سپاهان این‌گونه آسیایی می‌شود

چشم‌انتظاری برای لغزش حریفان در مسیر کسب سهمیه آسیایی

سپاهان برای آسیایی شدن بیشتر از اینکه بتواند روی بردش در دیدار پایانی لیگ حساب کند، چشم‌انتظار لغزش دو تیم دیگر بالاسری است.بر اساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، فوتبال باشگاهی ایران در فصل جدید لـیـگ قـاره کهن دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه غیرمستقیم دارد که با تصمیم مدیران باشگاهی ایران، دو سهمیه مستقیم به قهرمان لیگ برتر و جام‌حذفی اختصاص پیدا می‌کند و دو سهمیه غیرمستقیم به تیم‌های دوم و سوم جدول رده‌بندی تعلق می‌یابد.

سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹

از بین چهار سـهمیه ایران برای فصل جدید، تیم پرسپولیس یکی از سهمیه‌های مستقیم را در اختیار دارد و چهار تیم راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی که سرخ‌پوشان تهرانی هم جزو آن‌ها هستند و چهار تیم لیگ برتری رده‌های دوم تا پنجم جدول لیگ، بر سر سه سهمیه باقی‌مانده رقابت می‌کنند.در مسابـقات جام‌حذفی، تـیم‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و نفت مسجدسلیمان به مرحله نیمه‌نهایی راه‌یافته‌اند و از رقابت این چهار تیم، قهرمان معرفی خواهد شد. اگر تیم پرسپولیس قهرمان جام‌حذفی شود، سهمیه آسیایی به این رویداد تعلق نمی‌گیرد و در مقابل سه تیم برتر جدول رده‌بندی پس از قهرمان، راهی مسابقات باشگاهی می‌شوند.در آستانه هفته پایانی تا پایان لیگ نوزدهم، نگاهی به دیدار تیم‌های مدعی کسب سهمیه و بررسی شانس آن‌ها خواهیم داشت تا شرایط نماینده اصفهان برای آسیایی شدن بیشتر مشخصشود.

شاهین شهرداری بوشهر- استقلال

از بین تیم‌های مدعی کسب سهمیه، استقلال کار نسبتا ساده‌تری در مقایسه با دیگر حریفان دارد. شاهین در اولین فصل لیگ‌برتری‌شدن، یک هفته مانده به پایان لیگ، غزل خداحافظی را خواند و عملا نتیجه دیدار آخر توفیری به حال این تیم ندارد. شاگردان مجیدی در چند هفته پایانی لیگ، در نتیجه‌گیری روند موفقی داشته‌اند و نایب‌قهرمانی پاداشی برای این تیم محسوب می‌شود. استقلال با توجه به اینکه در جام‌حذفی هم حضور دارد، در صورت کسب سهمیه آسیایی در لیگ، می‌تواند با آرامش به کارش در دیگر جام فوتبالی ایران ادامه دهد تا دست‌کم با کسب یک جام هوادارانش را راضی نگه دارد.

 فولاد- تراکتورسازی

دو تیم تراکتور 50امتیازی و فولاد 48امتیازی، حساس‌ترین دیدار هفته پایانی لیگ را برگزار می‌کنند و تساوی دو تیم بهترین ارمغان برای فوتبال نصف‌جهان است؛ زیرا به‌طور هم‌زمان دو حریف یک هفته از میدان به‌در می‌شوند. تیم تراکتورسازی به مرحله نیمه‌نهایی جام‌حذفی نیز راه‌یافته و شانس مجددی برای کسب سهمیه آسیایی دارد؛ اما شاگردان جواد نکونام در آخرین میزبانی لیگ به دنبال کسب سه امتیاز ارزشمند این بازی هستند.

 پیکان- سپاهان

پنج امتیاز از شش مسابقه اخیر سپاهان باعث شده تا آسیایی شدن برای این تیم به یک رؤیا بدل شود که این موضوع به انتقادی جدی علیه امیر قلعه‌نویی تبدیل شده بود. پس از حذف زردها از جام‌حذفی، امیر قلعه‌نویی از سرمربیگری سپاهان کنار رفت تا این تیم با میگوئل تکسیرای پرتغالی در دیدار با شهر خودرو به میدان برود و پیروزی در این بازی آن‌هم برابر حریفی که خود ازجمله مدعیان است، شانس این تیم برای آسیایی شدن را یک‌بار دیگر زنده کرد. تفاضل بالای گل سپاهان باعث شده تا آن‌ها امیدوار به تساوی دیدار تراکتور و فولاد باشند؛ البته که آن‌ها خود نیز باید ابتدا در جدال با پیکان پیروز شوند تا بتوانند به مرحله پلی‌آف برسند و سهمیه آسیایی غیرمستقیم بگیرند. قهرمانی یکی از تیم‌های تراکتور، استقلال و پرسپولیس در جام‌حذفی نیز می‌تواند در صورت کسب جایگاه چهارم جدول، سپاهان را به مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا بفرستد؛ زیرا آن‌ها خود از جام‌حذفی حذف شده‌اند و شانسی برای حضور مستقیم در رقابت‌های دور گروهی ندارند. سپاهان در حالی برای سهمیه آسیایی چشم به اماواگرها و احتمالات دوخته که در قامت یک مدعی وارد لیگ شد و تا پایان نیم‌فصل اول نیز صدرنشینی را در اختیار داشت؛ اما کمتر از یک نیم‌فصل طول کشید تا این تیم از کورس قهرمانی جدا شده و به سهمیه آسیایی نیز با تردید نگاه کند. به اعتقاد کارشناسان، بدون تردید کسب سهمیه آسیایی برای سپاهانی که برای بستن آن به اندازه یک تیم قهرمان هزینه شد، مورد رضایت هواداران و فوتبال‌دوستان اصفهانی نیست؛ اما در صورت قطعی شدن حضور زردهای اصفهانی در مسابقات باشگاهی آسیا، تیم مقتدرتری برای لیگ بیستم بسته می‌شود و آن تیم می‌تواند انتظارات هواداران را برآورده کند. در آن‌سوی میدان تیم پیکان نیز شرایط خاصی دارد و با خطر سقوط مواجه است، ازاین‌رو در دیدار پایانی لیگ با قدرت تمام شرکت خواهد کرد. عبدالله ویسی، سرمربی پیکان سوارها زمانی روی نیمکت سپاهان بوده و امیدوار است با شناختی که از تیم سابقش دارد، بتواند با تضمین بقای پیکان، آینده فوتبالی‌اش در جرگه مربیان لیگ برتری را حفظ کند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.