سمفونی مرگ

کریم سهرابی، معاون پشتیبانی و توسعه مرکز بیمارستان الزهرا در گفت‌وگوی اختصاصی با اصفهان‌زیبا: تمام ظرفیت از بیماران کرونایی پر شده است و روزانه به‌طور میانگین 10 نفر در این بیمارستان فوت می‌کنند

تنها دو هفته بعد از تبدیل بیمارستان الزهرا به سانتر کرونا تمامی ظرفیت این بیمارستان از بیماران مبتلا به کووید 19 اشباع شد و دیگر رمقی برای کادر درمانی باقی نگذاشت. خبرهایی که از گوشه و کنار از وضعیت بحرانی این بیمارستان در روزهای پاییزی منتشر می‌شود، روایت از شرایط سخت و طاقت‌فرسای کادر درمان و همچنین روند رو به رشد ویروس کرونا در استان اصفهان و آمار بالای مرگ‌ومیر و کمبود فضای فیزیکی به‌منظور پذیرش بیماران مبتلا به کووید 19 و پرشدن سردخانه‌ها دارند. با‌وجوداین، ویروس کرونا همچنان می‌تازد و روزانه حدود 30 قربانی از میان اصفهانی‌ها انتخاب می‌کند و آن‌ها را به کام مرگ می‌کشاند.

یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹

این روزها حال بیمارستان 600 تخت خوابی الزهرا که یکی از مهم‌ترین قطب‌های درمانی کشور و خاورمیانه به شمار می‌آید، خوب نیست و روزانه اتفاقات تلخ و ناگواری در آن رخ می‌دهد. کریم سهرابی، معاون پشتیبانی و توسعه مرکز بیمارستان الزهرا، در گفت‌وگویی که در پیام‌رسان واتس‌آپ با خبرنگار صورت گرفته، از آخرین وضعیت این بیمارستان در روزهای مرگبار کرونایی اصفهان سخن می‌گوید.

اخیرا خبرهای ناگواری از وضعیت بیمارستان الزهرا منتشر می‌شود که حاکی از نبود تخت بستری برای بیماران کرونایی و پرشدن سردخانه این بیمارستان و شرایط حاد آن است. آخرین اوضاع بیمارستان را توضیح دهید و بگویید وضعیت این مرکز درمانی درحال حاضر چگونه است؟

حدود 600 بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان الزهرا بستری هستند. تمامی ظرفیت بیمارستان الزهرا از اول شهریور ماه با برنامه‌ریزی‌های به‌عمل‌آمده به بیماران مبتلا به کووید 19 اختصاص داده شد و درحال حاضر نیز این مرکز درمانی با 600 تخت آماده خدمت‌رسانی است که این تعداد به‌زودی قرار است به 700 تا 750 تخت افزایش پیدا کند. از ابتدای شهریور ماه که بیمارستان الزهرا به بیماران کرونایی اختصاص پیدا کرد، پیش‌بینی شد که ظرف مدت یک ماه تمامی ظرفیت بیمارستان پر خواهد شد؛ درحالی‌که به علت شیوع بالای بیماری کووید 19 در سطح جامعه و شدت آن، همه ظرفیت بیمارستان تنها در مدت 15 روز پر و تمامی تخت‌ها اشغال و اکنون تقریبا همه ظرفیت بیمارستان به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است. هرچند سایر بیمــــاران کرونایی که نیازمند دریافت سایر خدمات هستند از بیمارستان‌های دیگر نیز به این مرکز ارجاع داده می‌شوند. به‌هرحال کرونا در جامعه شیوع بالایی دارد و همه افراد جامعه در معرض خطر هستند و در افراد پرخطر احتمال مرگ‌ومیر نسبت به سایر افراد جامعه بیشتر است. برای شرایطی که در آن هستیم، از قبل تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است تا بتوانیم این شرایط خطرناک را با برنامه‌ریــزی به‌موقع در حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پشت سر بگذاریم؟ با توجه به مرگ‌ومیر زیاد این بیماری، مخصوصا در گروه‌های پرخطر و پیش‌بینی احتمال بالای مرگ‌ومیر، مجبور به ایجاد ظرفیت جدیدی برای سردخانه اجساد شدیم تا در شرایط خاص از آن استفاده شود. خوشبختانه تاکنون نیاز چندانی به استفاده از این ظرفیت نداشتیم. فعلا ظرفیت سردخانه بیمارستان جوابگوی نیاز فعلی هســــت، ولی امیــــــد می‌رود شرایط در آینده به‌گونه‌ای رقم بخورد که نیاز به استفاده از ظرفیت ایجادشده نباشد؛ این اتفاق نمی‌افتد مگر با کمک مردم و مسئولان.

