انتظار زمستانی برای بهار ناامیدی

قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند یا نه؟

در ساحل آرام بازار مسکن اصفهان تنها امید موج می‌زند؛ هم در میان خریداران و هم فروشندگان؛ فعالان بازار مدعی‌اند معاملات از نیمه‌های آبان راکد شد، آن هم پس از نزدیک به سه سال مواج و نوسانی. حالا فروشندگان امیدوارند تا شاید با پایان فصل سرما تقاضا در بازار تقویت شود و خریداران نیز با امید چشم به کاهش بیشتر قیمت‌ها بسته‌اند تا در نتیجه زمستان 99 یکی از طولانی‌ترین زمستان‌های تاریخ بازار مسکن اصفهان باشد.

شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹

 امید فروشنده‌ها به رشد مجدد قیمت‌ها یا امید خریداران به ادامه روند ریزشی قیمت‌ها؟ بی‌تردید تا چند ماه دیگر بهار ناامیدی در انتظار یکی از این دو گروه خواهد بود. فروشندگان یا خریداران؟ کدام یک برنده خواهند شد؟ هر کدام از این دو دسته به دلایل مختلفی امیدوارند تا با پایان زمستان بالاترین سود ممکن را به‌دست بیاورند. اگرچه خریداران بازار را آرام و آماده ریزش قیمت‌ها می‌دانند، ولی در مقابل فروشنده‌ها هنوز به رشد بیشتر قیمت‌ها یا شاید افزایش تقاضا امید دارند.

امید فروشنده‌ها به افزایش قیمت

فروشنده‌ها در بازار مسکن اصفهان به افزایش مجدد قیمت‌ها امیدوارند، فروشنده پنج آپارتمان در محله‌ولیعصر دراین باره می‌گوید:« زمستان تمام شود اوضاع اینطور نمی‌ماند، قیمت‌ها به روال قبلی برمی‌گردند و ما نقد می‌کنیم.» سال 97 و 98 قیمت مسکن در شهر اصفهان چند برابر شد، آپارتمان 200 میلیون تومانی مرز یک میلیارد تومان را رد کرد و حتی سودای دو میلیاردی داشت! ولی در این سال‌های پرنوسان پاییز و زمستان بازار مسکن آرام بود،  مانند پاییز و زمستان سال 99 و حالا فروشندگان با توجه رکود فصلی بازار مسکن در نیمه دوم سال امیدوارند باردیگر با شروع بهار قیمت‌ها به مدار صعودی خود بازگردد یا لااقل تقاضا تقویت شود. فروشنده دو آپارتمان در محله کاوه در این‌باره معتقد است: «رکود بازار مسکن هیچ دلیلی به جز سرما ندارد و من مطمئن هستم افت تقاضا با شروع فصل گرما تمام خواهد شد.» زمستان 97 با اینکه قیمت‌خودرو از آبان‌ماه هفته به هفته افزایش پیدا می‌کرد، بازار مسکن اصفهان راکد شده‌بود و مسئولان ازجذابیت پایین این بازار برای سرمایه‌گذاری می‌گفتند ولی با پایان فصل سرما قیمت مسکن در اصفهان جهش پیدا کرد. زمستان 98 نیز با اینکه دلار سودای 20 هزار تومانی داشت و روند افزایشی قیمت‌کالاهای مختلف شیب تندی گرفته بود، باز هم بازار مسکن راکد بود. در آن زمان هم کارشناسانی معتقد بودند مسکن آنقدر گران‌شده که دیگر برای سرمایه‌گذاری و دلال‌بازی جذاب نیست ولی باپایان فصل سرما و با وجود شیوع ویروس کرونا، قیمت املاک جهش قابل توجهی کرد. حالا همین بهانه‌ها فروشندگان را نسبت به پایان زمستان امیدوار می‌کنند.

امید خریداران به افت قیمت‌ها

دولتمردان تا نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی، هیچ‌کدام هفته‌ای نیست که از ادامه‌دار بودن روند کاهش قیمت مسکن خبر ندهند. البته مسئولان در سال 97 و 98 نیز بارها از ریزش قیمت ملک خبر دادند و قیمت‌ها 10 برابر شد ولی حالا بار دیگر همه از افت قیمت‌ها می‌گویند. کارشناسان هم براین‌باورند این‌بار با دو سال قبل فرق می‌کند. اگر نیمه دوم سال 97 و 98 همه کالاها گران‌می‌شد و مسکن به شروع فصل گرما جهش می‌کرد، این‌بار تمام بازارها راکد شده‌اند. قیمت خودروهای خارجی تا بیش از 50 درصد ریزش کرد، خودروهای داخلی هم کاهش قیمتی تاریخی ثبت کرده‌اند، ارز و طلا تقریبا ثابت شده‌اند و دیگر خبری از نوسانات هیجانی نیست؛ با توجه به این مسئله چرا باید بازار مسکن باردیگر جهش قیمتی داشته باشد؟یکی از خریداران بازار مسکن در منطقه هزارجریب که به کاهش بیشتر قیمت‌ها امیدوار بود دراین‌باره می‌گفت: «این زمستان شبیه به زمستان دو سال قبل نیست، با رفتن ترامپ اقتصاد ما آرام گرفته‌است و دیگر دلیلی برای افزایش قیمت‌ها وجود ندارد.» منابع مختلف از کاهش قیمت 5 تا 15 درصدی قیمت ملک از آبان‌تا به حال خبر می‌دهند ولی در طول همین مدت نرخ ارز بیشتر از این کاهش یافته‌است و البته زمستان 99 با 98 و 97 یک تفاوت عمده دارد.  یکی از فعالان بازار مسکن در این‌باره می‌گوید: «زمستان 97 و 98 تعداد فروشنده‌ها در بازار مانند امسال این قدر زیاد نبود ولی امسال بازار پر است از فروشنده‌هایی که حاضرند حتی 20 درصد زیر قیمت ملک خود را بفروشند.» این شرایط بازار باعث شده تا خریداران نسبت به افت قیمت ملک در بهار پیش‌رو امیدوار باشند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.