جراحی‌های منسوخ!

یک دام‌پزشک: جراحی زیبایی حیوانات اصلا رایج نیست

در هفته‌های اخیر، خبری در فضای مجازی، مبنی بر عمل جراحی زیبایی حیوانات دست به دست شد که سر و صدای زیادی به پا کرد؛ خبری که یک دانشجوی رشته پاتولوژی در توییتر منتشر کرد و دامنه آن به رسانه‌های آن طرف آبی نیز کشیده شد. ماجرا، اما تنها به اینجا ختم نشد، بلکه تنها یک روز بعد از انتشار این توییت، روزنامه خراسان نیز گزارشی را نشر داد که در آن بر رواج این عمل‌ها و افزایش آن‌ها صحه گذاشته شد؛ عمل‌هایی مثل بوتاکس، فرم‌دهی بینی، اصلاح افتادگی پلک و تتو و... که به گفته این رسانه هزینه‌هایی از یک تا 15 میلیون دارند و صاحبان حیوانات خانگی مثل سگ و گربه به منظور زیباترکردن حیواناتشان می‌پردازند.
 

سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹

انتشار این هزینه‌ها با موجی از انتقادها و خشم عمومی همراه شد: «چرا درحالی که برخی از افراد جامعه توان تامین مایحتاج روزمره خود را ندارند، برخی از افراد دست به چنین کاری می‌زنند.»
از سوی دیگر، اما این خبر با واکنش تند برخی از دام‌پزشکان نیز روبه رو شد؛ چرا که آن‌ها معتقدند این خبر از پایه و اساس دروغ است و نه‌تنها در ایران که در هیچ جای دنیا جراحی زیبایی حیوانات انجام نمی‌شود. در این باره با مجید ابن النصیر، دام‌پزشک حیوانات خاص و حیات وحش به گفت‌وگو نشسته‌ایم. این دام‌پزشک با بیان اینکه «جراحی‌هایی زیبایی حیوانات ، سال‌های زیادی است که دیگر به کار گرفته نمی‌شود، می‌افزاید: «آنچنان که  در کتاب‌های مرجع جراحی دام‌پزشکی نیز، مبحثی به آن اختصاص داده نشده است و در دانشگاه‌ها نیز تدریس نمی‌شود. »
دانش‌آموخته‌ دکتری دام‌پزشکی دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنانش عمل‌های زیبایی را غیراخلاقی می‌داند و می‌گوید: « جراحی‌های زیبایی گوش سگ‌ها یا عمل‌هایی مثل قطع دم به منظور زیبایی در کشور غیرقانونی نیست، اما به علت غیراخلاقی بودن آن‌ها ، کمتر پزشکی به انجام آن تن می‌دهد.» او ادامه می‌دهد: «باور غلط دیگری که در میان بعضی از دامداران رایج است، این است که گوش سگ را نقطه ضعف حیوان می‌دانند و آن را با چاقو و به شکل بی‌رحمانه قطع می‌کنند تا اگر گرگ، به سگ گله حمله کرد، گوش سگ را گاز نگیرد و مانع دفاع سگ از گله نشود. این دیدگاه از نظر علمی اشتباه است و پذیرفته‌شده نیست و از آنجایی که معمولا خود چوپانان این کار را به روش‌های بسیار نادرست، غیراستریل و سنتی انجام می‌دهند، می‌تواند منجر به ایجاد عفونت، درد شدید و مشکلات جدی شود.»

عمل‌هایی که جنبه درمانی دارند

 به گفته این دام‌پزشک، بسیاری از جراحی‌ها جنبه درمانی پیدا می‌کنند و به دلیل حفظ جان حیوان و به عنوان یک جراحی درمانی انجام می‌شوند؛ برای مثال، هنگامی که حیوان دچار توده، آبسه یا هماتوم (تجمع خون) در ناحیه گوش شود  یا اینکه بر اثر حادثه‌ و ضربه، بخشی از گوش حیوان آسیب‌دیده باشد و با گوش دیگر قرینه نباشد، ممکن است جراح دام‌پزشک برای درمان این عوارض و جلوگیری از افت کیفیت زندگی حیوان، ناچار به انجام جراحی شود که به طور مشخص جنبه درمانی دارد. جراحی درمانی قطع دم نیز زمانی انجام می‌شود که دم حیوان دچار آسیب و یا شکستگی شده باشد و جراح به منظور درمان و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر، ناچار به قطع همه یا بخشی از آن خواهد بود. علاوه براین‌ها یکی دیگر از جراحی‌هایی که ممکن است انجام شود، عمل جراحی بر حنجره به منظور کاهش یا حذف صدای سگ است که کاملا بر ضد حقوق حیوان و ایجادکننده عوارض بعدی است و دام‌پزشکان پایبند به اخلاق حرفه‌ای، اصلا حاضر به انجام این جراحی نیستند؛ چراکه این مسائل را می‌توان با رفتاردرمانی و تربیت سگ حل  یا از آن پیشگیری کرد. در نتیجه، اصلا نیازی به انجام جراحی‌های این‌چنینی و پایمال‌کردن حقوق بدیهی حیوان نیست. این نوع عمل‌ها بسیار نادر هستند و هر جراحی زیر بار آن نمی‌رود. جراحی زیبایی بینی در حیوانات نیز یک اغراق است و به شکل ادعا شده اصلا وجود ندارد؛ این در واقع یک سوء تعبیر غیرعلمی است. چرا که در سگ‌های پوزه کوتاهی که صورت تخت دارند و ممکن است دچار سندرم انسداد تنفسی یا پولیپ باشند، برای اینکه حیوان بتواند بهتر نفس بکشد، ممکن است جراحی‌ صورت بگیرد و دام‌پزشک تغییراتی را روی بیمار اعمال می‌کند که در حقیقت نمود ظاهری و جنبه زیبایی هم ندارد و هدف آن کاملا درمانی است. در گربه‌ها نیز به عنوان نمونه، زمانی که دچار بیماری‌‌ از جمله کارسینومای سلول‌های مکعبی (نوعی سرطان) در ناحیه بینی باشند، ممکن است جراح، به ناچار همه یا بخشی از صفحه بینی یا دیواره میانی بینی حیوان را بر دارد تا جلوی تهاجم و انتشار احتمالی سلول‌های سرطانی را بگیرد و اتفاقا این عمل اصلا منجر به زیبایی حیوان نمی‌شود و نتیجه‌ آن بعضا بسیار هم نازیباست.

هزینه‌هایی که میلیونی نیست

او در خاتمه سخنانش هزینه‌های سنگین جراحی حیوانات را هم تکذیب می‌کند و می‌افزاید: «تعرفه‌های جراحی حیوانات مشخص است و حتی در عمل‌های سنگین مثل جراحی‌های ارتوپدی نیز دستمزدهای آنچنانی و میلیونی که برخی ادعا کرده‌اند، از صاحبان حیوانات گرفته نمی‌شود.»

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.