متوسط‌ها

معرفی تیم منتخب فوتبال اصفهان بر اساس میانگین نمره فنی بازیکنان در لیگ نوزدهم

نوزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران با تمامی اماواگرهای خودش در بحث برگزاری یا تعطیلی رقابت‌ها سرانجام به پایان رسید تا پرسپولیس به چهارمین عنوان قهرمانی متوالی خودش دست پیدا کند و دو تیم بوشهری شاهین و پارس جم هم روانه رقابت‌های لیگ دسته اول شوند. مسابقات این فصل هرچند نیم‌فصلی پرتماشاگر و جذاب را در بطن خودش داشت، اما از هفته‌های آغازین نیم‌فصل دوم و با فراگیری موج بیماری کرونا پای تماشاگران از استادیوم‌های ورزشی بریده شد و درنهایت هم مسابقات نیم‌فصل دوم بدون حضور تماشاگران برگزار شد تا هیجان آن‌چنانی فوتبال ایران را فرانگیرد. 

شنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۹

به‌هرحال، هدف سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال، اتمام مسابقات این فصل بود که به هدف خودشان هم‌دست پیدا کردند و از امروز به بعد همه در فکر برنامه‌ریزی برای شروع فصل بیستم لیگ آن‌هم در حضور کرونا خواهند بود.اما در این میان، باید نگاهی اجمالی هم به عملکرد نمایندگان فوتبال اصفهان در لیگ نوزدهم داشت که باوجود هزینه‌های گزاف و تغییرات فراوان، درنهایت سپاهان حتی موفق به کسب سهمیه هم نشد و ذوب‌آهن در هفته آخر توانست کابوس سقوط را از خودش دور کند. نزدیک به 200 میلیارد تومان هزینه برای دو تیم اصفهانی حاصلی به‌جز هیچ برای سپاهان و ذوب‌آهن نداشت و اصفهانی‌ها در مقایسه با بسیاری دیگر از تیم‌های لیگ برتری و کم‌هزینه‌تر مثل نفت مسجدسلیمان، نساجی، پدیده و گل‌گهر نتوانستند انتظارات هواداران فوتبال در اصفهان را برآورده کنند. سپاهان که در ابتدای فصل با توپ پر وارد رقابت‌های لیگ شد، ناکام مطلق این فصل فوتبال ایران لقب گرفت که نه‌تنها در لیگ به دستاوردی نرسید، بلکه جام حذفی را هم از دست داد تا امیر قلعه‌نویی در چند هفته پایانی استعفا را بر ماندن در اصفهان ترجیح بدهد.

سپاهان به‌عنوان تیمی پرستاره و پرامید با نیمکتی پروپیمان لیگ را آغاز کرد، اما جدای از مصدومیت‌های متوالی بازیکنانی مثل ایرانپوریان، پورقاز و گولسیانی باید گفت که نقطه منفی بازی‌های سپاهان در این فصل حاضر نشدن در بازی خانگی مقابل پرسپولیس بود که نسخه این تیم را پیچید و سپاهان بعد از اعلام حکم کمیته انضباطی دیگر آن تیم سابق نشد و درنهایت هم با قرارگرفتن روی پله پنجم، عرصه رقابت را به دیگر مدعیان واگذار کرد.در مورد ذوب‌آهن هم شرایط به صورتی دیگر رقم خورد و حواشی فراوانی که در مجموعه باشگاه ایجاد شد و منجر به جدایی سعید آذری و علیرضا منصوریان شد، کار را برای ذوب‌آهن بسیار سخت کرد.البته ذوب‌آهن از آن دسته تیم‌هایی بود که بیشترین ضرر و آسیب را از تعطیلی اجباری مسابقات دید چون اصفهانی‌ها با سرمربی جدید خودشان یعنی رادولوویچ تا حدودی احیاشده بودند، اما بعد از رفتن این سرمربی و عدم بازگشتش به فوتبال اصفهان ذوب‌آهن هم در پروسه عجیب‌وغریب انتخاب سرمربی گیر کرد و لوکا بوناچیچ همیشه حاضر در فوتبال ایران هم باوجود هزینه زیادی که برایش انجام شد، نتوانست ذوب‌آهن را از این شرایط نجات دهد. ذوب‌آهن از شروع رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در این مسابقات حضورداشته و نزدیک بود بعد از 19 سال غزل خداحافظی را سر دهد، اما مجموعه تغییرات مدیریت و کادر فنی درنهایت ذوب‌آهن را در دو قدمی سقوط نگه داشت و شاید این بهترین خاطره فوتبال اصفهان از لیگ نوزدهم باشد.

