آمادگی اوقاف برای حل مشکل حصه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه در جلسه شورای شهر درباره این منطقه توضیح داد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان درباره حل مشکل زمین‌های وقفی حصه، گفت: ما این بحث را داوطلبانه مطرح کردیم، اگر اراده‌ای برای حل این مشکل باشد، ما آمادگی کامل داریم که در قبال دریافت زمینی و با توجه به اختیارات و مسئولیت‌های شرعی همکاری لازم را داشته باشیم. حجت‌الاسلام محمدحسین بلک که مهمان ویژه جلسه علنی روز گذشته شورای شهر بود، ادامه داد: در این زمینه شهرداری باید برای ارائه خدمات به شهروندان منطقه حصه، کارهای لازم را انجام دهد.

دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹

 در این جلسه، رئیس شورای شهر نیز بر بررسی و حل مشکل حصه با برگزاری جلسه مشترک با اداره کل اوقاف، تأکید کرد. بلک با بیان اینکه برای همکاری با مدیریت شهری اصفهان بسته پیشنهادی 15 بندی را آماده کرده‌ایم، گفت: شورای شهر در صورت تمایل با ایجاد یک کارگروه می‌تواند این پیشنهاد‌ها را بررسی کند. او همچنین برای اجرای پروژه‌های اقتصادی به‌صورت سه‌جانبه شهرداری، اوقاف و سرمایه‌گذار، اعلام آمادگی کرد. حجت‌الاسلام بلک با بیان اینکه برخی معضلات امروز جامعه با موقوفات قابل‌حل است، افزود: در این زمینه با اجرای پروژه‌های مشارکتی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. او ادامه داد: پیشنهاد می‌شود طرح مشارکتی وقف را با هدف مقدس راه‌اندازی کنیم تا الگویی برای همه مسئولان باشد و بتوانیم در راستای ترویج فرهنگ وقف قدمی برداریم. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: نگاه ما تعاملی است و در نظر داریم در فضای تعاملی برای بهبود وضعیت کیفی مردم اصفهان قدمی برداریم. او با بیان اینکه حدود 50 هزار رقبه در استان اصفهان وجود دارد، اظهار داشت: بیش از 800 نیت وقفی در استان اصفهان احصا شده است. با بیان اینکه 20 هزار منزل مسکونی و چهار هزار واحد تجاری موقوفه در استان وجود دارد، ادامه داد: همچنین 700 مرکز آموزشی، بخش قابل‌توجهی از ظرفیت‌های گردشگری، 10هزار هکتار زمین کشاورزی فعال، بخشی از پارک‌ها و... در اصفهان موقوفه هستند. در این جلسه حجت‌الاسلام اصغر توسلی رئیس اداره اوقاف و امورخیریه ناحیه یک شهرستان اصفهان گفت: در این منطقه ظرفیت‌هایی وجود دارد که بدون استفاده مانده و اداره اوقاف برای سرمایه‌گذاری در این زمین‌ها اعلام آمادگی می‌کند. او همچنین از کمک این نهاد به بیماران کرونایی با استفاده از موقوفات حوزه بهداشت و درمان خبر داد. حجت‌الاسلام بیدرام، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه دو شهرستان اصفهان نیز با اشاره به رویکرد فرهنگی و اجتماعی شورای پنجم، بر تعیین سهم مساجد و بقاع متبرکه شهر از بودجه فرهنگی شهرداری تأکید و خواستار احیای موقوفه‌های در معرض نابودی با کمک شهرداری و نظارت شورای شهر شد.

تعامل دوجانبه

در این جلسه کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی برای ایجاد کارگروهی ویژه در این کمیسیون برای بررسی بسته همکاری ارائه‌شده توسط اوقاف اعلام آمادگی کرد. او همچنین درخواست کرد تا اوقاف با کمک راه و شهرسازی مشکل حصه را حل کند. کـــوروش خــسروی، رئــیـــس مـــرکـــز پژوهش‌های شورای شهر، بر مبارزه با شرک ربوبی تعدادی از زوار امامزاده‌ها و روشنگری در این زمینه تأکید کرد. فریده روشن، سخن‌گوی شورای شهر خواستار اطلاع‌رسانی و آموزش‌های لازم به خیران برای تغییر دیدگاه آن‌ها برای توجه ویژه به مشکلات جدید فرهنگی و اجتماعی شهر شد. نصیر ملت، نایب‌رئیس شورای شهر هم با تأکید بر امکانات و بودجه‌های محدود شهر برای توسعه اصفهان، خواستار همکاری و مشارکت اوقاف برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی و تأمین نیازهای شهر در حوزه افزایش سرانه‌های تعیین‌شده در طرح تفصیلی شهر است. امیراحمد زندآور، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل بر جایگاه اوقاف در توسعه شهر تأکید کرد و گفت: تعدادی از املاک موقوفه شهر بلاتکلیف هستند که این مشکل باید حل شود. او همچنین از این نهاد درخواست کرد تا با همکاری دفتر مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری شهرداری، بخشی از نیازهای شهر را برطرف کنند. افروزی، مدیر املاک شهرداری هم خواستار برگزاری جلسات هفتگی مشترک بین اوقاف و شهرداری برای حل مشکلات موجود در شهر شد.

بررسی راه‌های تعامل

درپایان این جلسه، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان بر بررسی موارد مطرح‌شده در جلسه هیئت‌مدیره این شورا تأکید کرد و گفت: بدین ترتیب نحوه تعامل مدیریت شهری با اوقاف تعیین تکلیف می‌شود. نصر اصفهانی ادامه داد: برای حل مشکلات گلوگاه‌ها و معابر شهر به تعامل با اوقاف نیاز داریم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.