برای روز مبادا مدرک می‌گیرند

نادری: نمی‌دانم چرا پیشنهاد لژیونری را رد کردم

جزو نسل اول فوتبال ساحلی ایران بود که با هم‌دوره‌ای‌هایش از سطح آسیا بالاتر رفتند و در دنیا برای خود اسم و رسمی دست‌وپا کردند. علی نادری بیش از یک دهه عضو ثابت تیم ملی فوتبال ساحلی ایران بود و با این تیم در رویدادهای متعددی شرکت کرد.  او پس از پایان دوره ورزش حرفه‌ای به جرگه مربیان پیوست و حالا به همراه تیمش برای فصل جدید لیگ آماده می‌شود. در ادامه گفت‌وگوهای سریالی با مربیان برتر ورزش نصف‌جهان، به سراغ او رفتیم.

 
دوشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۹
فوتبالی‌ها و فوتسالی‌ها هم می‌توانند در رشته فوتبال ساحلی مربیگری کنند؟
فوتبال و فوتسال با فوتبال ساحلی متفاوت است و جزئیاتی دارد که تنها افرادی که در این رشته فعالیت کرده و تجربه داشته باشند، از آن سردرمی‌آورند. سیستم و تاکتیک به کنار، تکنیک‌های فوتبال ساحلی منحصربه‌فرد است و فردی که در این رشته کار کرده باشد و آن را بلد باشد، می‌تواند به شاگردانش آموزش دهد.

روال مربیگری فوتبال ساحلی مثل سایر رشته‌ها از درجه سه شروع می‌شود یا روال دیگری است؟ ضوابطی برای حضور در کلاس‌های مربیگری وجود دارد؟

در فـوتبال ساحلی دوره مربـیـگـری درجه‌یک ایران و درجه‌یک آسیا داریم. در دوره درجه‌یک ایران، عموم افراد علاقه‌مند می‌توانند شرکت کنند؛ اما سطح یک آسیا، ویژه بازیکنان ملی‌پوش یا مربیان لیگ برتری است. متأسفانه در رشته فوتبال ساحلی هم مثل بسیاری از رشته‌های دیگر این ذهنیت ایجادشده که مدرک را می‌گیریم، بالاخره یک‌جایی به درد می‌خورد. خـیـلـی‌هـا سـر کـلاس‌های مربیگری فوتبال ساحلی شرکت کرده و مدرک هم گرفته‌اند؛ اما هیچ فعالیتی در این رشته ندارند.

امکان فعالیت لژیونری برای مربیان فوتبال ساحلی فراهم است؟

بله، به دلیل بالا بودن سطح فنی فوتبال ساحلی کشور، کشورهای دیگر علاقه‌مند به همکاری با مربیان ایرانی هستند. من هم پیشنهادی برای کار در کشور دیگری داشتم که قبول نکردم و هنوز نمی‌دانم چرا چنین تصمیمی گرفتم.

ازلحاظ مالی، لژیونری برای مربیان صرفه دارد؟

اگر در گذشته صرفه مالی نداشت، حالا با توجه به افزایش قیمت دلار، هر مربی و بازیکنی در تیم‌های خارجی عضویت داشته باشد، ازلحاظ مالی برای او خوب خواهد بود.

تمرینات تیم صنعت فرش حداد چگونه دنبال می‌شود؟ برای حضور در لیگ آماده هستید؟

صنعت فرش حداد ازجمله تیم‌هایی بود که تمریناتش را خیلی زود شروع کرد و از قبل عید تمرینات آغاز شد که به موضوع شیوع کرونا برخوردیم و در مقاطعی تمرینات تعطیل شد. از زمانی که اجازه رسمی‌شروع تمرینات داده شد، حدود 45 روزی است که تمرین می‌کنیم. به نسبت تیمی که بسته‌ایم، شرایط تقریبا خوب است.

برای چه سطحی در لیگ تیم آماده می‌کنید؟

زمانی فوتبال ساحلی ایران حرف اول را در کشور می‌زد؛ اما واقعیت این است که عقب افتادیم و ازاین‌رو با تیم صنعت فرش حداد، از صفر شروع کردیم که به‌هرحال پیامدهای خودش را دارد. ما برای لیگ، تیمی کاملا بومی‌را آماده کرده‌ایم که همه آن‌ها به‌جز یک نفر از ورزشکاران استان هستند. همه بازیکنان ما جوان هستند و با آینده‌نگری، فرایند سه‌چهارساله‌ای را تعریف کرده‌ایم تا به اوج برسیم؛ اما کار زمان‌بری است. همان‌طور که اشاره کردم، فوتبال ساحلی، رشته‌ای متفاوت است؛ مثلا آموزش تکنیک بلند کردن توپ از روی زمین، چند ماه طول می‌کشد. بازیکنی که از فوتبال به فوتبال ساحلی وارد شود، یکی دو سال طول می‌کشد به این حد برسد که این تکنیک را اجرا کند.

بحث میزبانی تیم صنعت فرش حداد به کجا رسید؟

ما درباره اصفهان حرف می‌زنیم، یعنی استانی که زمانی قطب رشته فوتبال ساحلی بوده است، زمین استانداردی برای این رشته ندارد. درصورتی‌که به زمینی نیاز داریم که ماسه مناسب داشته باشد و امکانات موردنیاز آن فراهم باشد؛ اما فعلا که چنین موقعیتی را نداریم.

خب تکلیف چه می‌شود؟

امیدوار هستیم این اتفاق رخ ندهد؛ اما اگر مجبور شدیم باید در شهرهایی نزدیک مانند یزد میزبان باشیم.

مربیان ایرانی می‌توانند تیم ملی فوتبال ساحلی ایران را در حد مدعی بودن در دنیا آماده کنند؟

اگر جایی مثل برزیل را که فوتبال در ذات آن‌هاست و استعداد ذاتی دارند، در نظر نگیریم، فوتبال ساحلی ایران در دنیا ازلحاظ بازیکن و مربی در سطح بالایی است. لیگ برتر فوتبال ساحلی ایران باکیفیت مطلوبی برگزار می‌شود و در عرصه ملی هم که توانسته‌ایم به مقام سومی جام‌جهانی برسیم. مربیان ایرانی بسیار بزرگ هستند و از مربیان هیچ کشوری چیزی کم نداریم.
 

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.