رکوردهایی که رفت

فوتبال اصفهان از سرخابی‌ها عقب افتاد

رکوردها یکی یکی از دست رفت تا دست فوتبال اصفهان خالی‌تر از همیشه شود؛ رکوردهایی که در طول 15 سال حضور در لیگ برتر به دست آمده بود، طی چهار فصل به فنا رفت تا فوتبال نصف‌جهان از لحاظ رکوردی، برگ‌برنده‌ای برای رو کردن نداشته باشد. در شرایطی که چهار هفته دیگر تا پایان لیگ نوزدهم فرصت باقی است، با توجه به قهرمانی زودهنگام تیم پرسپولیس در این رقابت‌ها، برخی آمار و ارقام ادوار لیگ برتر دستخوش جابه‌جایی شده است که در این گزارش مروری بر آن‌ها خواهیم داشت.

سه شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹
بیشترین حضور در لیگ برتر
دو تیم سپاهان و ذوب‌آهن به همراه تیم‌های استقلال، پرسپولیس و سایپا تنها تیم‌هایی هستند که در همه ادوار لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران حضور داشته‌اند و با احتساب دیدارهای لیگ نوزدهم، هر چهار تیم به رکورد 582 رسیده‌اند تا در این زمینه فوتبال اصفهان دست‌کمی‌از فوتبال پایتخت نداشته باشد. سایر تیم‌های لیگ برتری در یکی یا چند دوره از ادوار سپری شده لیگ حضور نداشته‌اند تا عنوان بدون سقوط تنها به این پنج تیم اطلاق شود.

رده سوم و چهارم در اختیار اصفهانی‌ها

از نظر تعداد برد، تیم استقلال تا پایان لیگ هجدهم از سایر تیم‌ها پیش بود و تیم‌های پرسپولیس و سپاهان در رده‌های بعدی ایستاده بودند. با توجه به قهرمانی سرخ‌های تهرانی در لیگ نوزدهم، آمار بردهای این تیم افزایش یافته؛ اما اگر هر چهار دیدار آینده لیگ را هم با پیروزی پشت سر بگذارند، نمی‌توانند به آمار آبی‌ها نزدیک شوند؛ اما در مقابل فاصله‌شان با تیم سپاهان را بیشتر می‌کنند. تیم ذوب‌آهن نیز از لحاظ تعداد برد در رده چهارم جای گرفته؛ اما فاصله قابل توجهی با سه تیم برتر لیگ دارد.

رکورد کمترین مساوی در آستانه شکسته شدن

سپاهان در لیگ دوم حرفه‌ای، چهار تساوی کسب کرد تا این تعداد کمترین تعداد مساوی در یک فصل باشد. سپاهان در آن فصل توانست با هدایت فرهاد کاظمی‌۵۲ امتیازی شده و بالاتر از ۱۳ تیم دیگر به مقام قهرمانی رسید. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، این رکورد تا پایان فصل شکسته خواهد شد. تیم پرسپولیس که قهرمانی‌اش در لیگ قطعی شده تا بدین‌جا تنها دو تساوی کسب کرده و به احتمال زیاد تا پایان لیگ هم می‌تواند آمار کمترین تساوی فصل را حفظ کند.

 هت‌تریکی که پوکر شد

سه قهرمانی متوالی سپاهان که عنوان هت‌تریک جام را برای سپاهانی‌ها به ارمغان آورده بود، سال‌ها دستمایه کری‌خوانی هواداران این تیم شده بود و آن‌قدر که روی هت‌تریک قهرمانی مانور می‌دادند، روی رکورد پنج قهرمانی در لیگ برتر تأکید نداشتند. در لیگ هجدهم هم رکورد سه قهرمانی متوالی و هم رکورد پنج جام لیگ برتری سپاهان یکجا شکسته شد و تیم پرسپولیس در هر دو عنوان با زردپوشان اصفهانی شریک شد. در لیگ نوزدهم رکورد شراکتی هم از دست رفت و سرخ‌پوشان تهرانی با قطعی کردن قهرمانی خود، رکورددار فتح جام شدند؛ ضمن اینکه رکورد چهار قهرمانی متوالی هم به این تیم اختصاص یافت تا هت‌تریک جام دیگر برای زردها و هوادارانشان لطفی نداشته باشد.

 فاصله تا هزار امتیازی شدن

در مجموع 19 دوره لیگ برتر که در حال برگزاری است، استقلال تنها تیمی است که از ۱۰۰۰ امتیاز عبور کرده و پر امتیاز ترین تیم همه مسابقات است. پرسپولیس در پایان لیگ هجدهم 928 امتیاز کسب کرده و قاعدتا با مجموع امتیازات لیگ نوزدهم نیز به حدنصاب هزار امتیازی آبی‌ها نمی‌رسد. تیم سپاهان هم 911 امتیازی است و در حالت خوش‌بینانه در میانه‌های فصل لیگ بیستم می‌تواند هزار امتیازی شدن را جشن بگیرد.

یک رکورد غیر مستقیم

در بین همه رکوردهایی که از دست سپاهان خارج شده، یک رکورد هنوز پابرجاست که البته ارتباط مستقیمی‌با فوتبال اصفهان پیدا نمی‌کند. در میان تمام مربیانی که در 19 دوره لیگ حرفه‌ای، هدایت تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها را برعهده داشته‌اند، امیر قلعه‌نویی با پنج قهرمانی همچنان پیشتاز همه مربیان است که دو قهرمانی او با تیم سپاهان به دست آمده؛ برانکو ایوانکوویچ نیز با سه قهرمانی در پی اوست. حسین فرکی هم دو بار به عنوان سرمربی، تیم‌های فولاد و سپاهان را قهرمان کرده و از مربیان پرافتخار لیگ برتر به حساب می‌آید.

بهترین خط حمله و دفاعی لیگ

اگر آمار لیگ نوزدهم را حساب نکنیم، استقلال بهترین آمار تعداد گل زده و خورده را به خود اختصاص داده است. در بخش گل زده، سپاهان، تعقیب‌کننده اصلی آبی‌ها محسوب می‌شود؛ اما با توجه به نتایج رقم خورده در لیگ نوزدهم، در پایان لیگ، این آمار دستخوش تغییراتی شده و پرسپولیس، رده‌دومی سپاهان را از آن خود می‌کند. در بخش گل خورده، آمار سپاهان با پرسپولیس مساوی است؛ اما این آمار هم در پایان لیگ فصل جاری دچار تغییر شده و سرخ‌های تهرانی وضعیتشان را بهتر خواهند کرد.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.