سود ویلموتس و ورزش اصفهان

با غرامت سرمربی سابق تیم ملی چه کارهایی می‌توان برای ورزش اصفهان کرد؟

حضور مارک ویلموتس، مربی بلژیکی، روی نیمکت تیم ملی ایران چند ماه بیشتر طول نکشید و این مربی در شش دیدار رسمی و تدارکاتی، هدایت تیم ملی کشورمان را برعهده داشت و خیلی زود کارش به جدایی کشید؛ اما قرارداد او با فدراسیون فوتبال ایران تاکنون هشت میلیون و ۱۴۲ هزار یورو (حدود ۲۱۶ میلیارد تومان) خسارت به بار آورده است. فدراسیون فوتبال کشورمان برای اعتراض به این حکم باید به دادگاه CAS شکایت کند؛ اما اگر این اعتراض پذیرفته نشود، ناچار به پرداخت کامل این هزینه خواهد بود. با توجه به رقم سنگینی که باید برای این جریمه پرداخت شود، این پرسش مطرح می‌شود که معادل غرامت پرداختی را که برای ورزش استان اصفهان در نظر می‌گرفتند، صرف چه هزینه‌هایی می‌شد؟ گفتنی است آمار و ارقام اعلامی، حدودی بوده و بر مبنای پیگیری‌های مختلف استخراج شده است.

چهارشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۹

پیست دوچرخه‌سواری نقش‌جهان

سال92 کلنگ احداث پـیـست دوچرخه‌سواری نقش‌جهان به زمین خورد و بر اساس زمان‌بندی قرار بود طی مدت 24 ماه به بهره‌برداری برسد که پس از هفت سال هنوز اتفاقی رخ نداده است. روند ساخت پیست در یکی‌دو سال اول کلنگ‌زنی ادامه داشت؛ اما حالا سال‌هاست متوقف‌شده و در ردیف بودجه ملی و استانی نیز در اولویت ساخت نیست. برای تکمیل این پروژه که تا به امروز 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته، اعتباری معادل 10میلیارد تومان موردنیاز است.

پروژه‌های ورزشی نیمه‌تمام استان

در حال حاضر حدود 100 پروژه ورزشی نیمه‌تمام در سطح استان وجود دارد که درصد پیشرفت آن‌ها و درجه اهمیت و اولویتشان برای تکمیل متفاوت است؛ اما بر مبنای برآوردهای انجام‌شده، بیش از 80 میلیارد تومان برای به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها به‌جز شاخص‌ترین آن‌ها که اشاره شد، نیاز است.

اعتبار تخصیص‌یافته به هیئت‌های ورزشی استان

هیئت‌های ورزشی بازوان اداره ورزش و جوانان استان به شمار می‌آیند و ساماندهی و برنامه‌ریزی برای رشته‌های مختلف زیر نظر آن‌ها انجام می‌شود. بر اساس پیگیری‌های انجام‌شده، سال 98 حدود هشت میلیاردونیم بودجه به هیئت‌های ورزشی استان و شهرستان‌ها تعلق گرفته که با احتساب 50 هیئت استانی و 23 شهرستان، بالغ‌بر هزار هیئت ورزشی در سطح استان فعال هستند که این بودجه متناسب با تفاهم‌نامه و سیاست‌گذاری اداره کل بین هیئت‌های ورزشی تقسیم شده است.

