عزاداری به سبک کرونا

وضعیت قرمز در بسیاری از استان‌های کشور و سیر صعودی ابتلا به بیماری کووید 19 و همچنین افزایش مرگ‌ومیرهای ناشی از ویروس کرونا، امسال معادلات بسیاری از هیئت‌های عزاداری را که هرسال اقدام به برگزاری مراسم باشکوه و پرشورمی‌کردند، به هم زد؛ به‌گونه‌ای که حالا آن‌ها طبق نظر ستاد ملی مقابله با کرونا، فقط با شرط توجه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اجازه برگزاری مراسم عزاداری را دارند؛ پروتکل‌هایی مثل استفاده ازماسک به‌صورت مستمر، اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات و تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با عزاداری در شهرهای دارای وضعیت حاد بیماری توسط کمیته‌های نظارت استانی و شهرستانی.

چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

 همچنین امسال بنا به دستوراتی که ستاد ملی مقابله با کرونا به‌تازگی اعلام کرده است، استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم ممنوع است. هیئت‌های بزرگ و قدیمی اصفهان در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» معتقدند که تدابیری برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی اندیشیده‌اند و همه تابع تصمیمات ستاد مقابله با کرونا هستند؛ حتی اگر ستاد هرگونه فعالیت هیئت را ممنوع کند.

تابع دستورات ستاد کرونا هستیم

اسماعیل صادقی، مدیر هیئت رزمندگان «محبان حضرت زهرا (س)»: پیش‌بینی ‌شده است تمامی برنامه‌های عزاداری هیئت، امسال در فضای باز بدون سقف و با رعایت فاصله اجتماعی برگزار شود و این‌گونه بتوانیم مخاطبان خود را در هیئت مستقر کنیم. علاوه‌براین، تمامی عزاداران برای شرکت در مراسم عزاداری موظف به استفاده از ماسک هستند. این موضوع را در تبلیغات هیئت به مردم اعلام کرده‌ایم و از آن‌ها خواسته‌ایم که همه با ماسک وارد هیئت شوند و در صورت تمایل زیرانداز و مواد خوراکی با خود به همراه داشته باشند؛ چون هیئت به دلیل ویروس کرونا امکان پذیرایی از عزاداران را ندارد و چای‌خانه خود را تعطیل کرده است. همچنین قرار است تمامی ورودی‌ها بر اساس استانداردها ضدعفونی شوند و تعدادی ماسک تهیه کنیم و در اختیار هرکدام از عزاداران که به هر دلیلی ماسک ندارند، بگذاریم. در سال‌های گذشته، شب‌های پایانی محرم، تعداد عزاداران به 15 هزارنفر می‌رسید، به همین دلیل پیش‌بینی‌شده، اگر استقبال عزاداران امسال نیز مانند سال‌های گذشته باشد، مراسم را در میدان نقش‌جهان برگزار کنیم. علاوه بر این، تمامی برنامه‌های هیئت، به‌صورت آنلاین در اینستاگرام در دسترس خواهد بود. همچنین قرار است با صداوسیما نیز هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا بخش‌هایی از برنامه نیز توسط شبکه اصفهان پخش شود. البته اگر ستاد کرونا برگزاری هرگونه مراسم عزاداری از سوی هیئت‌های مختلف را ممنوع کند، مجبور به برگزاری مراسم به‌صورت آنلاین خواهیم بود. ممکن است در برخی از خیابان‌ها یا محله‌ها که امکان فاصله‌گذاری اجتماعی مهیاست، هیئت برنامه‌های خود را به‌صورت سیار برگزار کند. در فراخوانی نیز از تمامی عزاداران خواسته‌ایم نذورات خود را به‌صورت نقدی پرداخت کنند تا هیئت اقلام موردنیاز نیازمندان را خریداری کند و در اختیارشان قراردهد.

ساعت‌های عزاداری کمتر می‌شود

سعید پرورش، مدیر داخلی مجموعه فرهنگی باران: هیئت باران امسال با توجه به وضعیت موجود، قرار است برنامه‌های عزاداری خود را در مکان باز و با رعایت فاصله اجتماعی برگزار کند. همچنین زمان عزاداری نسبت به سال‌های گذشته، محدودتر می‌شود؛ برای مثال، سعی داریم که زمان مراسم بیشتر از یک‌ساعت‌و‌نیم نباشد. عزاداران برای ورود به هیئت موظف به استفاده از ماسک هستند و مکان عزاداری نیز به‌صورت مرتب ضدعفونی خواهد شد. نذورات نیز با در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی آماده ‌شده و به‌صورت بسته‌بندی در زمان خروج عزاداران توزیع می‌شود تا در خود هیئت، غذایی سرو نشود. همچنین امسال با توجه به شرایط کرونایی، جمعیت حاضر در هیئت، کمتر از سال‌های گذشته خواهد بود و زمانی که ظرفیت هیئت تکمیل شود، از ورود عزاداران جدید به داخل آن جلوگیریمی‌شود. پایگاه سلامت نیز در هیئت راه‌اندازی شده تا افراد در بدو ورود تب‌سنجی شوند. پذیرایی نیز امسال در هیئت انجام نمی‌شود. به‌هرحال، هیئت‌ها تابع دستورات ستاد کرونا هستند و در صورت عدم اجازه ستاد، مراسم برگزار نمی‌شود؛ البته مجوزهای اولیه فعلا صادر شده و قرار است که با رعایت پروتکل‌ها مراسم عزاداری برگزار شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.