فوتسال با کرونا چه می‌کند؟

ابهامات برگزاری لیگ برتر

در بین لیگ‌های ورزشی، فوتسال با بیشترین تأخیر مواجه شد و در شرایطی که بسیاری از لیگ‌ها یک‌سوم مسیر یا نیمی از آن را سپری کرده‌اند، لیگ برتر فوتسال هنوز آغاز نشده است. از مهر ماه تاکنون چندین تاریخ برای شروع لیگ برتر اعلام شده بود که هیچ‌کدام عملیاتی نشده اما اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، این رقابت‌ها از 26‌آذر شروع خواهد شد و تیم‌ها براساس برنامه اعلامی سازمان لیگ فوتسال که آن هم چندین‌بار دستخوش تغییر شده، به مصاف رقبای خود می‌روند.

سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹

با توجه به اینکه برخی تیم‌ها از جمله گیتی‌پسند از خرداد تمریناتشان را شروع کرده بودند، طولانی‌شدن روند بلاتکلیفی لیگ، صدای اعتراض مربیان را بلند کرده بود که وحید شمسایی یکی از آن‌ها بود که طی چند مصاحبه گلایه شدیدش را به این موضوع اعلام کرد.

مسئله ویروس کرونا در لیگ

حالا دیگر تیم‌ها باید برای شروع لیگ مهیا شوند و آن طوری که فعلا سازمان لیگ تصیم گرفته، این رقابت‌ها به روال ادوار گذشته به صورت رفت و برگشت برگزار خواهد شد؛ اما موضوع مهمی که نگرانی‌هایی را برای علاقه‌مندان به ورزش و رسانه‌ها ایجاد کرده، نحوه مقابله با ویروس کروناست. در لیگ برتر فوتبال که مسابقات در فضای باز برگزار شده و از لحاظ بسته‌بودن فضا و تراکم ویروس موجود در جو دغدغه‌ای وجود ندارد، افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید 19 شرایط خاصی را ایجاد کرده است، کما‌اینکه در هفته پنجم لیگ، تیم ذوب‌آهن با انبوهی از بازیکنان کرونایی مواجه شده بود، اما با وجود اعلام تست مثبت 18 بازیکن، سازمان لیگ حاضر به لغو دیدار این تیم با شهر خودرو نشد و رحمان رضایی ناچار شد با تیمی دست و پا بسته به مصاف حریف برود که با نتیجه دو بر صفر هم مغلوب شد. با توجه به شرایطی که برای لیگ برتر فوتبال به وجود آمده، این سؤال مطرح می‌شود که متولیان برگزاری لیگ برتر فوتسال آیا حساب شرایط کرونایی را کرده‌اند یا خیر و آیا دستورالعملی در این خصوص تدوین شده است یا نه؟

تغییر روال برگزاری لیگ های ورزشی

امسال روال برگزاری لیگ‌های ورزشی تغییر کرده و به جز لیگ برتر فوتبال که با روال قبلی برگزار می‌شود، سایر لیگ‌های ورزشی دستخوش تغییراتی شده است. در لیگ برتر والیبال چند هفته ابتدایی لیگ به صورت عادی به انجام می‌رسید، اما افزایش افراد مبتلا به کرونا، باعث شد تا مسئولان فدراسیون والیبال جلسه‌ای با حضور نمایندگان تیم‌ها برگزار کرده و روی سیستم اجرای لیگ به طور متمرکز به توافق رسیدند. با توجه به تجربه‌ای که والیبالی‌ها پشت سر گذاشتند، انتظار می‌رود مسئولان سازمان لیگ فوتسال تمام جوانب امر را برای برگزاری لیگ در نظر گرفته باشند؛ زیرا از یک‌طرف بحث سلامت بازیکنان، کادرفنی و پشتیبانی در میان است که از اهمیت بالایی برخوردار است و برگزاری لیگ برتر فوتسال در فضای بسته خطر ابتلا را شدت می‌بخشد. از سوی دیگر موضوع فنی لیگ نیز مدنظر است و اگر افزایش آمار ابتلا به کرونا، بر کیفیت فنی لیگ تأثیرگذار باشد و سطح کیفی این رقابت‌ها را کاهش دهد، این مسئله به ضرر این رشته خواهد شد؛ به ویژه در مقطع فعلی که تیم ملی فوتسال کشورمان مسابقات آسیایی و انتخابی جام جهانی را پیش‌رو دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.