ورزشگاه نقش‌جهان

احداث این استادیوم فوتبال که مهم‌ترین پروژه ورزشی استان اصفهان محسوب می‌شود، نزدیک به دو دهه به طول انجامید که البته تکمیل فاز دوم بسیار خبرساز شد و سال‌ها تیتر یک رسانه‌های ورزشی استان بود. به درازا کشیدن تکمیل فاز دوم ورزشگاه نقش‌جهان، موجب شد تا با تصمیم مدیران استانی، مدیریت بهره‌برداری و ساخت این ورزشگاه به شرکت فولادمبارکه منتقل شود و بر اساس آخرین اخبار ما، به‌ازای 69 میلیارد هزینه‌کرد این شرکت، استادیوم به مدت 45 سال در اختیار آن‌ها خواهد بود. هزینه احداث و تکمیل ورزشگاه 75 هزارنفری و مسقف همانند نقش‌جهان، حدود 250 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

استخر سه‌گانه نقش‌جهان

استخر سه‌گانه با ورژن بین‌المللی جزو اولین بخش‌هایی بود که در دهکده المپیک جانمایی شد و قرار بود پس از استخر مجموعه ورزشی آزادی، بزرگ‌ترین استخر در سطح کشور لقب گرفته و علاوه بر اینکه یک استخر استاندارد برای تمرینات ورزشکاران استان و استان‌های هم‌جوار باشد، میزبانی رویدادهای بین‌المللی شنا، شیرجه و واترپلو را هم بر عهده بگیرد؛ اما فعلا پس از نزدیک به دو دهه، این پروژه 50درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل نهایی آن باید حدود 20 میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کند.

سالن ورزشی جانبازان و معلولان نقش‌جهان

زمانی که کلنگ سالن ورزشی جانبازان و معلولان در مجموعه دهکده المپیک به زمین خورد، هنوز بحث ایجاد مجموعه اختصاصی توان‌خواهان شهر اصفهان مطرح نشده بود؛ اما احداث این پروژه آن‌قدر به درازا انجامید که به همت شهرداری، ورزشگاه شهید میثمی‌ در بازه زمانی حدود ده‌ساله به بهره‌برداری رسید. سالن ورزشی جانبازان و معلولان نقش‌جهان تاکنون 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته و سال‌هاست در لیست پروژه‌های حائز اهمیت وزارت ورزش جای ندارد؛ اما برای تکمیل این سالن نیز بودجه‌ای مشابه سالن 25آبان یعنی 45 میلیارد تومان باید در نظر گرفته شود.

بودجه استانی برای پروژه‌های ورزشی

بودجه سالانه اداره‌های ورزش و جوانان توسط وزارتخانه تعیین شده و تا پایان سال در چند مرحله به استان‌ها اختصاص پیدا می‌کند؛ البته درصد اختصاص بودجه تعیین‌شده به عوامل مختلفی بستگی دارد که اصلی‌ترین آن شرایط اقتصادی دولت است. بر اساس شنیده‌ها، سال 98 برای ورزش استان اصفهان، 89 میلیارد تومان بودجه عمرانی مصوب شده بود؛ اما از این رقم تنها حدود 18 میلیارد آن تخصیص پیدا کرد. سال گذشته در حالی یک‌چهارم بودجه مصوب به ورزش استان اختصاص یافت که برای سال99 هنوز بودجه‌ای تعیین نشده؛ اما با توجه به شرایط کرونایی و بحران اقتصادی ناشی از آن، باوجود تورم افزایش‌یافته، بعید است رقم سال گذشته نیز محقق شود.

پاداش مدال‌آوران بازی‌های آسیایی

پیش از اعزام ورزشکاران اصفهانی به بازی‌های آسیایی، محسن مهرعلیزاده، استاندار وقت اصفهان، قول داد به مدال‌آوران نصف‌جهان در جارکارتا 2018، به‌تناسب مدال طلا، نقره و برنز پاداش 50، 30 و 20 میلیونی پرداخت شود؛ بااین‌حال در دوران مسئولیت مهرعلیزاده این وعده تحقق پیدا نکرد و ورزشکاران مدال‌آور بارها مراتب اعتراض خود را به این موضوع اعلام کردند و درنهایت با تأمین نشدن رقم حدود دومیلیاردی برای تأمین پاداش مدال‌آوران، با رقم‌هایی کمتر از این قهرمانان تجلیل شد.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.