سس با طعم تند گرانی

علت افزایش قیمت سس مایونز در بازار اصفهان چیست؟

مشاهدات میدانی در سوپرمارکت‌های شهر اصفهان از گران‌شدن قیمت انواع سس مایونز حکایت می‌کند. قیمت سس مایونز از شهریور ماه روند صعودی پیدا کرد و همچنان ادامه دارد. در جست‌وجوی علت گرانی سس مایونز مشخص شد نوسان‌های قیمتی تخم‌مرغ و روغن مایع دلیل اصلی گران‌شدن سس مایونز است؛ همچنین افزایش قیمت سایر مواد اولیه سس، بالارفتن هزینه بسته‌بندی، دستمزد نیروی کار و... دست به دست هم داده‌اند تا تولیدکنندگان ناچار به افزایش قیمت سس مایونز شوند. حالا سس مایونز به آهستگی در حال تبدیل شدن به یک ماده غذایی لوکس است. بالارفتن قیمت انواع سس در سه ماه گذشته با توجه به رشد قیمت مواد اولیه از ابتدای سال، غیرمنتظره نبود. از آنجایی که سس مایونز جزو کالاهای اساسی قرار نمی‌گیرد، دولت و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده نیز واکنشی به این گرانی نشان نداده‌اند.

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹

انواع سس مایونز گران شد

قیمت انواع سس مایونز در طول چند ماه گذشته روند صعودی پیدا کرد و این افزایش بی‌ارتباط با رشد نرخ مواد اولیه سس نیست. براساس مشاهدات میدانی از بازار اصفهان، قیمت سس‌های مایونز از اواخر شهریورماه  حدود 30 درصد افزایش یافت؛ برای مثال، نرخ سس مایونز مهرام 970 گرمی‌از 20 به 26 هزار تومان و سس‌‌های شیشه‌ای یک کیلو و 400گرمی‌از 27 به 35 هزار تومان تغییر کرد.قیمت محصولات مشابه سس مایونز نیز طی دو ماه گذشته افزایش یافت و انواع سس‌‌های فرانسوی، سس ساندویچ و... بسته به نوع آن‌ها دو تا 10 هزار تومان گران شدند. افزایش قیمت سس مایونز در بازار اصفهان هنوز ادامه دارد و بعضی محصولات با نرخ بالاتری از قیمت مصوب عرضه می‌شوند. قیمت تعدادی سس مایونز و محصولات مشابه در سوپرمارکت‌های اصفهان در جدول پایان متن مشخص شده است:

تخم مرغ

تــخم‌مــرغ مــهم‌تــرین ماده اولیه سس مایونز محسوب می‌شود و گران شدن تخم‌مرغ در دو سه ‌ماه گذشته سروصدای زیادی ایجاد کرد. براساس اطلاعات منتشرشده از مرکز آمار، قیمت تخم‌مرغ  از هر کیلوگرم هشت‌هزارو900 در شهریورماه سال گذشته به ۱۳هزار و۷۰۰ تومان در مردادماه سال 99 افزایش یافت و در شهریورماه سال جاری به‌طور متوسط هر کیلوگرم تخم‌مرغ با نرخ ۱۵هزارو ۳۰۰ تومان به فروش رسید. درمجموع تخم‌مرغ بیش از ۷۲ درصد نسبت به شهریورماه سال گذشته گران شده است. در حال حاضر تخم‌مرغ هنوز با نرخی بسیار بالا‌تر از نرخ مصوب در سوپرمارکت‌‌ها عرضه می‌شود؛ از این رو رشد قیمت تخم‌مرغ بیش از سایر مواد اولیه بر نرخ انواع سس مایونز تأثیر داشته است.

روغن

کالاهای اساسی از زمان ورود ویروس کرونا به کشور با نوسان قیمت زیادی روبه‌رو شدند؛ چراکه واردات مواد اولیه بعضی از کالاها‌ مانند روغن خوراکی کاهش یافت؛ ازاین‌رو از ابتدای سال جاری روغن خوراکی کمیاب و گران شد. قیمت روغن در اواسط تیرماه به‌طور رسمی ‌12 تا 16 درصد افزایش یافت؛ ولی با وجود این افزایش رسمی، روغن در بازار با  40درصد بیشتر از قیمت مصوب به فروش ‌رسید.بر اساس اعلام مرکز آمار، این گروه از محصولات در مهر ماه سال جاری، تورم ماهیانه 16.2 درصدی داشته‌اند و این بیشترین رقم در بین کالاهای خوراکی است. از آنجایی که روغن یکی دیگر از مواد اولیه سس مایونز به شمار می‌رود، گرانی این کالا به رشد قیمت انواع سس دامن می‌زند. در حال حاضر مواد اولیه تولید روغن خوراکی با ارز دولتی وارد می‌شوند؛ ولی شایعاتی در زمینه کاهش واردات روغن خام و کمبود این کالا در بازار وجود دارد. در چنین شرایطی نمی‌توان ثبات قیمت در بازار محصولات وابسته به روغن مانند سس را انتظار داشت.

سایر مواد اولیه

قیمت لبنیات در سال 99 بارها بالا رفت و اکنون در بازار، بعضی از فراورده‌های لبنی با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب به فروش می‌رسند. به دنــبــال گرانی فــراورده‌هــای لبنی، قیمت انواع سس مایونز نیز دستخوش تغییرات محسوسی شد. صنایع پتروشیمی نیز ‌در سال جاری با افزایش قیمت همراه شدند تا بــستــه‌بــنــدی مـــوادغــذایــی مانند سس مایونز هزینه بیشتری برای تولیدکنندگان داخلی به دنبال داشته باشد.درنتیجه گران‌شدن مواد اولیه، افزایش هزینه بسته‌بندی، بالارفتن دستمزد نیروی کار در سال 99 و سایر هزینه‌های جانبی مانند حمل‌ونقل موجب شده است انواع سس مایونز با قیمت بالاتری در فروشگاه‌ها عرضه شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.