روند مرگ‌های‌ کرونایی در اصفهان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: کمبود تخت آی‌سی‌یو نداریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز گذشته با 30 دقیقه تأخیر در نشستی مجازی به جمع خبرنگاران آمد و ضمن تبریک به اهالی رسانه به مناسبت روز خبرنگار، به تشریح آخرین اخبار مربوط به ویروس کرونا در اصفهان پرداخت. طاهره چنگیز با اشاره به آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در اصفهان، افزود: «منحنی‌های مرگ در استان اصفهان، نسبت به سایر استان‌ها از ابتدای شیوع ویروس تا به الان، تندوتیز نبوده و دارای سیر کندی بوده است.»

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اصفهان از دو هفته گذشته تاکنون در وضعیت قرمز قرارگرفته است، تصریح کرد: «در زمان اوج بیماری در استان، روزانه 200 بیمار بستری‌شده و در حال حاضر نیز روزانه 100 بیمار بستری پذیرش می‌شوند؛ این در حالی است که در اردیبهشت‌ که بیماری تا حدودی کنترل شد، روزانه 70 بیمار در بیمارستان‌ها بستری می‌شدند.»چنگیز در ادامه اظهاراتش با اشاره اینکه به میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید 19 در استان اصفهان، نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است، اظهار کرد: «علاوه براین، نسبت بستری بیماران در بیمارستان‌های اصفهان نیز از میانگین کشوری پایین‌تر است.»او همچنین خاطرنشان کرد: «مرگ‌ومیر در بیمارستان‌های شهرستان‌ها نیز متفاوت است، به‌طوری‌که در برخی شهرستان‌ها که جمعیت آن بیشتر در رده سالمندی قرار دارد، نرخ مرگ‌ومیر نسبت به جمعیت بالاتر است. هرچند در مدت اخیر مرگ‌ومیر بین جوانان و میان‌سالان نسبت به ماه‌های اولیه شیوع بیماری، مقداری بیشتر شده است.»به گفته او، در زمان حاضر تفاوتی بین زنان و مردان ازنظر رده سنی در مرگ‌ومیر ناشی از کرونا به چشم نمی‌خورد.
او در ادامه به آمار ابتلا به بیماری کووید 19 در 24 ساعت گذشته، اشاره کرد و گفت:« 91 بیمار بستری و 87 بیمار از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و 11 نفر نیز فوت کرده‌اند. در حال حاضر، 860 بیمار در بیمارستان‌ها بستری هستند که از این تعداد، 177 نفر در آی‌سی‌یو به سر می‌برند و 96 نفر نیز از دستگاه‌های کمک تنفسی بهره می‌گیرند. همچنین از ابتدای اسفند تا به الان، ۲۳ هزار و ۷۲۶ بیمار بستری و ۲۰ هزار و ۱۴۹ نفر هم از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.» چنگیز در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت بیماری کووید 19 ارائه داد، تصریح کرد: «شرایط کرونایی کاملا بستگی به رعایت دستورالعمل‌ها دارد که معمولا بین دو تا شش هفته نتایج آن حاصل می‌شود. برای مثال، روند کاهشی که اکنون در اصفهان شاهد هستیم، به دلیل استفاده از ماسک و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چند هفته اخیر است. در غیر این صورت، ممکن است دوباره با افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان روبه‌رو شویم.»رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه با بیان اینکه اکنون، مشکلی برای تولید ماسک وجود ندارد، افزود: «در حال حاضر تولید ماسک، در کشور چند برابر شده است و نیازی به واردکردن آن احساس نمی‌شود.»او در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه بیمارستان الزهرا، بیمارستانی مجهز است و بیمارانی که دارای مشکلات خاص و پیچیده هستند در آن بستری می‌شوند، افزود: «به همین دلیل ترجیح دانشگاه علوم پزشکی این بوده که این بیمارستان را جزء بیمارستان‌های مرجع قرار ندهد؛ چراکه در این صورت، بیماران از بسیاری از خدمات درمانی در یک دوره شش‌ماهه محروم می‌شدند و خسارت زیادی به وجود می‌آمد.
