اکو و اتاق بازرگانی، نسخه فم‌تریپ را برای بهبود اوضاع گردشگری اصفهان پیچیدند

پس از سفر اخیر رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به اصفهان، اخبار مختلفی از همکاری‌های این مؤسسه با ارگان‌های مختلف فعال در گردشگری اصفهان، به گوش می‌رسد. جدیدترین خبر هم مربوط به جلسه مجازی اتاق بازرگانی اصفهان با مسئولان این مؤسسه است که طی آن دو طرف بر برگزاری فم‌تریپ (سفر آشناسازی) به منظور رونق گردشگری کرونا و تحریم زده اصفهان تأکید کرده‌اند. به گزارش سرویس میراث و گردشگری روزنامه اصفهان‌زیبا، جلسه شورای همکاری‌های گردشگری‌فرهنگی مؤسسه فرهنگی اکو و استان اصفهان با شعار «هم‌افزایی برای توسعه گردشگری فرهنگی در اصفهان» با شرکت مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان و در قالب سومین جلسه شورای همکاری‌های گردشگری‌فرهنگی مؤسسه فرهنگی اکو و استان اصفهان، برگزار شد.

سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹

 این جلسه که توسط کمیسیون گردشگری و برند اتاق بازرگانی اصفهان با همکاری شورای عالی همکاری‌های گردشگری‌فرهنگی مؤسسه فرهنگی اکو و استان اصفهان به‌صورت مجازی برگزار شد، علی کرباسی‌زاده، هدف این گفت‌وگوی مجازی را ایجاد جریان جدید در توسعه گردشگری اصفهان بیان و تصریح کرد: «با توجه به تعاملات مطلوب دبیر اکو با تاجیکستان و آشنایی شهروندان تاجیک با تاریخ ایران، اطلاع‌رسانی مناسب درزمینه بسته‌های گردشگری کشور با محوریت اصفهان، شیراز، یزد و دیگر شهرهای تاریخی می‌تواند در توسعه گردشگری کشور نقش بسزایی داشته باشد. براین اساس، در ابتدا مقرر شد فم‌تریپ‌هایی برگزار شود تا فعالان حوزه گردشگری در قالب آژانس‌های مطرح و موفق تاجیکستان با پتانسیل‌های گردشگری کشورمان بالأخص مثلث طلایی گردشگری ایران (اصفهان، شیراز و یزد) آشنا شوند.» کرباسی زاده از تنظیم بسته‌ای از سوی انجمن آژانس‌داران، هتلداران و راهنمایان تور با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان در این حوزه خبر داد و تأکید کرد: «کرونا باشد یا نباشد، انجام اقداماتی برای بازگشتن وضعیت گردشگری به روال پیشین، ضروری است و باید فم‌تریپ‌هایی برای حضور مؤثر افراد تأثیرگذار ایجاد شود و البته مهم است که اقداماتی هم در خصوص سفر ایمن در اصفهان صورت بگیرد.»
 در ادامه جلسه، سید علی ضیایی، رئیس کمیته‌های شورای عالی همکاری‌های مؤسسه فرهنگی اکو و استان اصفهان، هم در همین رابطه تصریح کرد: «با حمایت استانداری، اتاق بازرگانی و رؤسای اتحادیه‌های گردشگری، اتفاق فرخنده‌ای در گردشگری اصفهان در حال وقوع است. با اتخاذ تصمیمات مناسب در این جلسه، طی چند ماه آینده شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود.»
محمد محمودی، دبیر شورای عالی همکاری‌های گردشگری‌فرهنگی مؤسسه فرهنگی اکو و استان اصفهان نیز وجود نقشه راهی واحد و هم‌افزایی گروهی ذی‌نفعان حوزه گردشگری را در کمک به توسعه گردشگری مؤثر دانست و گفت: «اصفهان از پتانسیل‌های لازم برای تبدیل‌شدن به نماد گردشگری منطقه برخوردار است و باید اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.» لازم به ذکر است که روزنامه اصفهان‌زیبا در گزارشی مفصل که در تاریخ 15 شهریورماه امسال برگزار شد، به گفت‌وگو با سرور بختی (رئیس موسسه فرهنگی اکو)، فریدون اله‌یاری (مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان) و سید حسن قاضی‌عسگر (معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان) پرداخت و از اشتراکات و برنامه‌های این مؤسسه برای همکاری‌های گردشگرانه میان اصفهان و دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) با هدف رونق گردشگری میان این دو شهر مهم گفت. در خبر دیگری هم پیش‌ازاین، درباره همکاری این مؤسسه برای چاپ محتواهای گردشگری در قالب بروشور و مجله خبر دادیم. موضوع فم‌تریپ (سفر آشناسازی) یا فم‌تور (سفر گروهی آشناسازی) هم موضوع دیگری است که از اولین حضور رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در اصفهان، در قالب بخشی از «پیمان گردشگری میان اصفهان و دوشنبه» مطرح‌شده بود و حالا در جلسه اتاق بازرگانی هم پی گرفته شده است. طبق گفت‌وگوهای پیشین، دو طرف از لزوم تعریف چنین سفرهایی برای آشناسازی فعالان گردشگری تاجیکستان با اصفهان و بالعکس، فعالان گردشگری اصفهان با شهرهای مختلف تاجیکستان به‌خصوص دوشنبه و خجند گفته بودند. برگزاری سفر آشناسازی سابقه زیادی در حوزه بازاریابی مقاصد گردشگری دارد. این سفرها معمولا به‌صورت رایگان با حمایت کامل میزبان برگزار می‌شود و مهمانان با حضور در مقصد منتخب با جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری منطقه آشنا می‌شوند و حتی در مواردی به ارزیابی این پتانسیل‌ها، تعریف تورها و مسیرها و ارائه مشاوره نیز می‌پردازند. متخصصان صنعت گردشگری ازجمله روزنامه‌نگاران، بلاگرها، عکاسان، مستندسازان، تورلیدرها، مدیران و کارکنان آژانس‌های گردشگری و مدرسان و مشاوران حوزه گردشگری ازجمله افرادی هستند که به‌عنوان مهمان در فم‌تورها دعوت می‌شوند. گفتنی است ایران، پاکستان، ترکیه، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان و آذربایجان کشورهای عضو اکو هستند و جمعیت حدود 500میلیون نفری را شامل می‌شوند. مردم تاجیکستان به دلیل هم‌زبانی و اشتراکات فراوان فرهنگی، می‌توانند جامعه هدف مهمی در حوزه جذب گردشگر برای اصفهان محسوب شوند اما هنوز کار جدی در این زمینه نه در اصفهان و نه در تاجیکستان انجام نشده است. درحالی‌که هم در ایران به‌خصوص علاقه‌مندان ایران‌شناسی و ایران‌پژوهی و میراث فرهنگی و البته طبیعت‌گردی می‌توانند به تاجیکستان به‌عنوان یک مقصد مهم خارجی برای سفرهای نزدیک، فکر کنند و هم تاجیک‌ها به دلیل غنی‌بودن ایران و مخصوصا اصفهان در حوزه میراث فرهنگی و البته قرابت‌های بسیاری که در تاریخ میان اصفهان و خجند وجود دارد، از سفر ایران بسیار لذت خواهند برد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.