سهمیه عاریه‌ای به درد نمی‌خورد

شأن سپاهان را دست‌مایه جمع‌آوری فالوور قرار ندهید

بر اساس اعلام کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، به باشگاه استقلال تا پنجم آبان فرصت داده شده تا هشت میلیارد تومان برای صدور مجوز حرفه‌ای پرداخت کند، در غیر این صورت این تیم نمی‌تواند در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا حضور یابد. استقلالی‌ها که با انتخاب محمود فکری فعلا از بلاتکلیفی کادر فنی خارج شده‌اند، درگیر مشکلات مدیریتی شدیدی هستند؛ ضمن اینکه بدهی‌های سنگین این باشگاه نیز مزید بر علت شده تا شرایط در این باشگاه در حالتی بحرانی قرار بگیرد.

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹

آبی‌پـوشان پایتخت عـلاوه بـر بدهی‌های انباشته که از چندین مدیر قبلی به یادگاری مانده است، باید طلب دو بازیکن خارجی تیمشان را تا چند روز آینده پرداخت کنند. دیاباته ۱۸۰ هزار دلار از آبی‌ها طلب دارد و حتی مدیربرنامه این بازیکن نیز اخطاریه‌ای به باشگاه استقلال ارسال کرده است؛ همچنین باشگاه باید تا دوشنبه ۱۸۰ هزار یورو نیز به میلیچ بپردازد تا کار این باشگاه سخت و پیچیده شود. در ادوار گذشته باشگاه‌های ایرانی برای دریـافـت مـجـوز حـرفـه‌ای، اقدام به سندسازی می‌کردند؛ اما پس از هشدار چندباره، سال گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا، فدراسیون فوتبال ایران را به خاطر ارائه مدارک نادرست درباره باشگاه‌ها 120 هزار دلار جریمه و بلافاصله این جریمه را ازمحل مطالبات کسر کرد. با توجه به جدیت AFC برای مقابله با سندسازی باشگاه‌ها، باشگاه استقلال چاره‌ای به‌جز رفع‌ورجوع بدهی‌های مالی و دریافت رضایت از شاکیان ندارد؛ زیرا در صورت سندسازی صوری، جرائم سنگینی در انتظار این باشگاه و سایر تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود.
هشدار شدید کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال برای نظارت بر عملکرد مالی و باشگاهی تیم‌های ایرانی، کمیته صدور مجوز حرفه‌ای را بر آن داشته باشگاه‌ها را به ارائه اطلاعات درست به کنفدراسیون فوتبال آسیا مجاب کند. در این وضـعـیـت پیش‌بینی می‌شود باشگاه استقلال با دشواری قابل‌توجهی برای دریـافـت مـجـوز حرفه‌ای مواجه شود و احتمال عدم انجام تعهدات آبی‌پوشان پایتخت در مهلت زمانی اعلام شده دور از انتظار نیست. تیم استقلال در لیگ نوزدهم با قرار گرفتن در رده دوم جدول رده‌بندی، یکی از سهمیه‌های غیرمستقیم فوتبال باشگاهی ایران در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا را به خود اختصاص داد و اگر در فرصت تعیین‌شده موفق به انجام تعهدات خود و دریافت پروانه حرفه‌ای نشود، سهمیه آبی‌ها به تیم چهارم جدول رده‌بندی اختصاص می‌یابد که با توجه به قهرمانی تیم تراکتورسازی در جام حذفی، این سهمیه به تیم پنجم یعنی سپاهان تعلق می‌گیرد. انتشار خبر حذف احتمالی استقلال از آسیا، واکنش‌های زیادی را از سوی پیج‌های هواداری سپاهان به همراه داشت و با خوشحالی به استقبال این خبر رفتند و پس از پایان مهلت اولیه استقلال، حضور رسمی طلایی‌پوشان در آسیا را اعلام کردند، بااین‌حال رایزنی فدراسیون فوتبال با کنفدراسیون فوتبال آسیا، موجب شد تا مهلت دیگری برای استقلالی‌ها در نظر گرفته شود. 

این موضوع با واکنش تند پیج‌های هواداری سپاهان مواجه شد و برخی از آن‌ها مدعی شدند فدراسیون برای جلوگیری از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا و جایگزین شدن سپاهان، از AFC فرصت گرفته است. در این شرایط، برخی افراد که با چسبیدن به سپاهان، به دنبال جذب فالوور در فضای مجازی هستند، با موج‌سواری روی خواسته هواداران، کاسه داغ‌تر از آش شده و از طلبکارهای استقلال درخواست کردند از شکایتشان کوتاه نیایند تا استقلال از آسیا حذف شده و سپاهان جایگزین این تیم شود. برخی دیگر نیز پا را فراتر گذاشته و مدعی شدند فدراسیون فوتبال در حق سپاهان اجحاف کرده و اجازه آسیایی شدن این تیم را نداده است تا به‌طورکلی صورت‌مسئله پاک شود؛ اما فارغ از جو هواداری موجود، باید این پرسش را مطرح کرد که آسیایی شدن سپاهان به چه قیمتی؟ آیا سهمیه عاریه‌ای که از حذف یک تیم دیگر به دست بیاید، برای تیم اصفهانی وجهه و اعتبار به همراه خواهد داشت.تیم سپاهان در لیگ نوزدهم یکی از مدعیان قهرمانی بود؛ اما در پایان حتی به سهمیه آسیایی غیرمستقیم نیز دست نیافت و با رتبه پنجمی به کارش پایان داد، درحالی‌که استقلالی‌ها یک فصل پرتنش و پر از حاشیه را پشت سر گذاشتند و با وجود همه اتفاقات، با رتبه دومی لیگ را به پایان بردند. سپاهان یکی از تیم‌های پرسابقه در لیگ قهرمانان آسیاست که سابقه فینالیست‌شدن در این رقابت‌ها را نیز دارد و برای آسیایی شدن نیازی به سهمیه عاریه‌ای ندارد، بلکه انتظار می‌رود این تیم در جایگاه یک تیم همیشه مدعی و با افتخار، مجوز حضور در لیگ باشگاهی قاره کهن را به دست بیاورد و با گردنی افراشته مهیای رقابت با حریفان آسیایی شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.