روزانه چه تعداد مرگ‌ومیر ناشی از کووید 19 در بیمارستان الزهرا رخ می‌دهد؟

میزان مرگ‌ومیـر در گروه‌های پرخطر بالاست و بیماران بدحالی که ممکن است در سایر بیمارستان‌ها نتوانند از خدمات تخت‌های ویژه به علت کمبودی که در زمینه آن‌ها وجود داشت،  استفاده کنند، به بیمارستان الزهرا انتقال پیدا می‌کننــد؛  لذا با توجه به این وضعیت متوسط مرگ‌ومیـر در این بیمارستان حدود 10 نفر در روز است.

با توجه به اینکه بیمارستان الزهرا یکی از مهم‌ترین قطب‌های درمانی کشور به شمار می‌آید و بیماران بسیاری از استان‌های مختلف برای درمان به آن مراجعه می‌کننـد، آیا ممکـن اسـت بخش‌هایی از این بیمارستان همچنان پذیرش بیمار داشته باشند و در این صورت کدام دسته از بیماران غیرکرونایی می‌توانند در این بیمارستان درمان خود را پیگیری کنند؟

همان‌طور که اشاره کردم، اکنون تمامی ظرفیت بیمارستان به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است، اما اگر بیمار کرونایی دچار مشکلی شده باشد که به تخصص‌های مختلف نیاز داشته باشد، می‌تواند در بیمارستان الزهرا از خدمات موردنیاز خود استفاده کند، ولی خدمات ‌ غیر اورژانسی که قبلا در این بیمارستان به شکل روتین انجام می‌شد، فعلا در بیمارستان الزهرا انجام نمی‌شود و سایر بیمارستان‌ها عهده‌دار این وظیفه شده‌اند که آن‌ها از قبل با کادر درمانی موردنیاز و تجهیزات موردنیاز تجهیز شدند و به بیماران حاد درحال خدمت‌رسانی هستند. البته تمامی بیمارستان‌ها آمادگی خدمت‌رسانی به بیماران اورژانسی را دارند. اگر بیماری مراجعه کند و شرایط آن به‌گونه‌ای باشد که نیاز به اقدام فوری باشد، اقدامات اولیه انجام می‌شود و در صورت نیاز بیمار به سایر بیمارستان‌ها (بیمارستانی که خدمت موردنیاز به او ارائه می‌شود) منتقل خواهند شد.

با اوج‌گرفتن ویروس کرونا در اصفهـان، یکی از مهم‌تریــن نگرانی‌ها کمبود تخت آی‌سی‌یو و اجبار به اختصاص سهمیـه تخت‌های مراقبت‌های ویـژه بیماران غیر کرونایی به بیماران کرونایی بود. آیا این اتفاق در حال حاضر و با توجه به افزایش آمار بیماران مبتلا به کووید 19 در استان افتاده است؟

