کرونا تب کرد، ازدواج لرزید

به‌رغم افزایش آمار کشوری ازدواج، برخی دفترداران معتقدند اصفهان با کاهش روبه‌رو ست

کرونا باعث خانه‌نشینی بسیاری از افراد شد، اما از سوی دیگر آمار ازدواج را هم افزایش داد. این موضوع را به‌تازگی علی مظفری، رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در گفت‌وگو با رسانه‌ها عنوان کرده است: «در چهار ماه نخست امسال، حدود ۲۰۰هزار ازدواج و ۳۵هزار طلاق ثبت شده، درحالی‌که در مدت مشابه سال قبل ۱۶۷ هزار ازدواج و ۳۷ هزار طلاق ثبت شده بود.» هرچند آمار کشوری نشان از افزایش ازدواج در دوران کرونا دارد، اما گفت‌وگو با برخی از دفترخانه‌داران اصفهانی حاکی از کاهش ازدواج در این استان است: «در ماه شاید تعداد 7 یا 8 زوج برای جاری‌شدن صیغه محرمیت و ثبت عقد به دفترخانه مراجعه می‌کنند؛ درحالی‌که قبل از کرونا این تعداد بیشتر بود.»

چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹

این جمله را منشی یکی از دفترهای ثبت ازدواج می‌گوید؛ زن جوانی که معتقد است کرونا نه‌تنها میل جوانان به ازدواج را افزایش نداده، بلکه باعث کاهش آن نیز شده است. دفترخانه‌دار دیگری، اما گرانی‌های بی‌حد و مرز و افسارگریخته را عامل رغبت‌نداشتن جوانان به ازدواج و البته ناتوانی آنها بیان می‌کند: «با این قیمت‌های نجومی و وضعیت سکه و طلا کسی جرئت نمی‌کند ازدواج کند.» حجت‌الاسلام صافی، رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق استان نیز در گفت‌وگو با «اصفهان زیبا» دلیل اصلی کاهش ازدواج را همین گرانی‌ها می‌داند؛ آنجا که می‌گوید: «آمار ازدواج در شش ماهه اول امسال در مقایسه با شش ماهه اول سال گذشته کاهش یافته است. کرونا با اینکه ترمز ازدواج را کشیده و سرعت آن را کند کرده، ولی باعث افزایش طلاق شده است؛ برای مثال در شهریور امسال شاهد برابری آمار ازدواج و طلاق در استان بودیم. البته همه تقصیرها را نباید به گردن کرونا انداخت؛ متأسفانه بی‌ثباتی اقتصادی و افسارگسیختگی بازار طلا و سکه در ماه‌های اخیر و رشد فزاینده تورم و گرانی، آخرین امیدهای جوانان به ازدواج را هم به یأس مبدل کرده و فرصت‌های ازدواج جوانان را به حداقل رسانده است. از سوی دیگر، افزایش بی‌نظیر و حیرت انگیز به اجراگذاشتن مهریه‌های طلایی سال‌های قبل که این روزها ارزش چند میلیاردی پیدا کرده و توقیف اموال همسران و ایجاد ده‌ها دردسر حقوقی دیگر برای شوهران، به عامل دیگری برای دلسردی جوانان امروز نسبت به ازدواج تبدیل شده و روحیه تجردزیستی را در آنان افزایش داده است.»

زندگی به سبک سادگی

گرانی‌ها و وضعیت کرونایی سبک زندگی را عوض کرده و باعث شده تا خیلی از جوانان قید آداب‌ورسوم قدیمی و بریز و بپاش‌های اضافی را بزنند و تصمیم بگیرند با برگزاری مراسمی ساده و به‌دور از تجملات به خانه بخت بروند: «تعرفه اجرا و ثبت ازدواج و حضور یک تا دو ساعت زوجین و همراهان آن‌ها در دفتر ازدواج و همچنین استفاده از سفره عقد و امکانات دیگر در دفاتر، ۴۰۸ هزار تومان است. البته این مقدار متناسب با فضای لاکچری دفترخانه‌ها و میزان خدماتی که آن‌ها به عروس و دامادها ارائه می‌دهند، ممکن است بیشتر شود.» کرونا، اما تشریفات لاکچری را به حداقل رسانده و باعث شده تا دختر و پسرها با صرف کمترین هزینه مراسم ازدواجشان را برگزار کنند. مینا، دختر 22 ساله‌ای که دو هفته دیگر قرار است سر سفره عقد بنشیند، می‌گوید: «یک سال است که نامزد کرده‌ایم. دوبار تا به الان، تاریخ عقد مشخص کرده‌ایم و تصمیم داشتیم مراسم مجللی برگزار کنیم، اما هر بار به دلیل افزایش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا مجبور شده‌ایم جشن را لغو کنیم و مراسم را به تأخیر بیندازیم. دفعه دوم که باغ و آتلیه و آرایشگاه را هم همانگ کرده بودیم، ولی ترسیدیم که با برپاکردن مراسم، شرمنده دوست و آشنایمان شویم.» مینا می‌گوید که با توجه به اینکه معلوم نیست شرایط کرونایی تا کی ادامه داشته باشد، تصمیم گرفته‌اند که بدون تشریفات و بدون حضور اقوام در یکی از دفترخانه‌های شهر مراسم عقدشان را برگزار کنند: «دفترخانه‌دار از همین الان قید کرده که از پذیرش مهمان معذور است و تنها تعداد محدودی می‌توانند در جشن عقدمان حاضر شوند.» به گفته یکی از دفتردارخانه ها نیز دفاتر ثبت ازدواج به غیر از عروس و داماد تنها 6 تا 10 نفر را می‌توانند بپذیرند: «ورود این افراد بدون ماسک نیز ممنوع است و صندلی‌ها نیز با فاصله از هم چیده یا جای نشستن با علامت مشخص شده است و از مهمان‌ها خواسته می‌شود که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند؛ برای مثال، آن‌ها اجازه پذیرایی در دفاتر را ندارند. به طور کلی، مراسم بسیار ساده و به‌دور از هر گونه تجملاتی برگزار می‌شود.»

ازدواجی که به مزاج جوانان خوش آمده است

برگزاری جشن عقدهای ساده و بدون ریخت‌وپاش، البته به مزاج برخی از جوان‌ها نیز خوش آمده. علی که این روزها در سن 35 سالگی به سر می‌برد و حدود دو ماه پیش در یکی از همین دفاتر ازدواج عقد کرده، می‌گوید: «همیشه برایم جای سؤال بود که چرا برخی از افراد مراسم ازدواجشان را اینقدر تجملاتی برگزار و هزینه‌های زیادی صرف آن می‌کنند. کرونا بهانه خوبی شد تا جشنی ساده و خودمانی برپا و پولمان را برای شروع زندگی جدید پس انداز  کنیم.»

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.