چشم در چشم منتقدان

دست‌پخت ایتالیایی رحمان رضایی نتیجه‌بخش خواهد بود؟

در شرایطی که حواس علاقه‌مندان فوتبال در ایران و اصفهان به رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در مرحله گـروهـی مـعـطـوف شــده، ذوب‌آهنی‌ها دور جدید تمریناتشان برای حضور در لیگ بیستم را آغاز کردند تا از یک‌ماه دیگر فصل جدید لیگ برتر را شروع کنند. سبزپوشان فوتبال اصفهان در این یک ماه گذشته یکی از پـرخـبـرتـرین و البته پرحاشیه‌ترین باشگاه‌های حاضر در فوتبال ایران بوده‌اند و روند انتخاب سرمربی تا جدایی بازیکنان تأثیرگذار و در نهایت زیر و رو شدن ترکیب هیئت‌مدیره آن‌قدر ذوب‌آهن را در بورس اخبار روز ورزش ایران قرار داد تا در نهایت هواداران این تیم با بیم و امید به فکر رقابت‌های لیگ بیستم باشند.

دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
بازگشت پرنده آسمانی
سال‌ها از حضور رحمان رضایی در فـوتـبـال اصـفـهـان گـذشـتـه و جوان بلندبالا و خوش‌پرشی که بیست‌واندی سال قبل توسط ناصر حجازی در تیم ملی دانشجویان کشف شد و از مهاجم نوک به قلب خط دفاعی ذوب‌آهن و تیم ملی ایران رسید، امروز نفر اول نیمکت ذوب‌آهن شده تا نشان دهد که سال‌ها حضور در فوتبال ایتالیا ارزش این اعتماد را داشته است. سبک بازی خاص رحمان در دوران بازیگری و لقب پرنده آسمانی که مرحوم میروسلاو بلاژویچ به او داد، رحمان را تبدیل به چهره‌ای خاص در فوتبال ایران کرده است.

از مدیریت فنی تا نیمکت

رحمان که تا به امروز تجربه آن‌چنان جدی در حوزه مربیگری فوتبال نداشته، شاید از لحاظ سابقه در این تیم و حضور در لیگ معتبری همچون ایتالیا تمام نمادهای لازم برای نشستن روی نیمکت ذوب‌آهن را داشته باشد؛ اما ماجرای رحمان و نیمکت ذوب‌آهن از جایی وارد حاشیه شد که ارتباط او و یکی از اعضای سابق هیئت‌مدیره باشگاه، سوژه روز رسانه‌ها شد. مدیر فنی ذوب‌آهن که در چند بازی پایانی فصل گذشته برای کنترل لوکا بوناچیچ به تیم اضافه شده بود، در ابتدا گزینه اول نیمکت ذوب‌آهن برای لیگ بیستم نبود و مجتبی حسینی همه کارهایش را برای نشستن روی نیمکت ذوب‌آهن انجام داده بود و حتی بازیکنان جدیدش را هم رزرو کرده بود؛ اما ماجراهایی که در هیئت‌مدیره ذوب‌آهن به‌وجود آمد در نهایت رحمان رضایی را به‌عنوان سرمربی نماینده فوتبال اصفهان معرفی کرد.

نامه عجیب رحمان

از نامه عجیب رحمان برای اعتراض به جذب حسین ابراهیمی که بگذریم، او امروز به‌عنوان سرمربی ذوب‌آهن حامی اصلی خودش در هیئت‌مدیره را از دست داده و عدم حضور هیچ‌یک از اعضای جدید هیئت‌مدیره باشگاه بر سر اولین تمرین تیم هم نشان می‌دهد که رحمان برای اثبات خودش در ادامه راه باید تلاش زیادی انجام دهد. ازیک‌طرف ذوب‌آهن بازیکنان تأثیرگذاری مثل دانیال اسماعیلی‌فر، احسان پهلوان و محمد نژادمهدی را از دست داده و از طرف دیگر با خرید چهره‌هایی مثل شهاب گردان و میلاد جهانی هواداران را امیدوار کرده است؛ اما منتقدان او منتظرند تا رحمان در شروع لیگ کمی شکننده ظاهر شود و انتقادها را از او آغاز کنند‌. ولی بااین‌حال رحمان سال‌ها در سطح اول فوتبال ملی و باشگاهی بازی کرده و بر خلاف شخصیت جدی و نجوش خودش، تجربه زیادی در این مسیر دارد و باید حواسش را جمع کند تا بهانه‌ای دست منتقدانش ندهد.

پرنده آسمانی روی نیمکت

رحمان در دوران بازیگری یک مدافع بوده و شاید بتواند فکری به حال ساختار دفاعی نه‌چندان قابل‌اعتماد ذوب‌آهن کند. از طرف دیگر عباس سیمکانی و کمال حسینی هم زوج گلزن ذوب‌آهن در سال‌های میانی دهه هفتاد بوده‌اند و شاید این ترکیب بتواند در این فصل هم جواب بدهد؛ ولی مهم ابزاری است که از لحاظ بازیکن در دست رحمان رضایی قرار دارد و این دیگر چیزی نیست که بتوان با حرف و وعده حل کرد. جواد محمدی هم بعد از چند ماه دوری دوباره به‌عنوان مدیرعامل، سکان هدایت باشگاه را بر عهده گرفته و در چالشی جدید باید به فکر حمایت از کادر فنی و نبرد رسانه‌ای با دوستان سعید آذری هم باشد.

لیگ داغ با حضور رفقا

در شروع این فصل، هم‌بازی‌های سابق رحمان از یحیی گل محمدی گرفته تا محرم نویدکیا، منصوریان و نکونام در لیگ حضور دارند و رقابت بسیار جذابی در انتظار ذوب‌آهنی خواهد بود که فصل قبل با سه سرمربی به‌سختی توانست خودش را در لیگ حفظ کند. رحمان شاید در بهترین مقطع ممکن به نیمکت تیمی مثل ذوب‌آهن رسیده؛ ولی کار او بسیار سخت خواهد بود و ذوب‌آهـنـی‌ها باید دل‌خوش بــه دسـت‌پخت ایتالیایی روی نیمکت خودشان باشند. 
موفقیت رحمان روی نیمکت نشان می‌دهد که صــرفـا بر اساس یک رابطه دوسـتـانه به نیمکت ذوب نرسیده و ناکامی‌اش مهر تأییدی بر دلال‌بازی‌هایی خواهد زد که تا همین چند روز قبل اعتبار باشگاه ذوب‌آهن را به بازی گرفته بود.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.