در تمام کشورها برای شرایط عادی در زمینه بروز و شیوع بیمارها که در سطح جامعه وجود دارد، تخت‌های درمانــــی در نظر گرفته می‌شــــود، مسلما این تخت‌ها در استان نیز براساس شرایط عادی بروز و شیوع بیماری‌هایی که رخ می‌دهد، آماده شده است، لذا زمانی که اپیدمی کرونا در سطح جامعه رخ داد، ظرفیت تخت‌های موجود حداقل باید دو تا سه برابر افزایش پیدا می‌کردند تا بتوان به‌واسطه آن به همه بیماران خدمت‌رسانی کرد. این موضوع نه‌تنها برای ما بلکه برای هیچ کشور دیگری در زمان کوتاه قابل انجام نیست؛ البته به‌جز افزایش تخت‌هایی که بیشتر حالت نقاهتگاه دارند. بنابراین تأکید بسیاری بر پیشگیری از بیماری است تا افراد کمتری به آن مبتلا شوند و بتوان ظرفیت‌های موجود را به بیماران نیازمند اختصاص داد تا این شرایط را بشود مدیریت کرد. به علت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ما با موج شدید و جدیدی از بیماری کرونا در سطح جامعه مواجه هستیم و مجبـــــور شده‌ایـــــم که ظرفیت تخت‌های قبلی را نیز به بیماران مبتلا به این بیماری اختصاص دهیم. در حال حاضر در بیمارستان الزهرا از کل تخت‌های موجود حدود 170 تخت به‌عنوان تخت ویژه برای بیماران بدحال در نظر گرفته شده است که این ظرفیت زیادی است و تقریبا در تمام کشور این مسئله کم‌نظیر یا بی‌نظیر است. اختصاص این تخت‌ها به خاطر نیاز بیماران بدحال به خدمات ویژه درمانی است و نشان‌دهنده شدت این بیماری است.

آیا این وضعیت باعث شده تا شما از تخت‌های خارج از برنامه نیز استفاده کنید؟

با توجه به اینکه این موضوع از قبل برنامه‌ریزی‌شده بود، تاکنون از تخت‌های خارج از برنامه استفاده نکرده‌ایم و با پر شدن ظرفیت 100درصدی بخش، خیلی مواقع کار را جلو برده‌ایم و ظرفیت‌های از قبل آماده شده این آمادگی را دارند که بتوانند خدمت‌رسانی کنند و ما را از تخت‌های خارج از برنامه بی‌نیاز کنند، ولی شرط اساسی آن تأمین کادر درمانی است که درحال حاضر با مشکل جدی در این زمینه روبه‌رو هستیم.

 این کمبود کادر درمانی چگونه قرار است جبران شود؟

حدود هشت ماه است که کادر درمان به‌صورت شبانه‌روزی درحال خدمت‌رسانی با تمام قوا هستند؛ حتی ممکن است این بیماری از طریق آن‌ها به خانواده‌هایشان انتقال پیدا کند. از همین رو نگرانی جدی در زمینه تأمین کادر درمانی و پشتیبانی وجود دارد. توجه داشته باشید که نیروهای آماده در این زمینه محدود است و اغلب کادر درمانی خانم هستند و این افراد علاوه بر وظایفی که در سازمان دارند، عهده‌دار نقش‌های دیگری در خانه نیز هستند. فشار زیاد کاری باعث ایجاد فرسودگی شغلی در بین همکاران شده است که این حالت بسیار نگران‌کننده است. در حال حاضر با توجه به اینکه کادر درمانی نیز از این بیماری آسیب جدی دیده‌اند، تأمین کادر درمانی به‌راحتی میسر نیست. پس باید پروتکل‌های بهداشتی به شکل جدی رعایت شوند، در غیر این صورت در آینده با مشکلات جدی روبه‌رو خواهیم شد که همه ما در این زمینه مسئول خواهیم بود. برای تأمین کادر درمانی از سایر بیمارستان‌های دانشگاه در این مورد کمک گرفته شده است.

با توجه به تجهیزات بالای بیمارستان الزهرا و نیاز عمده بیماران غیر کرونایی و سرگردانی آن‌ها، آیا مشخص خواهد بود که این بیمارستان تا چه زمانی ریفرال خواهد بود؟

این موضوع به شرایط جامعه و تصمیم مسئولان و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم بستگی دارد. مردم باید با رعایت موازین بهداشتی کاری کنند تا بیمارستان‌ها به شرایط عادی خود بازگردند.

یکی از نگرانی‌های بیماران کرونایی و خانواده‌های آن‌ها تأمین داروی رمدسیویــــــر در بیمارستان است. آیا سهمیه دارویی بیمارستان پاسخ‌گوی نیاز بیماران است؟

در رابطه با تأمین داروهای موردنیاز بیماران کرونایی با مشکل خاصی روبه‌رو نیستیم و تاکنون زنجیره تأمین به‌گونه‌ای بوده که توانسته‌ایم به بیماران خدمت‌رسانی کنیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.