روزنامه اصفهان زیبا از ابتدای لیگ نوزدهم، طرح نمره‌گذاری فنی به بازیکنان تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن را در دستور کار داشت و عملکرد بازیکنان به میدان رفته دو تیم در دیدارهای خانگی زیر ذره‌بین رفت.در پایان نیم‌فصل اول، تیم منتخب نیم‌فصل فوتبال باشگاهی نصف جهان انتخاب شد و حالا در خاتمه لیگ نوزدهم، ترکیب تیم منتخب بر اساس میانگین نمره‌ای بازیکنان منتشر می‌شود، البته با ذکر این نکته که نگاهی گذرا به عملکرد بازیکنان دو تیم در لیگ نوزدهم نشان می‌دهد که در ترکیب سپاهان بازیکنان گران‌قیمت‌تر و باتجربه‌تری حضور داشتند که البته هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانستند در لیست بهترین بازیکنان یا گلزنان برتر فصل قرار بگیرند، اما با‌وجوداین، می‌توان با کمی اغماض ترکیبی یازده‌نفره از جانب دو تیم را در بازی‌های خانگی سپاهان و ذوب‌آهن که به میزبانی تیم‌های نصف جهان برگزار شد، به‌عنوان ترکیب منتخب اما ناکام این فصل فوتبال اصفهان انتخاب کرد.

بازیکنان سپاهان:

جرجی گولسیانی  7،2

تا زمانی که کرونا نیامده بود و گولسیانی در ترکیب سپاهان بازی می‌کرد، این تیم مشکل آن‌چنانی در ساختار دفاعی نداشت و حتی باوجود مصدومیت پورقاز بازهم ترکیب گولسیانی و مهدی‌زاده می‌توانست این تیم را به‌سلامت از سد خطرات عبور دهد. اما ماجرا از جایی تلخ شد که گولسیانی به خاطر تعطیلات راهی گرجستان شد و به بهانه مصدومیت آن‌قدر در بازگشت تعلل کرد تا سپاهان فصل را از دست داد. بااین‌حال، کیفیت فنی گولسیانی آن‌قدر خوب بوده که مدیریت سپاهان ترجیح داد قرارداد این بازیکن را برای یک فصل دیگر تمدید کند.

پیام نیازمند 7،8

سنگربان جوان سپاهان باثبات‌ترین بازیکن این تیم در طول فصل بود که با ثبت 22 گل خورده بعد از دروازه‌بانان پرسپولیس و فولاد توانست آمار کمترین گل خورده در طول فصل را برای خودش به ثبت برساند. نیازمند در طول فصل و به‌خصوص در بازی‌های خانگی سپاهان اشتباه آن‌چنانی نداشت و به نظر می‌رسد که بیشتر قربانی مصدومیت‌های متوالی و تغییرات متعدد در ساختار دفاعی سپاهان شد، چون پارگی رباط پورقاز و نیامدن به‌موقع گولسیانی به ایران بعد از دوران کرونا خط دفاعی این تیم را به‌شدت آسیب‌پذیر کرد، بااین‌حال نیازمند بدون تردید جزو سه دروازه‌بان برتر لیگ در طول این فصل بود که برخلاف همتایان خودش گل‌های ساده و عجیب‌غریبی دریافت نکرد.

سعید آقایی 6،2

اگر از حواشی این چند هفته پایانی لیگ که منجر به نیمکت‌نشینی سعید آقایی هم شد فاکتور بگیریم، باید گفت که مدافع آذری سپاهان باوجود حضور رقبای قدرتمندی مثل شایان مصلح و مهدی ترکمان توانست جایگاه ثابتی در ترکیب سپاهان پیدا کند. آقایی از آن‌دسته بازیکنانی است که بیشتر در خدمت تیم بازی می‌کند و آن‌چنان به فکر بازی نمایشی نیست ولی باید دید که شایعاتی که مبنی بر جدایی‌اش از سپاهان منتشرشده چقدر صحت دارد و این بازیکن برای آینده خودش چه تصمیمی خواهد گرفت.

مهدی کیانی 7،2

کاپیتان سپاهان باوجود سن و سال نه‌چندان جوان خودش به دلیل آمادگی بدنی بالا و غیرت فراوان پای ثابت بازی‌های سپاهان در این فصل بود و در بازی‌هایی که در نقش‌جهان برگزار شد، محبوبیت بسیار زیادی در بین هواداران سپاهان داشت و البته کیانی هم مانند مجموعه سپاهان در بازی‌های پایانی فصل با افت روبه‌رو شد، با‌وجوداین به‌عنوان یک کاپیتان در درون زمین مدیریت خوبی داشت و تنها نقطه‌ضعفش عدم حضور در فاز تهاجمی سپاهان بود و نتوانست نقش بازیکنانی مثل احمد نورالهی و قاسم حدادی‌فر را در ترکیب تیمش ایفا کند.

