واکسن بی واکسن

مراکزبهداشتی می‌گویند هیچ واکسنی به دست آن‌ها نرسیده است

پس از حاشیه‌های فراوان توزیع یک هزار و 500 دوز واکسن آنفولانزا در میان بهارستان‌نشین‌ها و روانه‌شدن سیل انتقادها و طعنه و کنایه‌ها به آن‌ها، حالا نبود این داروی مؤثر در پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در مراکز بهداشتی جریان ساز شده و دست متقاضیان را در پوست گردو گذاشته است؛ درحالی‌که امسال، برای اولین بار مراکز بهداشتی موظف شدند واکسن آنفولانزا را در اختیار گروه‌های پرخطر بگذارند. گفته می‌شود توزیع این واکسن از اواخر هفته گذشته آغاز شده است. این خبر را مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به ایسنا داده و گفته است: «از سوم مهرماه جاری و در فاز اول توزیع، ۱.۵ واکسن آنفولانزا آغاز شده و در حال تحویل به معاونت بهداشتی است و مقرر شده طی دو روز آینده تزریق آن در مراکز بهداشتی به صورت رایگان برای گروه‌های پرخطر از جمله زنان باردار، بیماران خاص، صعب‌العلاج، مزمن و کادر درمان آغاز شود. هنوز واکسن آنفولانزا در داروخانه‌ها توزیع نشده است.

چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹

 در مرحله بعد که زمان آن به‌زودی اعلام می‌شود، واکسن آنفولانزا بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود. در این مرحله واکسن آنفولانزا به افراد بالای ۶۵سال و کودکان بین 6 ماه تا 5 سال با ارائه کارت ملی و ثبت اطلاعات، با قیمت 44 هزار تومان ارائه می‌شود.»

هم‌زمانی دو ویروس خطرناک

شیوع ویروس کرونا در کشور و هم‌زمانی آن با ویروس آنفولانزا در پاییز، امسال تقاضا برای تزریق این دارو را نسبت به سال‌های گذشته افزایش داده و پای اصفهانی‌های نگران را از یک ماه پیش تاکنون به داروخانه‌ها و مراکز بهداشت باز کرده است تا با واکسینه‌کردن خود از ابتلای به این بیماری جلوگیری کنند؛ ویروس مهلکی که سالانه در جهان حدود 500 هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند و درسه ماهه اول سال گذشته نیز باعث فوت 103 نفر ایرانی شد. این ویروس، ویروس جدیدی نیست و هر سال با شیوع فصل سرد خودش را نشان می‌دهد. برآوردهای وزارت بهداشت حاکی از این است که در یک فصل آنفولانزا حدود ۲۰ درصد مردم جامعه به این بیماری مبتلا می‌شوند. هم‌زمانی دو ویروس مهلک و خطرناک و هشدارهای مکرر وزارت بهداشت، مردم را نگران و راهی داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی کرده است تا هر طور که شده، واکسن آنفولانزا تأمین کنند. آرش نجیمی که سخن‌گوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است در گفت‌وگو با «ایرنا» از توزیع واکسن در میان مراکز بهداشت و معاونت بهداشتی دانشگاه خبر داده است: «واکسن آنفولانزا در مرحله نخست در اختیار مرکز بهداشت استان و معاونت بهداشتی این دانشگاه قرار گرفت تا به‌صورت رایگان بین گروه‌های هدف توزیع و تزریق شود. در مرحله بعد، اگر واکسن آنفولانزا به معاونت غذا و داروی دانشگاه تحویل شد در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد و اعلام می‌شود که مردم بر اساس چه شیوه‌نامه‌ای می‌توانند برای خرید واکسن مراجعه کنند. توزیع واکسن آنفولانزا بر اساس رویه سابق و سال‌های گذشته صورت می‌گیرد و میزان دوزی که معاونت بهداشتی در اختیار دارد، در مراکز بهداشتی برای مادران باردار و در بیمارستان‌ها برای بیماران گروه‌های پرخطر و کادر درمان و بهداشت توزیع می‌شود. در این مرحله هیچ مراجعه حضوری یا تحویل به افراد برای واکسن آنفولانزا در مراکز بهداشتی صورت نمی‌گیرد که همین روند در سال‌های گذشته نیز برقرار بود.»

واکسنی در کار نیست!

درحالی، نجیمی از شروع توزیع واکسن در شبکه‌های بهداشت سخن می‌گوید که تا به این لحظه و در شرایطی که پنج روز از آغاز توزیع واکسن آنفولانزا در شبکه‌های بهداشت می‌گذرد، هنوز ردپایی از این واکسن در مراکز بهداشت استان اصفهان نیست و مسئولان آن اذعان می‌دارند که تاکنون هیچ واکسنی به دست آن‌ها نرسیده است. تماس‌های تلفنی با بیش از 10 مرکز بهداشت و همچنین مشاهده‌های میدانی و گفت‌وگو با شهروندان، گواه این موضوع و علاوه بر این، عدم دستورالعمل مشخص برای توزیع این واکسن در مراکز بهداشتی است. این مراکز که در این روزها با سیل مراجعه‌کنندگان و متقاضیان واکسن روبه‌رو شده‌اند، به‌محض پاسخ‌گویی تلفنی و بدون اینکه هیچ حرف دیگری بزنند، می‌گویند واکسن بی‌واکسن و اگر برای آگاهی از چگونگی تزریق واکسن آنفولانزا تماس گرفته‌اید، باید بگویم که واکسنی در کار نیست و هنوز هیچ دوزی به دست ما نرسیده است.» مسئول یکی دیگر از مراکز بهداشتی که زن جوانی است نیز می‌گوید: «خودتان به همراه هر کس به شما گفته واکسن آنفولانزا در مراکز بهداشتی توزیع شده و وجود دارد، به اینجا بیایید تا ببینید واکسنی وجود دارد یا نه!» برخی از این مراکز نیز توپ را در زمین داروخانه‌ها می‌اندازند و می‌گویند سراغ واکسن را از آنجا بگیرید. کمبود واکسن و در اولویت قرارگرفتن گروه‌های پرخطر، دلهره‌ها را افزایش داده و باعث شده تا آن‌ها از این مرکز به آن مرکز و از این داروخانه به آن داروخانه به دنبال یافتن آن باشند؛ درحالی‌که رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان در گفت‌وگو با «اصفهان زیبا» می‌گوید: «هنوز هیچ واکسنی در میان شبکه‌های بهداشت توزیع نشده است و محموله اول آن، صرفا در اختیار کادر درمانی قرار گرفت و مرحله دوم توزیع و چندوچون آن نیز هنوز مشخص نیست.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.