امسال خوابگاه بی‌خوابگاه!

با شیوع کرونا وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی در اصفهان چگونه است؟

کرونا که جدی شد، معادله درس دانشجویان نیز به هم‌ریخت. تنها چند هفته بعد از شیوع کرونا در کشور، برخی از خوابگاه‌های دانشجویی برای قطع زنجیره شیوع این ویروس، یکی‌یکی تعطیل شدند و با مقررکردن مدت‌زمان مشخص از دانشجویان خواستند که به‌سرعت اتاق‌های خود را تخلیه کنند؛ دانشجویانی که برای شروع ترم تحصیلی از شهرها و استان‌های مخـتلف، راهی دانشگاه و در خوابگاه‌های دانشجویی مستقر شده بودند. دانشجویان چاره‌ای نداشتند. خواهش و تمناها از مسئولان خوابگاه‌ برای بیشتر ماندن و به تأخیرانداختن رفتنشان، فایده‌ای نداشت؛ حتی برای آن‌ها که راه خوابگاه به خانه‌شان بسیار دور بود و برای جمع‌وجور کردن وسایلشان و تهیه بلیت رفت نیاز به زمان بیشتری داشتند.

سه شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۹

حرف مدیران خوابگاه یک‌کلام بود: «خوابگاه باید تخلیه شود.» مریم، یکی از همین‌ افراد است؛ دانشجویی که اصالت بوشهری دارد و در دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته کارشناسی ارشد محیط‌زیست تحصیل می‌کند. اسفند بود که مریم به‌ناچار و بنا به درخواست مسئول خوابگاه به همراه سایر دانشجوها خوابگاه را ترک کرد و به بوشهر رفت: «از دهم اسفند، تمام اتاق‌های خوابگاه تخلیه شد و همه دانشجوها به خانه رفتند.» 15مرداد، اما دانشگاه اطلاعیه‌ای منتشر کرد و ورود برخی از دانشجویان را با در نظر گرفتن شروطی تا 19 شهریور مجاز دانست: «دانشجویانی که نیاز به آزمایشگاه داشتند و همچنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورودی 97 و قبل از آن و دانشجویان مقطع دکتری که مشغول کار روی پایان‌نامه یا تز خود هستند، اجازه پیدا کردند تا 19 شهریور در خوابگاه بمانند. اما بقیه دانشجوها مثل کارشناسی‌ها و کارشناسی ارشدها که ورودی 98 هستند، باید خوابگاه را تخلیه کنند.»

نگرانی‌ای که تمامی ندارد

کاهش جعیت دانشجوها در خوابگاه‌ها تا حدودی نگرانی بابت ابتلا به کرونا را کم کرده است؛ ولی دانشجویان بازهم دغدغه این بیماری را دارند. سارا که دانشجوی ارشد صنایع غذایی در دانشگاه صنعتی است، می‌گوید: «تعداد افراد حاضر در اتاق‌ها نصف شده؛ مثلا اگر تا پیش‌ازاین در اتاق، چهار نفر حضور داشتند، اکنون این تعداد به دو نفر رسیده است. محیط خوابگاه هرروز شست‌وشو می‌شود و درها نیز ضدعفونی می‌شوند؛ اما برخی از دانشجویان هنوز در محیط خوابگاه از مـاسـک استفاده نمی‌‌کنند و به رعایت بهداشت فردی پایبند نیستند. همین موضوع هم نگرانی‌هایی را برای بقیه ایجاد می‌کند؛ البته تاکنون نشنیده‌ام که دانشجویی در محیط خوابگاه، کرونا گرفته باشد. در این شرایط، حضور  نداشتن در خوابگاه، بهترین راه‌حل برای قطع زنجیره کروناست؛ اما به‌هرحال برخی از دانشجویان، چاره‌ای جز حضور در این محیط ندارند و مثلا برای پیشبرد پایان‌‌‌نامه و تز خود مجبور هستند با استاد ارتباط حضوری داشته باشند. برای همین هم دانشجو مجبور است این ریسک را بپذیرد و به خوابگاه بیاید. متأسفانه آموزش مجازی، همچنان کمبودهای زیادی دارد و اگر دانشگاه‌ها بخواهند به سمت‌وسوی آن بروند، باید زیرساخت‌ها و تجهیزات آن را کامل کنند تا موفق باشند.»

