها برای برنامه‌ریزی افق پیش‌روی سیاست‌های خود در قبال آمریکا، سردرگم هستند. در داخل کشور اما همچنان دولت به‌طور مستحکم در راستای اجرای سیاست‌های خود برای حمایت از بازارهای بورسی قدم برمی‌دارد؛ به‌طوری‌که این روزها اقداماتی برای راه‌اندازی مجدد بازار آتی سکه در حال انجام است و از سویی دولت درحال اتخاذ تدابیر لازم برای راه‌اندازی بازار بورس مسکن است که نشان از سیاست‌های کلان برای حمایت از بازارهای بورسی و بحث شفافیت بازارها دارد. با این حمایت‌ها این دلگرمی به بازار تزریق می‌شود که دولت برنامه‌های بلندمدتی برای بازارهای بورسی دارد؛ اما در روزهای پیش رو با توجه به رشد مداوم شاخص طی هفته گذشته و قابلیت معامله صندوق یکم دولت، به نظر می‌رسد شاخص کل با اصلاح مواجه شود؛ اما ازآنجاکه همچنان افق پیش روی بازار مثبت ارزیابی می‌شود و با توجه به نزدیکی عرضه صندوق دوم دولت که پیش‌بینی می‌شود سبد سهام این صندوق با استقبال بازار روبه‌رو شود، اصلاح پیش‌روی بازار موقتی خواهد کرد. در بازارهای رقیب نیز با توجه به بحث اخذ مالیات از صاحبان املاک خالی، راه‌اندازی بازار مسکن و رشد قابل‌توجه اخیر قیمت مسکن در ماه‌های ابتدایی سال، به نظر از تلاطم این بازار کاسته خواهد شد. از طرفی پیش‌بینی‌ها در بازار طلا و دلار نیز، از بازدهی بسیار پایین‌تر این بازارها نسبت به بازار سهام حکایت دارد که جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار سهام را بالا می‌برد. از سوی دیگر با توجه به رویدادهای مهمی از قبیل حذف نرخ ارز دولتی از صنایعی مانند دارو، غذایی، لاستیکی و خوراک دام که منجر به افزایش نرخ محصولات و سودآوری این صنایع می‌شود و همچنین اخبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت‌ها و شایعات افزایش تخفیف نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی و از همه مهم‌تر سیاست‌های کلان دولت در راستای محوریت قراردادن بازار سرمایه در اقتصاد کشور، همچنان پیش‌بینی می‌شود رشد بازار سرمایه تا پایان سال ادامه داشته باشد.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.