امید نورافکن 7،5

اگر در بازی‌های مقابل استقلال دچار حاشیه نمی‌شد و در مقطعی هم بیماری کرونا او را خانه‌نشین نمی‌کرد، می‌توانست علاوه بر محبوبیت فراوان بین هواداران سپاهان در بین بازیکنان هم تبدیل به بهترین بازیکن فصل شود. بازی فانتزی و پاس‌های دقیق او در نیم‌فصل اول لیگ، سپاهان را تبدیل به مدعی اول قهرمانی در این فصل کرد، اما در آخرین هفته‌های فصل نورافکن نشانی از آن بازیکن خوب ابتدای فصل نداشت.

بازیکنان ذوب آهن

دانیال اسماعیلی‌فر 6،5

جوان اول فوتبال ذوب‌آهن در این سال‌ها باوجوداینکه چند بازی ابتدایی تیمش در شروع لیگ را از دست داد، به هنگام بازگشت دوباره کم‌کم در ترکیب تیمش جا افتاد و اگر نفس‌های لیگ به شماره نیفتاده بود امروز شاهد عملکرد بهتری هم از جانب اسماعیلی‌فر بودیم. بااین‌حال اسماعیلی‌فر در سمت راست زمین ذوب‌آهن چه به‌عنوان یک بازیکن دفاعی و چه به‌عنوان یک گوش راست تلاش خودش را انجام داد و همین‌که با خاطره سقوط نکردن ذوب‌آهن از این تیم خداحافظی می‌کند، خودش می‌تواند یک نکته مثبت باشد.

محمد نژادمهدی 6،5

مدافع شمالی ذوب‌آهن در اکثر بازی‌های این فصل تیمش حاضر بود و برای ذوب‌آهن گل هم زد؛ اما اوضاع در ذوب‌آهن آن‌قدر عجیب‌‌غریب بود که نژاد مهدی در اکثر مسابقات فصل یک بازیکن متفاوت را در کنار خودش دید و همین مسئله آسیب زیادی به پیکره دفاعی ذوب‌آهن زد. بااین‌حال نژاد مهدی بازیکنی باکیفیت و قلدر در بازی‌های خانگی تیمش بود و اگر در ترکیب ذوب‌آهن حضور نداشت، شاید امروز باید از ذوب‌آهن به‌عنوان یک تیم لیگ دسته اولی یاد می‌کردیم.

ارسلان مطهری 7،6

اگر مطهری از ذوب آهن جدا نشده بود، درترکیب تیم منتخب فصل جای داشت. ارسلان که در نیم فصل اول و با مصدومیت‌های عجیبی جنگید، ولی در همین شرایط هم تنها امید ذوب‌آهن در خط حمله بود و گل‌های مهمی برای تیمش زد و البته پاس‌گل‌های ارزشمندی هم صادر کرد تا در کنار حدادی‌فر و دانیال اسماعیلی‌فر، سه‌بازیکن برتر ذوب‌آهن در نیم‌فصل اول لیگ باشند. مطهری با توجه به بندی که در قراردادش بود، در نیم‌فصل از ذوب‌آهن جدا شد و به تیم استقلال پیوست تا میانگین عددی تنها شامل یک نیم‌فصل او شود.

دارکو بیدوف 8

دیر به ترکیب ذوب‌آهن اضافه شد و فرشته نجات رادولوویچ لقب گرفت، اما با آمدن کرونا از ایران رفت و بازگشت دوباره‌اش به فوتبال ایران با تأخیر روبه‌رو شد؛ اما بااین‌حال بیدوف در همان تعداد بازی‌های محدود خودش هم پنج گل زد که سه گل آن به‌نوعی بقای ذوب‌آهن در لیگ امسال را تضمین کرد. ذوب‌آهنی‌ها اگر بتوانند بیدوف را برای فصل بعد حفظ کنند، بدون شک قدرت خط حمله خودشان را د و برابر خواهند کرد.

قاسم حدادی‌فر 7،1

کاپیتان ذوب‌آهن در این فصل بیشتر از بقیه بازیکنان در چشم بود و در روزهایی که ذوب‌آهن به خاطر نداشتن سرمربی به مرز آشفتگی نزدیک شده بود، این حدادی‌فر بود که به‌نوعی برای تیمش بزرگ‌تری کرد. حدادی‌فر چه ازلحاظ ثبات و چه ازلحاظ فنی در برهوت فوتبال ذوب‌آهن به‌نوعی بهترین بازیکن تیمش هم بود و بقای ذوب‌آهن در لیگ بیش از هر کس دیگری باعث خوشحالی حدادی‌فر شد که عمر و جوانی‌اش را پای این تیم گذاشته است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.