کابینت هم کالای لاکچری شد!

افزایش چند برابری نرخ کابینت در سال 99

معیارهای انتخاب یک کابینت مناسب برای آشپزخانه تا چند سال قبل جنس، مدل، طرح، رنگ و البته قیمت بود؛ ولی رشد قیمت سنگین کابینت در سال جاری این معیارها را تغییر داده است و اکنون مهم‌ترین مسئله برای انتخاب یک کابینت ایدئال، قیمت و به‌صرفه بودن آن است. در حال حاضر محصولات موجود در بازار کابینت اصفهان فقط شامل تولیدات ایرانی می‌شوند و خارجی‌ها ماه‌هاست با نوسانات ارزی سهم بازار خود را ازدست‌داده‌اند. بااین‌وجود کابینت‌های ایرانی نرخ بالایی دارند. جهت خرید یا تعویض کابینت‌های آشپزخانه باید بابت هرکدام از مراحل یعنی ورق، طراحی، مدل، دستگیره، ساخت و نصب کابینت هزینه‌‌های میلیونی بپردازید.

چهارشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۹

قیمت تجهیزات خانه مانند کابینت به‌قدری افزایش یافته است که گاهی باید معادل نیمی از قیمت خانه را صرف این تجهیزات کرد و فقط تهیه کابینت‌هایی با طراحی جدید و کیفیت خوب برای یک آشپزخانه حدود 50 میلیون تومان آب می‌خورد.

بازار در انحصار ایرانی‌ها

اگر قصد خرید یا تعویض کابینت‌های قدیمی خود را دارید، باید بدانید فقط محصولات تولید داخل در بازار موجود است و خبری از کابینت‌های ترک در بازار اصفهان نیست. بااین‌وجود ممکن است بعضی از فروشگاه‌داران تعدادی از اجناس خود را به نام کابینت ترک معرفی کنند ولی این اجناس ایرانی هستند؛ زیرا واردات کابینت ترک با نرخ فعلی ارز، مقرون‌به‌صرفه نیست. از طرفی کابینت ترک قیمت بالایی دارد و برای خرید یک متر ورق آن باید دست‌کم سه‌میلیون تومان هزینه کرد.

ورق کابینت چند؟

قیمت ورق‌های کابینت در سال جاری روند صعودی پیدا کرد؛ چراکه سال گذشته با حدود 300 هزار تومان نیز امکان خرید ورق یک متری وجود داشت. درمقابل قیمت همان مدل اکنون حدود 750هزار تومان است. اگر تمایل به خرید کابینت ام‌دی‌اف دارید، باید بین یک‌میلیون و 200‌هزار تا دومیلیون تومان بابت هر ورق آن هزینه کنید؛ ولی ورق‌های نئوپان روکش ملامینه نسبت به ام‌دی‌اف قیمت مناسب‌تری یعنی 700 تا یک‌میلیون و 250 هزار تومان قیمت دارند. همچنین طرح و رنگ ورق کابینت تأثیر بسزایی در نرخ آن دارد و بعضی از مدل و رنگ‌های کابینت بین 500 هزار تا دومیلیون و 500 هزار تومان از سایر مدل‌ها گران‌تر هستند.

کدام مدل؟

قیمت کابینت فقط براساس نرخ ورق آن مشخص نمی‌شود و به طراحی آن نیز بستگی دارد. تا چند سال قبل کابینت‌ها متشکل از کمد و کشو بودند ولی اکنون اجزای جدیدی به آن‌ها اضافه‌شده‌ که هزینه خرید کابینت را بالا می‌برد. کابینت‌های جدید به صورتی طراحی می‌شوند که برای همه کالاها مانند مواد غذایی خشک، ظروف مختلف، وسایل برقی و حتی جاروبرقی و تی قفسه‌بندی جداگانه وجود دارد و بخش‌هایی به‌عنوان جزیره، باکس یخچال و کابینت سوپرمارکتی تعبیه می‌شود. هرکدام از این قفسه‌بندی‌ها و بخش‌ها به طراحی خاص، ریل و لوله‌های خاصی  نیاز دارند که نرخ هرکدام متفاوت است؛ برای نمونه نرخ هر متر جزیره‌ دست‌کم 120 درصد قیمت کابینت حساب می‌شود. ازاین‌رو اگر مدل کابینت انتخاب‌شده جدید باشد، بسته به مدل دو میلیون و 500 هزار تا 10 میلیون تومان هزینه شما را بالا می‌برد.

دستگیره ایرانی یا خارجی؟

شاید فکر کنید نوع ورق و مدل فاکتورهای اصلی در تعیین هزینه کابینت باشد و هزینه سایر قطعات جزئی است. ولی باید به دستگیره‌ها به‌عنوان یکی از اجزای اصلی کابینت اشاره کرد؛ اگر دستگیره انتخابی شما ایرانی باشد، نرخ هر عدد آن بین پنج تا 20 هزارتومان متغیر است.
درمقابل دستگیره‌های ایتالیایی قیمت بسیار بالایی دارند و گاهی یک عدد آن یک‌میلیون تومان نیز قیمت می‌خورد. بنابراین قیمت دستگیره می‌تواند معادل ورق و مدل کابینت محاسبه شود!

دستمزد نصاب، آخرین قدم

هزینه نصب کابینت جدای از سایر هزینه‌ها حساب می‌شود و شما علاوه بر پرداخت پول بابت خرید ورق، نوع طراحی‌، ساخت کابینت و دستگیره باید برای نصب و قرار‌دادن کابینت‌ها در آشپزخانه خود چند میلیون تومانی بپردازید. درمجموع برآورد قیمت کابینت در بازار اصفهان نشان می‌دهد، خرید کابینت با طراحی جدید و کیفیت خوب برای یک آشپزخانه 9 تا 12 متری، بین 45 تا 60‌میلیون تومان آب می‌خورد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.