من کیلی فارسی نمی‌دانم!

نگاهی به سوابق فعالیت مربیان دورگه ایرانی در لیگ‌های جهانی

درصورتی‌که پیوستن الکس نوری به استقلال نهایی شود، او یکی از سرشناس‌ترین مربیان دورگه ایرانی خواهد بود که برای کار حرفه‌ای، لیگ ایران را برگزیده است. مسئولان باشگاه استقلال که این روزها درگیر حواشی متعددی است، پس از به سرانجام نرسیدن مذاکرات با استراماچونی ایتالیایی، برای راضی نگه داشتن هواداران به سراغ الکس نوری، سرمربی ایرانی‌آلمانی رفتند و دیروز ظهر رسانه‌ها از توافق اولیه او با آبی پوشان تهرانی خبر دادند. به بهانه حضور نوری، در ادامه به حضور مربیان ایرانی متولد خارج از کشور یا مربیان دورگه نگاهی می‌اندازیم.

پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

افشین قطبی

حضور قطبی در فـوتبال ایران با موج خبری خاصی همراه بود. این مربی که پدر و مادری ایرانی دارد، در نوجوانی ایران را ترک کرده بود و فوتبال را در جوانی در آمریکا شروع کرد.قطبی مدتی کمک‌مربی تیم ملی فوتبال آمریکا بوده و در دوران سرمربیگری گاس هیدینک، دیک آدفوکات و پیم فربیک در تیم ملی فوتبال کره جنوبی کمک‌مربی این تیم بود. در جریان برگزاری جام ملت‌های آسیا، ایرانی‌ها با شناختی که از قطبی به دست آوردند، به او پیشنهاد حضور در تیم پرسپولیس را دادند و این مربی که در اوایل حضورش در ایران، زبان فارسی را به سختی تلفظ می‌کرد، بین هواداران به محبوبیت دست یافت. قطبی که با تیم پرسپولیس به قهرمانی در لیگ رسیده بود، برای سرمربیگری تیم ملی نیز انتخاب شد و مدتی مربیگری تیم ملی کشورمان را برعهده داشت. قطبی پس از کنار رفتن از تیم ملی ایران، در لیگ ژاپن و لیگ تایلند فعالیتش را ادامه داد تا اینکه در مقطعی با پیشنها فولاد خوزستان به ایران آمد و برای دوره‌ای روی نیمکت این تیم نشست. قطبی از جمله سرشناس‌ترین مربیان ایرانی شاغل در لیگ‌های خارجی است و در کشورهای جنوب‌شرقی آسیا مشتریان پروپاقرصی دارد.

الکس نوری

انتخاب نوری برای سرمربیگری تیم وردربرمن آلمان در بوندس لیگا برای ایرانی‌ها جذابیت زیادی داشت و باعث شد همه رسانه‌ها به انتشار اخبار این تیم و سرمربی آن تمایل نشان دهند.الکس نوری که فرزند پدری ایرانی و مادری آلمانی است، در تیم‌های رده پایه سابقه عضویت در تیم ملی آلمان را دارد و در دوران بازیگری نیز در تیم‌های زیادی حضور داشته است. نوری که با تیم دوم وردربرمن مربیگری را به‌طورجدی شروع کرده بود، با هدایت تیم اول این باشگاه آلمانی اسم‌ورسم زیادی برای خود دست‌وپا کرد. نوری پس از دوره‌ای مربیگری در وردربرمن، هدایت تیم نه‌چندان مطرح اینگولشتات را برعهده گرفت و پس‌ازآن نیز با قبول دستیاری یورگن کلینزمن در تیم هرتابرلین آلمان دوباره خبرساز شد.پس‌ازاینکه خبرهای جسته‌گریخته‌ای در رسانه‌ها مبنی بر تمایل باشگاه استقلال برای همکاری با نوری مطرح شد، او نیز از حضور در فوتبال ایران استقبال کرد. دیروز رسانه‌های ایرانی از توافق اولیه الکس با استقلال خبر داده و از موافقت هیئت‌مدیره باشگاه تهرانی برای تأمین هزینه به خدمت گرفتن این مربی گران‌قیمت نوشتند. دیروز تا زمانی که روزنامه زیر چاپ می‌رفت، هنوز توافق نهایی انجام نشده بود؛ اما احتمالات از حضور این مربی جوان و صاحب سبک در فوتبال ایران حکایت دارد.

امید نمازی

نمازی فرزند دکتر عباس نمازی‌زاده از پیش‌کسوتان ورزشی اصفهان و دارنده عنوان پدر تربیت‌بدنی نوین است. این مربی فوتبال که متولد آمریکاست، در این کشور فوتبال را دنبال کرده و در سطح دانشگاهی هم بازی کرده است؛ اما در دوره مربیگری توانسته نام و نشان بهتری کسب کند.نمازی که سابقه مربیگری در تیم ملی فوتبال زنان آمریکا و تیم‌های ملی رده پایه این کشور را در کارنامه دارد، پس از حضور کی‌روش در تیم ملی ایران، به‌واسطه آشنایی با او، مدتی در کادر فنی تیم ملی حضور داشت؛ اما جدایی او با دل‌خوری زیاد رقم خورد. این مربی اصفهانی که در مقطع کوتاهی با تیم استیل آذین همکاری داشت، برای لیگ هجدهم به عنوان سرمربی تیم ذوب‌آهن در لیگ انتخاب شد که با توجه به دوری او از فوتبال باشگاهی ایران، ریسک بزرگی محسوب می‌شد؛ اما بااین‌حال مدیران باشگاه ذوب‌آهن رأی به حضور او دادند. نمازی لیگ هجدهم را به نیمه نرسانده بود که به‌واسطه فشاری که بابت نتایج نه‌چندان خوب ذوب‌آهن به مدیران باشگاه وارد شده بود، از کار برکنار شد. او پس از برکناری، طی مصاحبه‌هایی تند، به انتقاد علیه مدیرعامل وقت باشگاه ذوب‌آهن پرداخت و اظهارات تندی را بر ضد سعید آذری مطرح کرد. این مربی پس از دوره همکاری بی‌نتیجه در لیگ ایران، دوباره راهی آمریکا شد و در این کشور به مربیگری اشتغال دارد.

سایر مربیان

در فوتبال دنیا، مربیان دورگه دیگری فعالیت دارند که البته نتوانسته‌اند هنوز برای خود اسمی دست‌وپا کنند. ابوذر نوغانی یکی از آن‌هاست که در تیم‌های پایه کاردیف سیتی انگلستان فعالیت می‌کند و در دوره مربیگری زیر نظر مورینیو نیز حضور داشته است؛ اما فعلا نمی‌توان قضاوت خاصی درباره او داشت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.