خوابگاه نداریم

اما وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه اصفهان نیز تقریبا از همین قاعده تبعیت می‌کند و در حال حاضر، دانشجویانی که نیاز به آزمایشگاه یا کارگاه دارند و موظف به انجام کارهای پژوهشی هستند، در خوابگاه‌ها اجازه حضور دارند. این موضوع را امیر احمد نژاد، مدیر دانشجویی این دانشگاه می‌گوید؛ آنجا که در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» بیان می‌کند: «بنا به دستور ستاد مقابله با کرونا و وزارت علوم، خوابگاه‌های دانشگاه اصفهان در اسفند تعطیل شد. برخی از دانشجویان برای انجام کارها و پژوهش‌های خود نیاز به کارگاه و آزمایشگاه دارند و باید در دانشگاه حضور پیدا کنند، به همین دلیل، پس از تعطیلات عید با رعایت ضوابط خاص و حفظ پروتکل‌های بهداشتی به آن‌ها مجوز اقامت در خوابگاه به تعداد روزهایی که نیاز به حضور دارند، داده می‌شود. امسال احتمال اینکه به ورودی‌های جدید، خوابگاه ثابت اختصاص داده شود، کم است. درواقع ما تابع دستورات ستاد کرونا هستیم و بر اساس آن در رابطه با چگونگی حضور دانشجویان در خوابگاه تصمیم می‌گیریم.»
اما منصور غلامی، وزیر علوم نیز درباره چگونگی بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی به رسانه‌ها گفته است: «قرار است برای دانشجویان فعلی آموزش را ترکیبی یعنی به شکل مجازی و حضوری برگزار کنیم؛ اما دانشگاه‌ها خود در این زمینه برنامه‌ریزی خواهند کرد. مشکلی که وجود دارد این است که باید ظرفیت خوابگاه‌ها با توجه به تعداد دانشجویانی که وجود دارد، کاهش یابد و به سازمان امور دانشجویان پیشنهادشده است که حداقل ظرفیت پذیرش در خوابگاه‌ها به یک‌سوم کاهش یابد تا مشکلی را ازنظر بهداشتی ایجاد نکند و دانشگاه‌ها هم با توجه به تقویم حضور دانشجویان، پذیرش آن‌ها در خوابگاه‌ها را مدیریت کنند. هر دانشگاهی این اختیار را دارد که وضعیت حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها را بر اساس برنامه‌های حضور آن‌ها در دانشگاه‌ها مدیریت کند؛ بنابراین یک برنامه عمومی در این زمینه اعلام نخواهد شد، بلکه بسته به وضعیت و امکانات دانشگاه‌ها در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد و دانشجویان باید در این زمینه اطلاعات را از دانشگاه محل تحصیل خود کسب کنند تا در جریان این باشند که آموزش آن‌ها با چه ترکیبی شروع خواهد شد.»
برخی از دانشگاه‌ها همچون دانشگاه فرهنگیان اصفهان نیز به‌طورکلی خوابگاه‌های خود را در آستانه ورود به سال جدید تحصیلی تعطیل کرده‌اند و به دانشجویان اجازه ورود نداده‌اند. این‌گونه که شهرام عروف‌زاد، مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «تا پایان ترم آینده، دانشجوی خوابگـاهی نـخـواهـیم داشـت و در حال حاضر به دلیل مسائل بهداشتی این امکان که دانشگاه خوابگاه به دانشجویان بدهد، وجود ندارد.»
در این میان، برخی از خوابگاه‌های خودگردان که نظارت چندانی بر آن‌ها وجود ندارد، بدون در نظر گرفتن شرایط کرونایی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند؛ موضوعی که رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با «برنا» در رابطه‌اش می‌گوید: «در بازگشایی خوابگاه‌ها تابع تصمیم ستاد ملی کرونا هستیم. اما وضعیت خوابگاه‌های خودگردان در بین همه دانشگاه‌ها یکسان نیست. برخی از این خوابگاه‌ها توسط دانشگاه‌ها اجاره‌شده و دانشجویان اسکان‌یافته‌اند و از دانشجویان اجاره‌بها دریافت می‌شود. اما برخی از خوابگاه‌های خودگردان نیز هستند که دانشگاه محوریت ندارد و دانشجو خود مستقیم با خوابگاه‌دار صحبت کرده و خوابگاه را اجاره می‌کند. در این خوابگاه‌ها، دانشجویانی از دانشگـاه‌های سـراسری، آزاد یا غیرانتفاعی اسکان می‌یابند؛ بنابراین ما نمی‌توانیم برای همه خوابگاه‌ها نسخه‌ای واحد تجویز کنیم. قبل از سال جدید یک بخشنامه توسط سازمان امور دانشجویان به دانشگاه‌ها ارسال شد که در این بخشنامه بر ضدعفونی خوابگاه‌های سراسری و استیجاری تأکید شده بود و هر زمان که خوابگاه‌ها بازگشایی شوند، مجدد ضدعفونی خواهند شد. بازگشایی خوابگاه‌ها نیز با تصمیم ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت خواهد بود. ما در این زمینه تابع تصمیم آن‌هـا هستیم. همچنین از شورای نظارت بر خوابگاه‌های شهرستان‌ها استعلام داشـته‌ایم تا مشخـصـات وضـعیـت خوابگاه خـودگـردان فعال استان و شهرستان خود را همراه با اسامی ساکنان خوابگاه‌ها ارسال کنند تا آن را بررسی و آنالیز کنیم.»

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.