جدال آسیایی در آزادی

قلعه‌نویی غایب مهم مصاف امشب استقلال و سپاهان

دیدار امشب استقلال و سپاهان از همه نظر ظرفیت یک دیدار حساس و سرنوشت‌ساز را در خود نهفته دارد؛ دیداری که یک فینال برای نایب قهرمانی لیگ است و هر تیمی برنده بازی امشب باشد، می‌تواند خیال هوادارانش را بابت کسب سهمیه آسیایی و نایب قهرمانی راحت کند. قهرمانی تیم پرسپولیس در لیگ نوزدهم قطعی شده و سپاهان و استقلال به عنوان دو رقیب اصلی سرخ‌پوشان، حالا که جام را از دست رفته می‌بینند، تمام تلاششان را برای کسب نایب قهرمانی گذاشته‌اند تا دست‌کم از این بابت رضایت هوادارانشان را جلب کنند. 

شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
سپاهان که چند هفته‌ای روی دور نبردن افتاده بود، هفته گذشته مقابل نفت آبادان به پیروزی رسید تا همچنان در کورس نایب قهرمانی قرار داشته باشد؛ هر چند به دلیل تفاضل گل بهتر، آبی‌های تهرانی در رده دوم ایستاده‌اند؛ اما سپاهان رده سومی‌هم 45 امتیازی است. آبی‌پوشان تهرانی پس از برد مقابل پارس جنوبی، با روحیه‌ای بهتر و منسجم‌تر از قبل، مقابل سپاهان پرمهره قرار می‌گیرند و زردهای اصفهانی هم چاره ای جز بردن در این دیدار ندارند تا انگیزه متفاوت دو تیم برای کسب امتیاز از یکدیگر، به قوه محرکه‌ای برای جذاب شدن این دیدار تبدیل شود. بر اساس آمار، استقلال در ورزشگاه آزادی در این هفته‌ها خوب نتیجه نمی‌گیرد و در دیدارهای قبلی مقابل سایپا و نساجی در خانه مساوی کرده است؛ اما مساوی احتمالی برابر سپاهان، برای آبی‌پوشان از همیشه دردناک‌تر خواهد بود؛ زیرا ممکن است به قیمت از دست رفتن نایب قهرمانی تمام شود. سپاهان هم از مساوی در این فینال شش امتیازی ضرر می‌کند؛ بنابراین هر دو تیم برای برد به میدان خواهند رفت. البته دو تیم روز 20 مرداد در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی هم باید مقابل یکدیگر قرار بگیرند و دیدار امشب به نوعی پیش‌مقدمه‌ای برای آن دیدار مهم تلقی می‌شود. آنچه این مسابقه را نسبت به سایر دیدارهای دو تیم متفاوت می‌کند، غیبت غم‌انگیز تماشاگران به‌خاطر ویروس کروناست که شانس تماشای یکی از زیباترین دیدارهای لیگ را از هواداران گرفته است. در آستانه مصاف مهم دو تیم با مروری بر چهره‌های ویژه، به استقبال این بازی می‌رویم. 

مچ‌اندازی امیر قلعه‌نویی و فرهاد مجیدی در آزادی

پس از برد سپاهان مقابل صنعت‌نفت آبادان، قلعه‌نویی به دلیل حمله عصبی در بیمارستان چند روزی بستری شد و تمرینات تیم زیرنظر تکسیرای پرتغالی دنبال می‌شد و آن‌طور که پزشک تیم سپاهان گفته، استرس این بازی برای قلعه‌نویی خوب نیست و او در این دیدار مهم، تیمش را همراهی نخواهد کرد؛ اما آنچه مشخص است، چه قلعه‌نویی روی نیمکت باشد و چه نباشد، باز حساسیت تقابل او با تیمی که همیشه به آن منسوب است، از بین نخواهد رفت. قلعه‌نویی که استقلال را به خوبی می‌شناسد، امشب می‌تواند برگ‌برنده تیمش در مصاف با آبی‌ها باشد. هر چه حضور یحیی گل‌محمدی روی نیمکت پرسپولیس برای سرخ‌ها خوش‌یمن بود و این تیم چهارمین قهرمانی متوالی را هم بدون دردسر کسب کرد، بازگشت فرهاد مجیدی به نیمکت استقلال چندان رضایت‌بخش هواداران نبوده است. آبی‌ها که با استراماچونی به صدرنشینی لیگ هم رسیدند، پس از جدایی این مربی و حضور مجیدی از کورس قهرمانی دور افتادند؛ اما حالا تمام تمرکزشان را روی نایب قهرمانی در لیگ و قهرمانی در جام حذفی گذاشته‌اند و اگر مجیدی نتواند تیمش را به این موقعیت رهنمون کند، شانس چندانی برای ادامه حضور روی نیمکت تیم تهرانی پیدا نخواهد کرد. دیدار امشب برای هر دو مربی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و سوای حساسیت امتیازی بازی، از لحاظ حیثیتی نیز هیچ‌کدام از دو مربی نمی‌خواهند برابر دیگری مغلوب شوند. امیر قلعه‌نویی در رقابت‌های لیگ برتر با تیم‌های مس کرمان، سپاهان، تراکتور و ذوب‌آهن به مصاف استقلال رفته و در مجموع امیر قلعه‌نویی ۱۶ بار با تیم‌های مختلف به مصاف استقلال در رقابت‌های لیگ برتر رفته که شش برد، پنج تساوی و شش باخت حاصل عملکرد او در مصاف با تیم سابقش بوده است.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.