چالش وام خانه‌اولی‌ها

با 330 میلیون تومان تسهیلات چندمتر خانه در اصفهان می‌توان خرید؟

با توجه به شرایط جدید قیمت مسکن، بانک مسکن سقف وام مسکن جوانان را افزایش داده است، ولی باتوجه به افزایش طول پرداخت تسهیلات، این وام نمی‌تواند به خانه‌دار شدن جوانان کمک کند. تسهیلات مسکن جوانان با دوره انتظار حداقل پنج و حداکثر 15 ساله است. سقف تسهیلات در تهران برای دوره پنج ساله به 210میلیون تومان و برای دوره 15 ساله به 400میلیون تومان افزایش یافت. میزان وام درکلان شهرهای اصفهان، قم، شیراز، اهواز، کرج، کرمانشاه، مشهد و تبریز برای دوره پنج‌ساله 150 میلیون تومان و برای دوره 15ساله 330 میلیون تومان شد. همچنین این رقم در سایر شهرها برای دوره پنج‌ساله به 100 میلیون تومان و برای دوره 15 ساله به 290میلیون تومان افزایش یافت. این تسهیلات مسکن در شرایطی پرداخت می‌شود که تورم در کشور ما روند افسارگسیخته‌ای پیدا کرده و این رقم تسهیلات کفاف خرید مسکن را نمی‌دهد.

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹

 به گفته فعالان بازار مسکن کفاف خرید مسکن را در اصفهان نمی‌دهد. بعد از پنج سال و پانزده سال هم دیگر باید با رویای خرید مسکن با این رقم تسهیلات خداحافظی کرد. مدیرعامل بانک مسکن به تازگی اعلام کرده است صاحبان حسابی که از گذشته افتتاح حساب داشتند براساس قرارداد و شرایط زمان افتتاح حساب تسهیلات به آن‌ها پرداخت می‌شود و این افزایش شامل حال آنان نمی‌شود. افرادی که تازه تصمیم به افتتاح حساب در طرح مسکن جوانان گرفتن، مشمول این افزایش سقف تسهیلات هستند. تسهیلات بانک مسکن جهت خرید خانه به دو صورت است: از محل اوراق بهادار که بدون سپرده‌گذاری است، مانند وام مسکن یکم و تسهیلات از طریق سپرده‌گذاری. استفاده از تسهیلات این حساب همراه با پیش‌شرط‌هایی است. این وام از طریق سپرده‌گذاری در حساب مسکن جوانان بانک مسکن قابل دریافت است. مبالغ واریزی در حساب مسکن جوانان بانک مسکن به‌صورت ماهیانه، سالیانه و یکجاست. حداقل مبلغ واریزی ماهانه به‌حساب پس‌انداز مسکن جوانان در سال اول ۵۰ هزار تومان است، که به میزان این مبلغ در سال‌های بعد اضافه خواهد شد. درهر مقطعی می‌توان از حساب پس‌انداز مسکن جوانان برداشت کرد؛ به شرط آن‌که متوسط موجودی از حداقل مبلغی که بانک مرکزی در هر سال تعیین می‌کند، کمتر نشود. سال اول ۵۰هزار تومان، سال دوم ۵۴ هزار تومان، سال سوم ۵۸ هزار تومان، سال چهارم ۶۲ هزار تومان، سال پنجم ۶۶ هزار تومان، سال ششم ۷۰ هزار تومان،  سال هفتم ۷۴ هزار تومان، سال هشتم ۷۸ هزار تومان، سال نهم ۸۲ هزار تومان، سال دهم ۸۶ هزار تومان، سال یازدهم ۹۰ هزار تومان، سال دوازدهم ۹۴ هزار تومان، سال سیزدهم ۹۸ هزار تومان، سال چهاردهم ۱۰۲ هزار تومان و سال پانزدهم ۱۰۶ هزار تومان. شرایط دریافت این وام به‌صورت پنج ساله تفاوتی با شرایط در پایان سال پانزدهم ندارد. نرخ سود این وام ۹ درصد است. اگر متقاضی خواهان دریافت سقف این تسهیلات است، باید سپرده‌گذاری را با مبلغ بیشتری شروع کند. برای استفاده از سقف این وام باید حداقل مبلغ واریزی ماهانه را با ضرایب ۸,۹۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای تهران، ۶,۵۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای شهرهای بزرگ و ۵,۰۲ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرها محاسبه می‌شود.

