خریدوفروش دلال به دلال

دلالان برای رشد قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان برنامه‌ریزی کرده‌اند

ازار مسکن اصفهان تابستان 99 سقف جدیدی برای قیمت املاک شهر و استان ثبت کرد؛ ولی فعالان بازار عقیده دارند قیمت‌های نجومی تابستان قابل‌اتکا نیست؛ زیرا حجم معاملات پایین بود. «حجم معاملات» یکی از شاخص‌های مهم در بازارهای مالی است که اطلاعات زیادی از وضعیت قیمت‌ها و آینده آن‌ها را به تحلیلگران نشان می‌دهد. وقتی قیمت‌ها به سقف جدیدی می‌رسد و حجم معاملات بالاست احتمال رشد قیمت بیشتر وجود دارد؛ ولی اگر حجم معاملات روی سقف قیمتی پایین باشد، احتمال ریزش قیمت‌ها بالا می‌رود. وقتی مانند بازار مسکن اصفهان قیمت‌ها رشد می‌کند ولی حجم معاملات پایین است، تحلیلگران به اصطلاح می‌گویند قیمت‌ها «فیک» است.

پنجشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۹

قیمت خانه و آپارتمان در محله‌های مختلف اصفهان به ارقام نجومی رسیده، ولی در این قیمت‌ها معاملات چندانی صورت نگرفته است. فعالان بازار با اشاره به این موضوع عقیده دارند که احتمال ریزش قیمت‌ها در مناطقی از شهربالاست.

حجم اندک معاملات

غلام فرهمند، مشاور املاک منطقه سیمین، درباره قیمت‌های جدید بازار مسکن می‌گوید: «در خیابانی یک آپارتمان به قیمت هر مترمربع 25 میلیون تومان معامله شد؛ بعد از آن، مالکان این خیابان همگی قیمت آپارتمان را به متری 25 میلیون تومان رساندند؛ در حالی که در سه ماه گذشته فقط یک آپارتمان در این منطقه با متری 25میلیون تومان معامله شده‌است.» مشاور املاک دیگری در منطقه کوی بهار از چشم‌وهم‌چشمی قیمت‌ها در بازار مسکن می‌گوید: «در ساختمانی یک مالک آپارتمانش را متری 20 میلیون تومان فروخت و برای اینکه نشان دهد معامله خوبی کرده است به دروغ گفت متری 25 میلیون فروختم. از روی چشم‌وهم‌چشمی تمام آن ساختمان قیمت را به مترمربعی 25میلیون تومان تغییر داد‌ند؛ درحالی‌که همان 20 میلیون هم در آن محله فقط چندمورد معامله شد.» گزارش‌های میدانی ازبازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد که معامله با قیمت‌های جدید در محله‌های زیادی کمتر از تعداد انگشتان یک دست است. قیمت آپارتمان در تعداد زیادی از خیابان‌های شهر بر مبنای آخرین معاملات در همان خیابان تعیین می‌شود؛ درحالی‌که معامله روی سقف قیمتی تعداد کمی دارد. رسول‌جهانگیری، رئیس اتحادیه مشاوران املاک، نیز چندی پیش دراین باره به اصفهان‌زیبا گفت که معاملات با قیمت‌های نجومی تعداد کمی دارند.

دلال‌ها؛ پای ثابت معاملات

حجم معاملات خانه و آپارتمان در سقف قیمت‌ها پایین بود. حالا مشکل اصلی اینجاست: یک‌پای ثابت همین معاملات محدود هم دلال‌ها هستند. صبری، مشاور املاک مــنــطقــه هشــت‌بهشــت دراین‌باره گفت: «ما آپارتمانی داشتیم، چهار مرتبه بین دلال‌ها چرخیده بود و در این معاملات قیمت آن تا شش برابر بالا رفت.» مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد گاهی معامله در سقف قیمتی یک محله توسط دو یا چند دلال انجام می‌شود. یکی از دلال‌ها در نقش خریدار و دیگری، فروشنده ظاهر می‌شود و یک معامله نجومی در یک منطقه روی قیمت تمام املاک آن منطقه اثرگذار می‌شود. صبری دراین‌باره بیان کرد:« وقتی آپارتمانی به قیمت هرمترمربع 15 میلیون تومان معامله شد، کسی در آن راسته آپارتمانش را کمتر از این نمی‌فروشد.» یکی از فعالان بازار منطقه میرزاطاهر نیز در این‌باره می‌گوید: «دلال‌ها با انجام یکی دو معامله صوری در هر محله، قیمت‌ها در کل محله را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.ما هرچه به فروشنده می‌گوییم در فلان خیابان یکی دو معامله انجام شده که دلال به دلال بوده و اصلا مشتری برای این قیمت‌ها وجود ندارد؛ ولی مردم باور نمی‌کنند.» درصد بالایی از اندک معاملات در سقف‌های قیمتی بازار مسکن توسط دلال‌ها انجام شده‌است تا به رشد قیمت‌ها کمک کرده‌باشند. این ترفند اگرچه طی یکی دوسال گذشته به اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار مسکن کمک کرد، ولی حالا با رکود نسبی بازار در خطر یک ریزش قرار گرفته است.

آینده کم حجم‌ها

گفت‌وگو با فعالان بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد درصد بالایی از  آن‌ها به ریزش سنگین قیمت‌ها باور دارند؛ مانند قاسمی، مشاور املاک باسابقه محله رزمندگان، که می‌گوید: «قیمت آپارتمان در فلان محله متری 15 میلیون تومان است، چهار معامله با قیمت‌های 19 تا 22 میلیون تومان انجام شده‌است و دوتا از آن‌ها سوری بوده‌اند، حالا باید قیمت‌ها تا همان 15 میلیون تومان بریزد.» ازطرفی با قیمت‌های فعلی تقاضایی در بازار وجود ندارد. قاسمی در این‌باره می‌گوید: «قیمت واقعی، آخرین معامله انجام‌شده نیست؛ قیمتی است که برای آن مشتری باشد. حالا یک نفر آپارتمان را به دو برابر قیمت واقعی خریده، دلیلی بر افزایش قیمت تمام آپارتمان‌های این محله نیست، قیمت‌ها تا جایی که تقاضا باشد پایین می‌آید.» حجم معاملات پایین، تعدادی از محله‌های اصفهان را حتی در خطر ریزش بیش از 50 درصدی قیمت‌ها قرار داده‌است؛ به‌خصوص در مناطق لوکس شهر بسیاری از املاک تا 50 درصد پایین‌تر از قیمت اعلام شده مشتری ندارند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.