تختِ‌گاز به‌سوی پول نقد

نقدشوندگی کدام خودرو در اصفهان بالاتر است؟

اگرچه قیمت‌ها در بازار خودرو لحظه‌به‌لحظه رنگ عوض می‌کنند؛ ولی هر اتومبیلی در بازار اصفهان قدرت نقدشوندگی ندارد. گاهی فروشنده باید هفته‌ها تلاش کند و تخفیف سنگینی روی اتومبیلش ارائه دهد تا موفق به فروش شود و گاهی خودرو به‌سرعت نقد می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد نقدشوندگی اتومبیل‌های مختلف در بازار اصفهان و استان‌های همسایه یکسان نیست، درنتیجه گاهی فروشنده مجبور است به استان‌‌های همسایه مراجعه کند.

شنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۹
در بازار اصفهان پژوپارس، پراید 111 و پژو 206 تیپ 2 بالاترین نقد شوندگی را دارند. فقط کافی است به یکی از نمایشگاه‌داران سطح شهر مراجعه کنید، خودرو را تحویل دهید و پول نقد بگیرید.
فعالان بازار خودروی اصفهان اتومبیل‌های خاصی را با صفت «سرطان» نام‌گذاری می‌کنند؛ زیرا فروش آن‌ها در بازار اصفهان راحت‌ نیست. برای مثال لیفان‌ ایکس 50 یا به‌صورت کلی محصولات برند لیفان از سرطان‌های بازار خودروی اصفهان هستند.

سایپا

پراید‌ 111 در میان محصولات سایپا بالاترین نقد‌شوندگی را در بازار خودروی اصفهان دارد. این اتومبیل مانند پول نقد است و فروش آن چه در نمایشگاه‌ها و چه در سایت‌های اینترنتی چند ساعت هم زمان نمی‌برد. سایر مدل‌های پراید مانند 132 و 131 نیز قدرت‌نقد‌شوندگی‌ بالایی دارند و کمتر از یک روز می‌توانید‌ آن را بفروشید؛ بـه‌خصوص پراید‌های دست‌دوم دوگانه‌سوز مانند طلای بازار اصفهان‌ هستند؛ اما در مقابل تیبا که جایگزین پراید است، بازار خوبی ندارد.
قیمت‌ پراید 111 صفرکیلومتر خیلی بالاتر از تیبا صفر است. تیبا در اصفهان متقاضی چندانی ندارد؛ البته تیبا‌2 نقدشوندگی بالاتری دارد؛ مانند ساینا و کوییک. در بازار خودروی اصفهان مردم تا زمانی‌ که یک اتومبیل حسابش را پس ندهد، کمتر راضی به خرید آن می‌شوند، درنتیجه کوییک‌ در ابتدا فروش پایینی‌ داشت؛ ولی بررسی‌ها حکایت از افزایش سنگین تقاضا برای کوییک در اصفهان دارد. کوییک (به‌خصوص رنگ سفید) از خودروی تیبا نقد‌شوندگی‌ بالاتری دارد.

ایران‌خودرو

پژو پارس در هرروزی از هفته و حتی در هر ساعتی از شبانه‌روز نقدشونده‌‌ترین خودرو در بازار اصفهان است. گاهی فروش یک ‌پژو‌ پارس در اصفهان کمتر از یک ساعت‌ زمان می‌برد، مانند پژو‌206 تیپ 2؛ نمایشگاه‌داران می‌گویند تیپ‌2 در بازار خودروی اصفهان مانند نقل است و گاهی‌ از صبح تا ظهر چند 206 تیپ‌2 می‌فروشند. پژو‌206 تیپ‌5 و سمند نیز بازار خوبی در اصفهان‌ دارند؛ ولی نقد‌شوندگی آن‌ها مانند تیپ‌2 و پژو‌ پارس نیست. در مقابل پژو‌ 207 و خانواده دنا نقد‌شوندگی کمتری دارند. البته تقاضا برای پژو 207 نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است؛ ولی هنوز بسیاری از متقاضیان، پژو 206 تیپ 5 را ترجیح می‌دهند. کم‌تقاضا‌ترین خودرو در میان محصولات ایران‌خودرو نیز ابتدا رانا و سپس پژو 405 بنزینی است. فعالان بازار عقیده‌ دارند اگر رانا موتور tu5 نداشت تعداد آن در خیابان‌های شهر به 100 مورد هم نمی‌رسید؛ ولی این موتور قدرتمند باعث شده‌ تا رانا در بازار خودرو با نقدشوندگی پایین حضور داشته باشد. اگر نقد کردن پژو پارس کمتر از یک ساعت زمان ببرد، گاهی برای فروش رانا باید یک ماه منتظر مشتری بمانید.

چینی‌ها

جک‌ اس 5 میان انبوهی از اتومبیل‌های چینی، بالاترین نقد‌شوندگی را در اصفهان‌ دارد. حتی مدل‌های قدیمی‌ این خودرو را خوب می‌خرند، سپس تیگو‌5، تیگو‌7 و ایکس 22 در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. سایر اتومبیل‌های چینی نقد‌شوندگی بسیار پایینی در بازار اصفهان‌ دارند؛ مانند آریزو‌6 مدیران خودرو که برای فروش آن باید ماه‌ها منتظر بمانید یا دست‌کم 50 میلیون تومان زیر قیمت‌ بفروشید. بازار آریزو 5، 315 و سایر محصولات مدیران‌ خودرو نیز بهتر از این نیست. افت‌ قیمت‌ نمونه‌ دست‌دوم آن‌ها بالاست و نقد‌شوندگی‌ خودرو پایین است. نقد‌شوندگی محصولات لیفان از تمام چینی‌های بازار کمتر است؛ به‌خصوص خودرو‌هایی مانند ایکس 50 یا لیفان 620 که شاید فروشنده‌ موفق به فروش در بازار اصفهان نشود. این اتومبیل‌ها در بازار اصفهان لوازم‌یدکی ضعیفی دارند و کمتر کسی زیر بار آن‌ها می‌رود. لیفان ایکس‌60 نیز وضعیتی مشابه با آن‌ها دارد. فعالان بازار گاهی محصولات لیفان را سرطان می‌نامند.

وارداتی‌ها

اتومبیل‌های وارداتی در بازار خودروی اصفهان نقد‌شوندگی بالایی ندارند، به‌خصوص طی یکی دو سال گذشته و همراه با افزایش قیمت‌ها، دیگر خریدوفروش خودروی وارداتی راحت نیست. اگر مزدا 3 را یک خودروی وارداتی بدانیم، در این دسته بیشترین قدرت ‌نقد‌شوندگی را دارد. اصفهانی‌ها سانتافه را هم خوب می‌خرند؛ ولی سایر وارداتی‌ها بازار جذابی ندارند. در میان محصولات اروپایی بازار خودروی اصفهان، تلیسمان‌ پرتقاضا‌تر است و امکان نقد کردن محصولات بی‌ام‌و یا مرسدس بنز در بازار اصفهان تقریبا وجود ندارد، درنتیجه متقاضیان خریدوفروش این خودرو‌ها باید به سایر استان‌های همسایه مانند تهران مراجعه کنند.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.