پوست‌اندازی مسکن اصفهان در میانه سال

رشد قیمت در بازار کدام خانه‌ها نمایان‌تر بوده است؟

شهریور‌ تمام شد تا پرونده بازار مسکن‌ اصفهان در تابستان 99 بسته شود، حالا بازار آماده رکود فصلی نیمه‌دوم سال می‌‌‌شود و تا یک ماه مانده به نوروز نیمه‌تعطیل خواهد بود. در بازار تابستانی امسال روند معاملات چند رکورد‌ را جا‌به‌جا کرد و قیمت‌‌ها به صورت کامل پوست انداختند. این تحولات، اخبار حوزه مسکن را به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل کرده ‌بود و مسئولان را وادار به واکنش می‌کرد. بیشتر واکنش‌ها مربوط به افزایش قیمت‌ شدید ملک و اجاره‌بها بود که با وجود مقاومت‌ها بی نتیجه ماند و قیمت‌ها با سرعت عجیبی رشد کردند. اگر‌چه رشد قیمت‌ ملک هنوز با رشد قیمت کالا‌های دیگر تناسب ندارد.

چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹

بازار مسکن تـابستان99 با پوست‌اندازی‌های پیاپی تمام شد؛ ولی فعالان بازار از وضعیت معاملات در سال جاری رضایت چندانی ندارند، مانند رئیس اتحادیه مشاوران املاک که به اصفهان‌زیبا گفت با وجود رشد قیمت‌ها معامله‌ چندانی انجام نمی‌شود و از وضعیت بازار رضایت ندارند. با این حالا دلال‌ها مدعی‌اند دست ‌پر از بازار مسکن‌ اصفهان خارج شده‌اند.

ارزان‌قیمت‌ها پوست انداختند

کاوه، قائمیه، برازنده، زینبیه، جابرانصاری و جی از جمله مناطق شهر اصفهان هستند که در آن مناطق در تابستان96 آپارتمان‌هایی با قیمتی کمتر از 150 یا حتی 100 میلیون تومان عرضه می‌شد؛ یعنی کمتر از قیمت فعلی یک پراید 111! با شروع نوسان‌های ارزی در دی96، کم‌کم آپارتمان‌هایی با قیمت کمتر از 150 میلیون‌تومان کمیاب شدند تا در بازار مسکن سال 97 تعداد آن‌ها  کم باشد. تابستان 98 آپارتمان با قیمت کمتر از 150 میلیون تومان فقط در چند محله‌ انگشت‌شمار عرضه می‌شد و تابستان 99 تقریبا هیچ آپارتمانی با این قیمت در شهر اصفهان عرضه نشد. نتیجه مشاهده و بررسی دفاتر املاک در مناطق مختلف شهر اصفهان و همچنین آگهی‌های فروش ثبت‌ شده نشان می‌دهد هیچ‌ آپارتمانی با قیمت کمتر از 150 میلیون تومان برای فروش قرار نگرفته ‌است، حتی سوئیت‌های کوچک شهر اصفهان نیز بیشتر از این قیمت‌گذاری شده ‌‌بودند.
تابستان99 در شهر‌های حاشیه‌ای اصفهان مانند فودلاشهر، بهارستان و... آپارتمان‌هایی با این قیمت کم‌یاب یا شاید حتی نایاب بودند. البته مشاهده‌های‌ میدانی نشان می‌دهد در تابستان‌ 99 آپارتمان‌هایی با قیمت کمتر از 500 میلیون تومان نیز به مرز انقراض رسیدند و تعداد کمی داشتند تا شاید تابستان 1400 هیچ آپارتمانی با نرخ کمتر از 500 میلیون تومان در شهر اصفهان عرضه نشود.

متوسط‌های میلیاردی

یک، دو میلیارد و سه میلیارد تومان تابستان 96 بودجه مناسبی برای خرید آپارتمان محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود بود؛ ولی تابستان99 خرید ملک در محله‌های متوسط شهر دست‌کم به چنین بودجه‌ای نیاز داشت. در محله‌ای مانند سیمین خرید آپارتمان با بودجه‌ای کمتر از 500 میلیون تومان ممکن بود. تابستان 96 آپارتمان‌های نوساز محله سیمین با قیمتی بین 300 تا 400 میلیون تومان معامله می‌شد. آپارتمان‌های کارکرده نیز با پولی بین 200 تا 300 میلیون تومان خرید و فروش می‌شد؛ ولی امروز با 300 میلیون تومان می‌توانید یک آپارتمان در محله سیمین رهن کنید که مالک آن را چند سال قبل به قیمتی کمتر از 300 میلیون تومان خریده ‌است. بازار مسکن‌ تابستان99 آپارتمان‌های میلیاردی در محله‌های متوسط شهر اصفهان به موضوعی عادی تبدیل شد. حالا دیگر همه می‌دانند بیشتر آپارتمان‌های فروشی در محله‌های متوسط شهر اصفهان نیز قیمتی میلیاردی دارند.

پدیده‌های ده ‌میلیاردی زیر گنبد فیروزه‌ای

قیمت‌ها در بازار مسکن تابستان98 رشد زیادی داشتند؛ ولی زیر سقف‌های مشخصی گـــیــر افــتـادنــد؛ بـرای مـثــال در لوکس‌ترین محله‌های شهر‌ نیز آپارتمان‌هایی با قیمت بالاتر از 25میلیون تومان به ندرت معامله شد؛ اما با شروع تابستان99 چند بسازبفروش پیش‌فروش با قیمت هر متر‌مربع 30 میلیون تومان را آغاز کردند و سپس پیش‌فروش‌هایی با قیمت 35، 40 و حتی 50 میلیون تومان انجام شد تا قیمت ملک در مناطق لوکس اصفهان افزایش چشم‌گیری داشته‌باشد. با شکست سقف‌های قیمتی تابستان 98، حالا آپارتمان‌های چند 10 میلیاردی در مناطقی از شهر زیاد شدند. در مناطق لوکس شهر، آپارتمان‌ها متراژ بالایی دارند و در بیشتر مشاهده‌ها بزرگ‌تر از 150 متر مربع هستند. یک آپارتمان 230 مترمربعی در محله‌ای مانند خاقانی تابستان96 به قیمت هر مترمربع پنج میلیون تومان معامله می‌شد؛ یعنی حدود یک میلیارد  و 150 میلیون تومان و امروز با قیمت هر مترمربع 45 میلیون تومان این آپارتمان 10 میلیارد و 350 میلیون تومان می‌ارزد. تعداد آپارتمان‌هایی با قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان در مناطق لوکس اصفهان در تابستان99 زیاد بود. در ابتدای تابستان، خریداران با احتیاط چنین آپارتمان‌هایی را می‌خریدند؛ ولی دهه‌ سوم تیر‌ماه آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد به راحتی معامله شدند تا این اعداد در بازار مسکن اصفهان طبیعی شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.