هفته سرنوشت‌ساز تیم ذوب‌آهن

تعدادی از پیج‌های هواداری ذوب آهن پیگیر تغییر در کادر فنی‌اند

چهار هفته سرنوشت‌ساز پیش روی تیم ذوب‌آهن است، چهارهفته‌ای که امتیازات هر بازی در تعین تکلیف تیم اصفهانی برای ماندن یا سقوط از لیگ تأثیرگذار است و ازدست‌دادن امتیاز در هر دیدار، به معنای بحرانی‌تر شدن وضعیت سبزهاست. ذوب‌آهن ازجمله تیم‌هایی بود که باوجود تغیر مربی و چالشی که با آن مواجه بود، مخالفت صریحی با ازسرگیری لیگ نوزدهم و برگزاری 9 هفته پایانی نداشت، اما شاید بتوان بدترین عملکرد ازسرگیری لیگ را به این تیم نسبت داد. 

جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹

ذوبی‌ها که پس از ممانعت رادوولویچ برای بازگشت، با لوکا بوناچیچ به توافق رسیدند، در پنج دیدار اخیر لیگ، در چهار دیدار مغلوب شدند تا با 25 امتیاز در رده دوازدهم لیگ جای بگیرند. تیم اصفهانی زمانی که به دلیل شیوع کرونا رأی به تعطیلی لیگ داده شد، حاشیه امنیتی قابل‌ملاحظه‌ای تا قعر جدول رده‌بندی داشت، اما حالا در آستانه چهار هفته مانده به پایان لیگ، نه‌تنها حاشیه امنیتی وجود ندارد، بلکه بقای این تیم نیز به خطر افتاده است.

ذوبی‌ها که در امتیاز 25 با دو تیم پارس جنوبی و گل‌گهر سیرجان مشابهت دارند، برای بقا در لیگ نیازمند کسب حداکثری امتیاز در چهار دیدار باقی‌مانده هستند و دیدار فردا با نفت مسجدسلیمان، اولین گام در مسیر بقا محسوب می‌شود، اما درست در همین زمان برخی از پیج‌های هواداری ذوب‌آهن در فضای مجازی، بحث تغییرات در کادر فنی را مطرح کرده و برخی دیگر نیز خواستار تغییرات در سطح کلان باشگاه شده‌اند. زمانی که لوکا برای سرمربیگری ذوب‌آهن انتخاب شد، جامعه فوتبال با تردید نسبت به این انتخاب نگاه می‌کردند. البته لوکا به‌واسطه حضور بلندمدت در لیگ ایران و فوتبال اصفهان، مربی ناشناخته‌ای نبود و جامعه فوتبال و هواداران نسبت به سبک کاری و خصوصیات اخلاقی او آشنایی داشتند، اما تردیدها به چرایی بازگشت دوباره این مربی بازمی‌‌گشت. تندترین انتقادات نسبت به حضور لوکا روی نیمکت ذوب‌آهن از سوی رسول کربکندی، رئیس سابق سازمان فوتبال ذوب‌آهن مطرح شد، جایی که کربکندی مدعی شده بود لوکا را دلال‌ها به ذوب‌آهن آوردند. اگر باخت به شهرخودرو را حساب نکنیم، سه باخت ذوب‌آهن در دوران کرونا با این مربی رقم خورده که قاعدتا نتیجه خوبی محسوب نمی‌شود، اما بحث اصلی اینجاست که تغییر این مربی کروات در این مقطع، اشتباه‌ترین تصمیم ممکن است و باید حمایت کافی از لوکا تا پایان لیگ انجام شود.

این مطلب پیش از دیدار با نفت مسجدسلیمان نوشته‌شده و هر نتیجه‌ای هم در این دیدار به دست بیاید، در بحث حمایت از ادامه کار لوکا خللی نباید ایجاد کند، زیرا پس از تغییر سه‌باره در کادر فنی، بدنه تیمی ذوب‌آهن تحمل تغییر دیگری را ندارد، آن‌هم درست در مقطعی که از دست‌رفتن تمرکز تیم ذوب‌آهن به معنای امتیاز از دست‌دادن این تیم خواهد بود. ناگفته پیداست اگر ذوب‌آهن نتواند در بازی فردا مقابل نفت مسجدسلیمان، سه امتیاز بازی خانگی را به اندوخته‌هایش اضافه کند، بحران به اردوگاه سبزپوشان وارد می‌شود و به‌نوعی سه امتیاز دیدار با پرسپولیس را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. در این شرایط، دو هفته پایانی لیگ حساسیت زیادی پیدا خواهد کرد و کار ذوب‌آهن برای بقا از تیم شانزدهم جدول رده‌بندی هم سخت‌تر خواهد شد. ازاین‌رو، مطرح‌کردن بحث تغییرات در کادر فنی به صلاح نیست. از سوی دیگر، برخی پیج‌های هواداری نیز خواهان تغییرات در سطح کلان باشگاه شده‌اند و استعفای مدیرعامل ذوب‌آهن یا کنار گذاشتن او را خواستار شده‌اند که این رفتارها نیز در این مقطع درست نیست. هرچند تغییرات در سطح کلان باشگاه تأثیر به‌مراتب کمتری نسبت به جابه‌جایی نیمکت بر روی تیم دارد اما حتی در مقیاس کوچک هم آرامش تیم را دستخوش تغییر می‌کند که این موضوع هم به صلاح و صرفه ذوب‌آهن نیست. ذوبی‌ها تاکنون در 19 دوره لیگ برتر حضور مداوم داشته‌اند و اصلا فرضیه سقوط این تیم به لیگ دسته یک نیز پذیرفتنی نیست، کما اینکه منطقی هم نیست تیمی که ازلحاظ امکانات بین پنج تیم برتر کشور جای دارد، در لیگ برتر نباشد. در این مقطع حمایت از تیم ذوب‌آهن باید در دستور کار هواداران و رسانه‌ها و البته بزرگان ذوب‌آهن باشد، زیرا همیشه فرصت برای انتقاد هست و زمانی که ماندن گاندوها در لیگ برتر تضمین شد، سر صبر مسئولان سابق و فعلی و مجموعه عوامل درگیر در وضعیت کنونی ذوب‌آهن را مجاب به پاسخ‌گویی خواهیم کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.