مسکن اصفهان در انتظار تهران

فروشنده‌ها منتظر تعیین قیمت‌های جدید هستند

بررسی ها حکایت از شروع موج جدید صعودی در بازار مسکن دارد؛ البته هنوز مشخص نیست این موج چقدر بزرگ باشد، ولی کاهش سنگین حجم معاملات در مرکز شهر اصفهان و البته در شهر تهران نشان می‌دهد فروشندگان منتظر تعیین قیمت‌های جدید هستند. با توجه به افزایش قیمت خودرو، طلا و ارز در طول هفته‌های گذشته، حالا دلال‌ها وعده می‌دهند در روزهای پایانی شهریور مسکن باید افزایش قیمت جدیدی داشته باشد تا با سایر کالاها متعادل شود؛ البته شروع ماه‌های محرم و صفر و نیمه سرد سال موج جدید افزایش قیمت ملک را تحت‌الشعاع قرار داده ‌است. وقتی سنگی را  درون آب راکد می‌اندازید، امواج آن دایره‌وار از مرکز شروع می‌شود و ادامه پیدا می‌کند. بازار مسکن اصفهان نیز منتظر موج افزایش قیمت‌ها از تهران است.

چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹

فعالان بازار گزارش می‌دهند قیمت ملک در تهران افزایش یافته است و همیشه بعد از افزایش قیمت ملک در تهران، موج بعدی به اصفهان می‌رسد. هنوز مشخص نیست این موج افزایش قیمت چقدر باشد یا حتی به واقعیت برسد یا خیر؟ ولی قیمت‌ها در شهر اصفهان تابعی از قیمت ملک در چند محله خاص تهران است و اکنون گزارش‌ها نشان می‌دهد فروشنده‌ها در این محله‌های تهران قیمت‌های پیشنهادی را افزایش داده‌اند. بانک مرکزی هم به‌تازگی اعلام کرده متوسط قیمت مسکن تهران در مردادماه امسال 10.5 درصد افزایش داشته است.

نگاه اصفهان به سمت تهران

مجید فرهمند، یکی از فعالان باسابقه بازار مسکن اصفهان، گفت: قیمت‌ها در بازار گنگ است و فروشنده دست نگه‌داشته تا تکلیف بازار تهران مشخص شود. اخبار منتشرشده از بازار مسکن تهران نیز حکایت از کاهش شدید حجم معاملات دارد؛ زیرا تهرانی‌ها برای فروش مطمئن نیستند. قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان تابعی از قیمت ملک در تهران است و اگر قیمت‌ها در تهران افزایش پیدا کند یک تا دو هفته بعد قیمت املاک اصفهان صعودی خواهد شد. گزارش‌های میدانی از بازار مسکن تهران نشان می‌دهد فروشندگان از ابتدای شهریور قیمت پیشنهادی را به بهانه نوسان‌های ارزی افزایش داده‌اند. میزان افزایش قیمت‌ها به‌صورت دلخواه بین 5 تا 30 درصد بوده و فروشنده در حال محک‌زدن قدرت خریدار است. حالا هم چشم‌انتظارند انجام معامله در شهر تهران با قیمت‌های جدید را رصد کنند تا اگر این اتفاق رخ دهد قیمت‌ها در شهر اصفهان افزایش یابد. در شهر تهران محله‌های خاصی تعیین‌کننده قیمت ملک هستند و وقتی قیمت‌های جدید در آن محله‌ها معامله شود، ابتدا بازار مسکن کل شهر تهران را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ سپس قیمت‌ها در بازار مسکن مناطق لوکس اصفهان تغییر می‌کنند. محله‌هایی مانند آبشار، مشتاق، عباس‌آباد، میر، شیخ‌صدوق، آپادانا، نظر، آذر و اردیبهشت در اصفهان از محله‌هایی مانند جردن، پاسداران، تجریش و شبیه به آن در شهر تهران اثرپذیری بالایی دارند. کافی است قیمت ملک در آنجا افزایش پیدا کند تا این مناطق در اصفهان نیز به همان اندازه گران شوند. در گام بعدی، محله‌های متوسط و حاشیه‌ای شهر اصفهان از این موضوع تأثیر می‌پذیرند، ولی اگر در شهر تهران با قیمت‌های جدید معامله چندانی انجام نشود یا به قول بورس بازار حجم سنگینی نخورد در بازار مسکن اصفهان نیز اتفاقی رخ نمی‌دهد.
آیا قیمت ملک افزایش پیدا می‌کند؟ کاهش حجم معاملات مسکن در طول شهریورماه دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها انتظار مالکان برای تعیین قیمت جدید ملک در شهر تهران است. فعالان بازار عقیده دارند اگر قیمت‌های جدید در شهر تهران حجم بخورد در اصفهان قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ ولی اگر این اتفاق نیفتد افزایش قیمت‌ها فعلا تا بازار نوروزی متوقف خواهد شد. در این میان اگرچه تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد، ولی فروشندگان به‌خصوص دلال‌ها بیشتر از متقاضی چشم‌انتظار بازار تهران هستند. یکی از دلال‌های باسابقه شهر اصفهان دراین‌باره گفت: قیمت مسکن در اصفهان تابعی از عرضه و تقاضا نیست، مهم نیست با قیمت‌های جدید متقاضی باشد یا نه؟ مهم قیمت در شهر تهران است.

قیمت‌ها به چه سمتی ‌می‌رود؟

فعالان بازار مسکن اصفهان پیش‌بینی می‌کنند اگر موج جدید افزایش قیمت‌ها در تهران اتفاق بیفتد، در اصفهان قیمت هر مترمربع آپارتمان دست‌کم 500 هزار تومان بیشتر خواهد شد؛ البته در محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود ممکن است افزایش قیمت‌ها بیش از این باشد؛ بااین‌حال هنوز مشخص نیست این موج افزایش چقدر باشد. بعضی دلال‌ها عقیده دارند قیمت ملک دست‌کم 5 درصد گران خواهد شد، ولی در مقابل شاید ماه محرم و صفر و آغاز نیمه سرد سال اجازه رشد قیمت‌ها را به بازار مسکن ندهد. سال گذشته نیز در همین روزها بازار مسکن آماده موج جدید افزایش قیمت می‌شد، ولی با شروع نیمه دوم سال این اتفاق رخ نداد. در بازار مسکن نیمه دوم هرسال معاملات رو به رکود می‌رود.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.