تسهیلات به ساخت مسکن اختصاص داده شود

درباره کارآمد بودن تسهیلات مسکن یک کارشناس حوزه مسکن به اصفهان زیبا می‌گوید: پرداخت تسهیلات مسکن در این سی سال گذشته کارایی لازم را نداشته و اهدافی که مدنظر سیاست‌گذار بوده محقق نشده است؛ چون همیشه تورم مسکن بالاتر از این تسهیلات حرکت کرده است. فرشید ایلاتی تصریح می‌کند: پیشنهاد می‌شود دولت همین مبالغ را به ساخت مسکن اختصاص دهد، در قالب طرح‌هایی که اخیرا مجلس و قبل‌تر هم برای ساخت مسکن اجرا می‌شد، این تسهیلات در اختیار سازندگان قرار بگیرد و زمانی که مسکن ساخته شد، به خریدار منتقل شود. ایلاتی اذعان می‌کند: با 330 میلیون تومان نزدیک به 100 متر می‌توان مسکن در اصفهان ساخت؛ ولی 20 متر هم نمی‌توان مسکن خرید کرد، چه برسد به اینکه جوانان بخواهند بعد از پنج یا 15 سال تسهیلات مسکن دریافت کنند و اقدام به خرید مسکن کنند. این کارشناس حوزه مسکن بیان می‌کند: سیاست اعطای تسهیلات مسکن در سایر کشورها سیاست کارآمدی است و 90 درصد قیمت خانه از طریق تسهیلات حمایت می‌شود. نکته اینجاست که در سایر کشورها عرضه مازاد مسکن وجود دارد ضمن اینکه تورم افسارگسیخته نیست؛ اما در کشور ما این امکانات وجود ندارد و به همین دلیل سیاست اعطای تسهیلات مسکن برای خانه‌دارشدن ناکارآمد است. ایلاتی اذعان می‌کند: پرداخت وام بلندمدت پنج‌ساله و پانزده‌ساله با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وجود تورم ناکارآمد است و پرداخت این وام برای بانک‌ها مقدور نیست. در سایر کشورها برای پرداخت وام بلندمدت تورم پایین است، ولی وام‌های پنج‌ساله برای ساخت مسکن با شرایط قابل‌انتقال به خریدار در توان سیستم بانکی و متناسب با تورم نیست. اگر به ثبات اقتصادی برسیم و تورم عدد معقولی باشد، یعنی تک‌رقمی باشد، می‌توان این تسهیلات را از نظام بانکی درخواست کرد و تسهیلات بلندمدت می‌تواند درصد قابل‌توجهی از قیمت مسکن را پوشش دهد.  اگر در شرایطی باشیم که این مقدمات وجود داشته باشد، تسهیلات دهی می‌تواند کارکرد مثبت داشته باشد. این کارشناس حوزه مسکن اظهار می‌کند: پرداخت اقساط وام مسکن همیشه برای متقاضیان کم‌درآمد دشوار است و با افزایش طول تسهیلات نیز بعد از چندین سال خرید خانه با این مبلغ تسهیلات از توانشان خارج است نکته دیگر نیز هزینه اوراق است، برای دریافت این 330 میلیون تومان باید 40 میلیون تومان هزینه کنند علاوه بر سود بانکی هزینه 14 درصدی اوراق نیز بار مضاعفی را تحمیل می‌کند تا بتواند اوراق را تهیه کند و از این تسهیلات استفاده کنند چون اگر متقاضیان سپرده‌گذاری نکنند باید خارج از نوبت اوراق از بورس تأمین کنند که هزینه مضاعفی به خانه اولی‌ها تحمیل خواهد کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.