اصفهان پیشگام در سپرده‌گذاری محروم از تسهیلات

گزارش‌های بانکی در طول سال گذشته نشان می‌دهد مردم مانند سال‌های قبل تمایل به سپرده‌گذاری در بانک و مؤسسات مالی دارند؛ زیرا میزان سپرده بانکی همه استان‌ها در کشور افزایش‌یافته است. همچنین تسهیلات بانکی و وام در سال 98 در کشور حجم بالایی دارد. اصفهان نیز مشمول استان‌هایی با رشد در میزان سپرده‌گذاری بانکی می‌شود و بررسی وضعیت سپرده‌های بانکی اصفهانی‌ها حاکی از رشد قابل‌توجهی در سال 98 است. در مقابل بانک‌های اصفهان تسهیلات و وام کمتری به اصفهانی‌ها نسبت به سپرده آن‌ها پرداخت کرده‌اند.

جمعه ۰۶ تیر ۱۳۹۹

در این گزارش به بررسی وضعیت سپرده‌گذاری و تسهیلات بانکی در سال 98 می‌پردازیم. بانک و مؤسسات مالی نصف‌جهان، پذیرای مبالغ بالایی از سرمایه نقدی مردم بابت سپرده‌گذاری هستند؛ ولی باوجود سپرده زیاد، وام و تسهیلات کمتری به مردم اعطا می‌کنند، به‌طوری‌که اصفهان در سپرده‌گذاری در کشور ازنظر رشد رتبه ششم و پرداخت وام رتبه هشتم از آخر را در سال گذشته کسب کرد.

سپرده بانکی

میزان سپرده بانکی در دی‌ هرسال محاسبه می‌شود و بررسی آمار بانکی حاکی از ثبات میزان سپرده بانکی مردم در سال گذشته است. بر این اساس در دی سال گذشته سپرده بانکی بیش از ۲۵۱۶ هزار میلیارد تومان بوده و در مقایسه با یک ماه قبل و سال 97 به ترتیب ۱, ۸ و ۲۶, ۷ درصد بالا رفته است. طبق گزارش بانک مرکزی در اواخر تابستان 98، بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران معادل ۱۱۴۱۷, ۹ هزار میلیارد ریال و کمترین میزان برای استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۵۴, ۳ هزار میلیارد ریال است. در بین استان‌های مختلف بیشترین رشد سپرده‌گذاری بانک در سال قبل به استان بوشهر اختصاص دارد و میزان سپرده در این استان با رشد ۱۰, ۵ درصدی از ۲۸, ۷ هزار میلیارد تومان در آذرماه به ۳۱, ۷ هزار میلیارد تومان در پایان دی‌ماه سال ۹۸ رسید. استان‌های خراسان شمالی و سمنان نیز در رتبه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند. کمترین حجم و رشد سپرده طی سال گذشته نیز به قم تعلق دارد. درمجموع سپرده‌های بانکی در کشور باوجود شرایط نابسامان اقتصادی با کاهش همراه نیست و مردم همچنان تمایل به نگهداری سرمایه خود به‌صورت نقد در بانک و مؤسسات مالی دارند.

تسهیلات بانکی

تسهیلات بانکی نیز مانند میزان سپرده‌ها در سال گذشته افزایش‌یافته است و طبق آمارهای بانکی میزان وام بانکی تا پایان بهمن‌ سال 98 به بالاتر از ۱۸۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال 97، ۲۴, ۳ درصد رشد داشته است. استان بوشهر باوجود رشد در میزان سپرده بانکی خود تسهیلات بانکی زیادی به مردم خود نپرداخته است و روند وام‌دهی بانکی استان‌های کشور تا قبل از اسفند سال گذشته نشان می‌دهد میزان اعطای تسهیلات بانکی در استان ایلام رشد بیشتری نسبت به دیگر استان‌ها دارد. میزان پرداخت وام بانکی در استان ایلام توسط بانک و مؤسسات مالی بیش از ۵۶۳۵ درصد افزایش‌یافته است؛ یعنی از ۵, ۷ هزار میلیارد تومان در ابتدای فروردین‌ سال ۹۸ به ۷, ۷ هزار میلیارد تومان در پایان بهمن‌ سال ۹۸ معادل ۳۵, ۲ درصدی رشد رسیده است. استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان نیز در رتبه دوم و سوم با رشد در اعطای وام بانکی در کشور جای می‌گیرند. در مقابل کمترین رشد پرداخت تسهیلات بانکی متعلق به استان کرمان با رشد سپرده‌گذاری 2,6 درصدی تعلق می‌گیرد.

سپرده و تسهیلات بانکی استان اصفهان

کاهش سپرده بانکی در هیچ‌یک از استان‌های کشور رخ نداده و استان اصفهان با رشد 2,9 درصدی در حجم سپرده بانکی خود در سال گذشته همراه بوده است. ازاین‌رو اصفهان با استان‌های مرکزی، کردستان، آذربایجان غربی و ایلام در رتبه ششم افزایش میزان سپرده‌گذاری‌ها در کشور در سال 98 قرار دارند. کل مانده تسهیلات و سپرده‌های ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری تا پایان تیر سال گذشته در اصفهان معادل 1,165,077 میلیارد ریال محاسبه‌شده است و از این میزان 586,783 میلیارد ریال شامل سپرده‌های جاری و غیر جاری می‌شود. ااستان اصفهان در حالی در رتبه ششم با رشد میزان سپرده بانکی جای دارد که در اعطای تسهیلات و وام بانکی، بیست‌و‌سومین جایگاه را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده است؛ به عبارتی رشد تسهیلات بانکی در اصفهان 22,4 درصد در سال گذشته بوده است. در حال حاضر وام‌های ازدواج، مسکن، وام 18 درصدی بانک‌ها و وام سپرده در اصفهان به مردم اعطا می‌شود؛ ولی مقایسه میزان سپرده و تسهیلات بانکی در سال گذشته نشان می‌دهد بانک و مؤسسات مالی نصف‌جهان در راستای جذب سرمایه‌های ناشی از سپرده بیشتر فعالیت می‌کنند و پرداخت وام طبق روال همیشگی با دشواری زیادی همراه است.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.