بنابراین انتخاب بیمارستان الزهرا (س) به‌عنوان بیمارستان مرجع برای بستری بیماران مبتلابه کرونا آخرین گزینه علوم پزشکی است و درصورتی‌که روند بیماری افزایشی باشد، این اقدام صورت خواهد گرفت.»چنگیز در ادامه با اشاره به اینکه هنوز دستورالعملی مبنی بر واکسینه‌شدن کادر درمان، ابلاغ نشده است، تصریح کرد: «تنها واکسنی که کادر درمان باید بزنند، واکسن هپاتیت است.»رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به شائبه کمبود تخت آی‌سی‌یو گفت: «اکنون، بیش از 800 تخت مراقبت‌های ویژه در استان وجود دارد که تعداد بیماران نیازمند به بستری در این بخش، هنوز به نصف این تعداد نرسیده‌؛ البته ممکن است در مقطعی یک بیمارستان پر شود که با انتقال بیمار به سایر بیمارستان‌ها این مشکل حل می‌شود.»
چنگیز در ادامه تصریح کرد: «تا به حال، بیش از 10 هزار بازدید از مراکز تولید و عرضه مواد غذایی انجام شده است که از این تعداد، 400 مرکز  پلمب شده است. بیشترین شکایت‌ها نیز مربوط به نانوایی‌ها بوده است. شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده واحدهای متخلف در سامانه 190، شکایات خود را ثبت کنند.» او در پاسخ به سؤال «اصفهان زیبا» درخصوص آخرین وضعیت تعطیلی بخش روان‌پزشکی اطفال و نوجوانان بیمارستان الزهرا به دلیل شیوع کرونا افزود: «این بخش به بیمارستان امین منتقل شده است و از هفته دیگر بیمارگیری در فضایی مجهزتر و استانداردتر از بخش قبلی آغاز می‌شود.»چنگیز افزود: «ساختمان این بخش در دوطبقه در بیمارستان امین اصفهان براساس استانداردها ساخته و آماده شد و در زمان حاضر در حال جذب پرستار و نیروی انسانی برای آن هستیم و امیدواریم تا دو هفته آینده آغاز به کار کند.»ابتلای 200 نفر از کادر درمانچنگیز در بخش دیگری از اظهاراتش به آمار مبتلایان کادر درمان نیز اشاره کرد و افزود: «تاکنون، 200 نفر از کادر درمان به این بیماری مبتلا شده‌اند.» رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه مجموع مرگ مشکوک و قطعی در بین بیماران بستری کووید ۱۹ در کشور حدود ۱۲ یا ۱۳ درصد است، افزود: «این میزان در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان زیر ۱۰درصد بوده است. البته در برخی از بیمارستان‌ها این میزان کمتر هم هست.» او در ادامه با اشاره به اینکه کمبود برخی از داروها (مثل قلم انسولین) به دلیل تحریم‌هاست، تصریح کرد: «اکنون در اصفهان، کمبود دارویی وجود ندارد.»چنگیز با بیان اینکه دارویی مانند قلم انسولین مشمول تحریم بود و به‌شدت کشور را دچار مشکل کرد، افزود: «مقرر است چند تولیدکننده داخلی این دارو را تولید کنند. هرچند باید در نظر گرفت که برخی نیز در خرید و مصرف قلم انسولین مراعات نکرده یا از شرایط حاضر سوءاستفاده می‌کنند.»
چنگیز در بخش دیگری از سخنانش به هزینه‌های درمان مبتلایان به کرونا اشاره کرد و افزود: «بنا به اعلام وزارت بهداشت و درمان، هزینه بستری سه‌روزه یک بیمار عادی 2 میلیون و پانصد تا 3 میلیون تومان است. چنانچه بیمار نیاز به بستری در بخش آی‌سی‌یو داشته باشد، 40 تا 50 میلیون تومان به بخش درمان، هزینه وارد خواهد شد.»
 

رمدیسیویر  درمان قطعی نیست

او با اشاره به تولید داروی رمدیسیویر برای درمان بیماران مبتلا به کرونا اظهار کرد:«این دارو نمی‌تواند برای همه بیماران در تمامی مراحل بیماری مؤثر باشد و نباید فکر کنیم با تولید این دارو شیوع ویروس کرونا متوقف می‌شود. مهم‌ترین رکن در بهبود بیمار، مراقبت دقیق و همه‌جانبه از اوست و داروها فقط می‌توانند به‌عنوان مکمل استفاده شوند.»رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به نذر سلامت، بیان کرد: «نذر می‌تواند هر آنچه به مردم خیر رساند، باشد. بنابراین و با توجه به شیوع کرونا، مردم می‌توانند نذر خود را به نیازهای سلامت اختصاص دهند. در حال حاضر نیز ستاد مردمی جمع‌آوری کمک‌های خیّران برای جبران نیازهای بهداشت و درمان در مواجهه با کرونا از مردم خواست در ماه‌های محرم و صفر به نذر سلامت فکر کنند و برای تأمین این نیازها به هر شکلی که می‌توانند کمک کنند.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.