چرا انتظارات از بارسلونا برآورده نشد

آنالیز فنی دیدار تیم های بارسلونا و دیناموکیف

دو تیم بارسلونا و دیناموکیف در لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم رفتند. تیم اوکراینی پس از مبتلا شدن تعداد زیادی از بازیکنانش به کرونا پا به این بازی می‌گذاشت و حتی نتوانسته بودند لیست هجده نفره بازیکنان تیم را کامل کنند. علاوه بر این موارد، بازی هم در ورزشگاه خانگی بارسلونا بود و از همین رو کار برای بارسلونا راحت به نظر می‌رسید ولی در نهایت با حداقل اختلاف و نتیجه ۲بر۱ پیروز شدند. همچنین طرفداران بارسلونا هم بازی این تیم مقابل تیم بحران زده دیناموکیف را عملکرد قابل قبولی از تیم محبوبشان نمی‌دانند.

یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹

دو تیم با چینش ۴-۲-۳-۱ بازی را آغاز کردند و مورد قابل توجه در تیم بارسلونا هم حضور فرنکی دیونگ به عنوان یک مدافع وسط بود. پیش تر دیونگ را به عنوان یک هافبک دیده بودیم و در این بازی هم اگر چه به عنوان مدافع وسط بازی را شروع کرد، در زمان مالکیت توپ تا خط هافبک و زمین حریف هم پیشروی می‌کرد.
تصاویر زیر نقشه حرکتی دیونگ و پیکه هستند. با مقایسه حرکات دو مدافع وسط بارسا می‌توان فهمید که دیونگ تا چه حد پیشروی بیشتری نسبت به یک مدافع وسط داشته است.
                         
 علی رغم این که نتیجه بازی و پیروزی بارسا با اختلاف حداقل گل برتری قاطع از بارسلونا را نشان نمی‌دهد، حملات بیشتر و شوت‌های در چهار چوب بیشتر بارسلونا نشان می‌دهد که کاتالان‌ها برتری خود را به حریف دیکته کرده‌اند. آبی اناری‌ها با بیست و دو شوت حدود سه برابر حریف شوتزنی کرده‌اند و نکته جالب‌تر این که بیست و سه درصد این شوت‌ها هم در محوطه شش قدم دیناموکیف زده شده‌اند. حدود یک چهارم کل شوت‌هایشان که نسبت به بسیاری دیدار‌ها آمار بالایی است. رسیدن به محوطهٔ شش قدم حریف یعنی آن‌ها توانسته‌اند خطوط دفاعی دیناموکیف را در هم بشکنند و توپ را از آن‌ها عبور دهند.
همچنین آنسو فاتی بازیکن جوان بارسلونا سه بار از محوطه جریمه دیناموکیف پاس کلیدی ارسال کرده‌است. آمار نه چندان خوب بعدی برای دفاع اوکراینی‌ها این است که پنج دریبل موفق از بازیکنان بارسلونا هم در محوطه جریمه دیناموکیف ثبت شده است که نشان می‌دهد تیم مهمان اجازه داده است که حریف بسیار به دروازه نزدیک شود و در آن‌جا هم مقاومت خوبی در مقابل دریبلزنی آن‌ها از خود نشان نداده‌اند.
                                                          
 پس از بررسی این آمار در مورد حملات بارسا و برتریشان این سوال پیش می‌آید که چرا انتظارات از بارسلونا برای ارائه کیفیت مطلوبی از بازی بر آورده نشده است؟
 واقعیت بازی بارسلونا تحت هدایت کومان این است که نمی‌توان مثل دوران انریکه و گواردیولا یک بازی شناور با پاس‌های تک ضرب و حرکات هماهنگ در فضاسازی‌های هوشمندانه برای بازیکن دریافت کننده توپ را نمی‌بینیم ولی در پاس‌های رو به جلو برای شکستن خطوط حریف و جا‌گیری‌ها برای زدن ضربات آخر پیشرفت‌هایی در بازیکنان بارسلونا مشهود است.
 مطلب آخر که باید در این بازی مورد توجه قرار گیرد این است که کومان با ترکیبی تهاجمی و شجاعانه بازی را شروع کرد اما تاکتیک‌های محتاطانه‌تری را در نظر داشت. حضور تنها یک مدافع وسط تخصصی، بازی همزمان پدری و فاتی دو بازیکن جوان این تیم و همین طور حضور همزمان مسی و گریژمان به علاوه این دو بازیکن نشان از یک بازی هجومی و شجاعانه در کنار فرصت دادن به جوان‌ها را داشت ولی پس از شروع بازی دیدیم که بارسلونا محتاط‌تر از آنچه که پیشبینی می‌شد عمل می‌کند که می‌تواند دلایل مختلف داشته باشد. مثل پایین آوردن خطر ضدحملات دیناموکیف که قطعا روی آن‌ها برای مقابله با بارسا برنامه‌هایی ترتیب دیده بودند و یا ذخیره انرژی بازیکنان برای ادامه مسابقات و بازی‌های بعدی مقابل حریفانی که شاید درد سر ساز تر از دیناموکیف بحران زده باشند.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.