دوئل سیمین‌ و پروین در بازار مسکن اصفهان

کدام محله‌ها در افزایش قیمت آپارتمان رکورد ‌دارند؟

سه سال از شـــــروع رالی صعــــــودی قیمت‌ها در بازار مسکن می‌گذرد، تقریبا پاییز سه سال قبل با شروع اخباری درباره تحریم‌های جدید ایران و نوسانات ارزی قیمت‌ها در بازار مسکن شروع به رشد کرد و این اتفاق تا امروز ادامه‌ داشته است. در این مدت، قیمت‌ ملک از مسکونی گرفته تا تجاری، از زمین تا آسمان تغییر کرد. با پولی که امروز در محله‌های متوسط شهر یک آپارتمان 120 مترمربعی معامله می‌شود، سه سال قبل امکان خرید یک ساختمان چهارطبقه در همان محله وجود داشت. در این مدت، ملک در سراسر شهر اصفهان گران شد، ولی پژوهـــــش‌های آمـــــاری و گفت‌وگو با فعالان بازار مسکن‌ نشان می‌دهد این افزایش قیمت‌ها در همه‌جای شهر  یکسان نبوده است.

پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹

 در میان مناطق مختلف اصفهان بعضی از آن‌ها در این روند صعودی بیش از بقیه گران‌شده‌اند و قیمت‌ها در بعضی از مناطق اصفهان تغییر کمی کرده‌است. درصد دقیق افزایش قیمت در مناطق مختلف به صورت دقیق مشخص نیست، ولی برآورد‌های احتمالی با توجه به نمونه‌گیری از معاملات انجام شده‌ و همچنین گفت‌وگو با فعالان بازار نشان می‌دهد سیمین و پروین دو روی سکه افزایش قیمت آپارتمان در طول سه سال گذشته بودند.

نجومی‌ترین افزایش‌ها

سیمین و مجموعه‌محله‌های اطراف آن از نظر افزایش قیمت در طول سه سال گذشته رکورد‌ دارند. امروز قیمت آپارتمان در محله‌ سیمین از قیمت آپارتمان در محله آپادانا در سال 96 بیشتر است. یکی از فعالان بازار مسکن این منطقه در این‌باره گفت: «سیمین یک دفعه کند و رفت بالا، هیچ‌کسی باورش نمی‌شد آپارتمان در این‌محله تا این حد گران شود.» محله سیمین حالا چند قدم برای تبدیل شدن به یک محله لوکس فاصله دارد. جالب است بدانید سال 94 و 95 ترافیک آپارتمان‌های فروشی این محله آن‌قدر زیاد بود که فروشندگان حتی چند سال در صف بودند تا شاید مشتری پیدا کنند. گروهی از انبوه‌سازان نیز در این محله آپارتمان‌های نوساز را با اقساط بلندمدت پیش‌فروش‌ می‌کردند، ولی بازار این منطقه از شهر خالی از مشتری بود. در محله سیمین با مبلغی کمتر از 150 میلیون تومان هم آپارتمان فروشی وجود داشت و قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز به ندرت سه میلیون تومان و بیشتر بود، ولی امسال در این محله آپارتمان‌هایی تا متری 30میلیون تومان معامله شده‌است. آپارتمانی 140 مترمربعی 6 سال ساخت با قیمت 3 میلیارد و 800 میلیون تومان، آپارتمانی 125 مترمربعی با سن ساخت حدود 20 سال و قیمت 2 میلیارد و 300 میلیون تومان و آپارتمانی 100 مترمربعی نوساز با قیمت 2 میلیارد و 400 میلیون تومان از آخرین معاملات انجام‌شده‌ در این محله هستند. در مجموع، اطلاعات جامعه آماری مورد بررسی حکایت از رشد 8 تا 13 برابری قیمت‌ها در این محله دارد، در حالی که بسیاری از مناطق اصفهان حتی در بخش لوکس شهر رشد 8 برابری قیمت‌ نداشته‌اند. جالب است که فعالان بازار مسکن این منطقه عقیده‌ دارند سیمین هنوز با هدف خرید ملک برای سرمایه‌گذاری محله مطمئنی است و در آینده‌ای نزدیک این محله نباید آپارتمانی زیر 5میلیارد تومان داشته‌باشد. در کنار سیمین محله‌هایی مانند خاقانی، رزمندگان و رباط هم از نظر میزان افزایش قیمت در سه سال گذشته رکورددار هستند.

آرام‌ترین افزایش‌ها

پروین در طول سه سال گذشته یکی از کند‌ترین محله‌ها در افزایش قیمت‌ ملک‌ بود. امروز در بخشی از این محله‌ قیمت‌ها با  سه سال قبل تفاوتی نکرده‌است و فعالان بازار پروین عقیده‌ دارند این محله املاک خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد، زیرا قیمت‌ها در این بخش کمتر از متوسط شهر رشد‌ کرده‌است. یکی از فعالان بازار مسکن این منطقه در این‌باره گفت:«وقتی 10 محله در شهر آپارتمان میلیاردی نداشتند، در پروین آپارتمان با قیمت میلیاردی معامله می‌‌شد، ولی وقتی تمام شهر میلیاردی شدند املاک پروین روی همین 2 تا 3 میلیارد تومان ماند.» مسئله اینجاست که تا سه سال قبل آپارتمان‌های نوساز و لوکس پروین با قیمتی بین یک تا دو میلیارد تومان معامله می‌شد و آپارتمان‌های معمولی این محله در بیشتر مشاهدات بیش از 750 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌بودند. در زمان رکود بازار مسکن‌ اصفهان، املاک محله پروین میلیاردی معامله می‌شد و همه آینده‌ روشنی برای این محله متصور بودند ولی حالا پس از سه سال روند صعودی سنگین در بازار مسکن اصفهان معاملات آپارتمان‌‌های لوکس این منطقه زیر 4میلیارد تومان است. آپارتمان 145 مترمربعی 2 سال ساخت با قیمت 2 میلیارد و 900 میلیون تومان، آپارتمان 160 مترمربعی نوساز با قیمت سه میلیارد و 700 میلیون تومان و آپارتمان 80 مترمربعی با عمر 10 سال و قیمت 950 میلیون تومان از آخرین معاملات این محله در طول مهرماه هستند. اطلاعات جامعه‌ آماری مورد بررسی نشان می‌دهد آپارتمان‌های محله پروین نسبت به سه سال قبل بین دو تا چهار برابر رشد قیمتی داشته‌اند که قابل مقایسه با بسیاری از محله‌های اصفهان نیست. زینبیه، میرزا‌طاهر و بخشی از محله‌ خانه‌اصفهان نیز مانند پروین رشد قیمت کمی را در این روند صعودی داشته‌اند.

دیدگاه‌ها

بالاخره دلال ها ستون نویس

بالاخره دلال ها ستون نویس روزنامه هم استخدام می کنند آش به همیخیال باش بشین تا بایند با این قیمتها ازت بخرند

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.