بررسی یک شایعه در بازار مسکن اصفهان

آیا قیمت ملک نیمه‌دوم سال افزایش پیدا می‌کند؟
یک ماه قبل وقتی دلار به مرز 26 هزار تومان رسید و برگشت، تحلیل‌های مختلفی از رشد قیمت‌ها به‌خصوص مسکن و خودرو در شبکه‌های مجازی منتشر شد. طلا، سکه و کالاهای مختلف هم‌قدم با دلار بالا رفتند، ولی در بازار مسکن و خودرو قیمت‌ها تغییر چندانی نداشت؛ حالا دلال‌ها وعده می‌دهند پس از رشد نرخ دلار، طلا و کالاهای دیگر نوبت به بازار مسکن رسیده است. دلال‌ها طی یکی دو هفته گذشته این تحلیل را در ابعاد گسترده‌ای در شبکه‌های مجازی منتشر کرده‌اند و مشاهدات از این حکایت دارد که بازار مسکن اصفهان به این تحلیل یا شاید شایعه واکنش نشان داده است.
 
چهارشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۹
فروشندگان زیادی طی روزهای گذشته از فروش منصرف شده‌اند و منتظر نیمه دوم سال هستند، البته رشد روزافزون مصالح ساختمانی هم در این اتفاق بی‌تأثیر نیست. میلگرد روزبه‌روز بالا می‌رود، سیمانی‌ها افزایش قیمت قبلی را کافی نمی‌دانند و دستمزد روزانه کارگران ساختمانی مرز 200 هزار تومان را رد کرده است. اگر مصالح ساختمانی با این روند گران شود، افزایش قیمت مسکن دور از انتظار نخواهد بود.

دلال‌ها چه می‌گویند؟

«مسکن دیرتر به افزایش نرخ ارز واکنش نشان می‌دهد»؛ در بازار مسکن این جمله یکی از اصول پذیرفته‌شده است. البته جهانگیری، رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید با افزایش قیمت‌ها حجم معاملات کاهش چشم‌گیری یافت. اگر دوسال قبل با 300 میلیون تومان امکان خرید یک آپارتمان در محله کاوه بود، امروز با 700 میلیون تومان کمتر آپارتمانی در این محله عرضه می‌شود و به دنبال آن بخشی از متقاضیان از گردونه بازار حذف خواهند شد. بااین‌حال قیمت مسکن همیشه همراه با نوسان‌های ارزی بالا رفته است.
دلالان می‌گویند مهم نیست تقاضایی در بازار وجود داشته باشد یا نه؟ وقتی دلار بالا می‌رود مسکن گران می‌شود. یکی از دلال‌های فعال در منطقه کوی امام و کوی بهار دراین‌باره گفت: «سه سال قبل هم بازار مسکن در رکود بود و با آن قیمت‌ها هم کسی توان خرید نداشت، ولی وقتی ارز بالا رفت قیمت مسکن هم بالا کشید. مالک سه سال قبل آپارتمانش را 300 میلیون می‌فروخت و یک سانتافه می‌خرید، حالا اگر یک میلیارد بفروشد هم پول یک سانتافه نمی‌شود.» رابطه مستقیم نرخ ارز با قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان انکار نشدنی است و حتی باوجود رکود و تقاضای پایین اگر نرخ ارز بالا برود، قیمت ملک نیز تغییر خواهد کرد، ولی با فاصله زمانی! دلال‌ها مدعی‌اند مسکن با فاصله دیرتری به نوسان‌های ارزی واکنش نشان می‌دهد. مشاور املاک باسابقه محله میرزاطاهر که نخواست نامش در روزنامه منتشر شود دراین‌باره گفت: «نمی‌خواهد بازار مسکن را در طول تاریخ بررسی کنید، همین سه سال قبل را ببینید. هرزمانی دلار اوج گرفته سه تا چهار ماه بعد مسکن هم بالا می‌رود.» یکی از دلال‌های فعال در محله مدرس با تأیید ادعای این مشاور املاک ادامه داد: «ملک سنگین است، دیرتر و کمتر از بقیه کالاها حرکت می‌کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم انتهای تابستان مسکن بالا بکشد.»

 آیا مسکن گران‌تر می‌شود؟

نمودار قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد احتمال یک روند صعودی جدید وجود دارد، طی سه سال گذشته همیشه افزایش قیمت ملک چند ماه پس از نوسان‌های ارزی آغاز شده است، برای مثال مرداد، شهریور و مهر 98 دلار در کانال زیر 12 هزار تومان نوسان کرد و از اوایل آبان روند صعودی جدیدی را به‌سوی کانال 13 هزار تومان آغاز کرد، سپس تا دی‌ماه وارد کانال 14 هزار تومان شد. در آن زمان قیمت‌ها در بازار مسکن آرام بود و کوچک‌ترین نوسانی نداشت، ولی پیش‌بینی می‌شد اردیبهشت‌ماه قیمت‌ها رشد داشته باشد و باوجود شیوع کرونا این اتفاق رخ داد. حالا دلال‌ها شایعات زیادی برای رشد قیمت ملک تا 100 درصد را آغاز کرده‌اند و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد فروشندگان متعددی با خوش‌بینی نسبت به آینده از فروش منصرف شده‌اند.
مشاوران املاک مختلف و کارشناسان بازار مسکن در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از این گفتند که آینده بازار مشخص نیست، ولی در کنار احتمال بالای رشد قیمت‌ها، اخبار مهم دیگری نیز وجود دارند که شاید قیمت‌ها در بازار مسکن را تحت‌الشعاع قرار دهند، اتفاقاتی مانند شروع ماه محرم و صفر؛ درواقع، در اصفهان معاملات بازار مسکن با شروع ماه محرم به‌شدت کاهش می‌یابد. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، احتمال ریزش نرخ ارز و بالاگرفتن کرونا در نیمه دوم سال ازجمله مواردی هستند که می‌توانند مانع از افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن شوند.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.