بهره‌برداری از چند پروژه در تخت‌فولاد

معرک‌نژاد: بهره‌برداری فرهنگی، هدف اجرای این پروژه‌هاست

145 میلیارد ریال پروژه عمرانی و خدماتی امروز در قالب برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاح» در مجموعه تـــاریــخی، فــرهنگی و مـــذهــبی تخــت‌فولاد آغــاز و بــهره‌بــرداری می‌شود. در همین راستا مدیر مجموعه تاریخی فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد اصفهان با بیان اینکه در مجموعه تخت‌فولاد بر اساس طرح جامع راهبردی و پروژه‌های اجرایی دو دسته پروژه در مجموعه تخت‌فولاد به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی و خدماتی مجموعه تاریخی فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد در دستور کار قرار گرفته است.

یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹

سیــد عـــلی مــعرک‌نژاد در گــفت‌و‌گو با اصفهان زیبا افزود: احداث گذر گردشگری بابارکن‌الدین با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰میلیارد ریال با ۳۷۰۰ مترمربع سنگ‌فرش و ۲۲۰۰مترمربع پیاده‌راه و ۱۱۰۰ متر طول مسیر، همچنین نورپردازی تکایا با هزینه‌ای بالغ بر پنج‌میلیارد ریال و مرمت و سامان‌دهی تکایا با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰میلیارد ریال اجرایی شده است. او درباره پروژه‌های عمرانی و خدماتی درحال اجرای مجموعه تاریخی فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد خاطرنشان کرد: سامان‌دهی و تجهیز مبلمان شهری با مبلغ سه‌میلیارد‌ریال و 30 درصد پیشرفت، دیواره‌سازی اطراف تخت‌فولاد با مبلغ ۱۳میلیارد ریال با 60 درصد پیشرفت و سامان‌دهی محوطه شمالی گلستان شهدا با بودجه ۲۰ میلیارد و 500میلیون ریال با ۶۵ درصد پیشرفت، سامان‌دهی و شاخص‌سازی قبور مشاهیر با بودجه هشت‌میلیارد ریال با 70 درصد پیشرفت، سامان‌دهی و تکمیل باغ طوبی با مبلغ یک‌میلیارد و 500میلیون ریال با 90درصد پیشرفت، تکمیل سامان‌دهی تکایا با مبلغ ۱۳ میلیارد و 500میلیون ریال با ۳۰ درصد پیشرفت، تکمیل نورپردازی تکایا با مبلغ سه‌میلیاردریال و ۴۰درصد پیشرفت از دیگر پروژه‌های انجام‌شده در این مجموعه است.
سید‌علی معرک‌نژاد افزود: چهار مسیر گردشگری در مجموعه تخت فولاد در نظر گرفته شده است که با توجه به سیاست در نظر گرفته شده از سال گذشته تمرکز ما روی سامان‌دهی، مرمت و نگهداری از فضاها بوده است. او ادامه داد: تمامی برنامه‌های فرهنگی این مجموعه در همین مسیر برگزار شده است؛ این مسیر بهشت نام‌گذاری شده که طول این مسیر حدود 1100 متر است و پنج تکیه از تخت فولاد را در بر می‌گیرد. در قسمتی از این مسیر فضایی وجود داشت که نیازمند تکمیل بود؛ بنابراین مرقد بابا رکن‌الدین برای اتصال بهتر در بین پروژه‌های این مجموعه با هزینه‌ای نزدیک به دو میلیارد تومان قرار گرفت. این پروژه 3700 متر مربع سنگ‌فرش و 2200 متر مربع پیاده‌راه را به مجموعه بهشت اضافه کرد و بهره‌برداری از این پروژه در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر مجموعه تاریخی فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد اصفهان افزود: بخش دیگری از فعالیت این مجموعه مربوط به نورپردازی در تکایای تخت‌فولاد است.
تکیه‌هایی که پتانسیل نورپردازی دارد، شناسایی شده است، هرساله قسمتی از این پروژه در دستور کار قرار می‌گیرد و از سال گذشته حدود 12 تکیه مد نظر بود که با مبلغی حدود 500 میلیون تومان به پایان رسیده و اکنون در مرحله بهره‌برداری است. معرک‌نژاد ادامه داد: مرمت و سامان‌دهی تکایا جزو اقدامات مستمر و همیشگی مجموعه تخت‌فولاد بوده است؛ در همین راستا سال گذشته برای مسیر گردشگری بهشت، هفت تکیه شامل تکیه بابارکن‌الدین، کازرونی، سید‌العراقین، خاتون‌آبادی، میرفندرسکی، دهش و مرشد عباس زریری با مبلغ دومیلیار تومان مرمت و سامان‌دهی شد. او بهره‌برداری فرهنگی را هدف اجرای این پروژه‌ها دانست و تصریح کرد: زمانی که در این مسیر گردشگری گام بر می‌داریم باید تمامی تکایا سامان‌دهی شده باشند. عملیات اجرایی برخی از پروژه‌ها آغاز و تجهیز و سامان‌دهی مجموعه ورزشی روباز در مجموعه تخت‌فولاد در دستور کار قرار گرفته است. احداث این مجموعه ورزشی از مطالبات مردم محل بوده و جوانان و نوجوانان محلی اطراف تخت‌فولاد مخاطبان اصلی این پروژه هستند. این مجموعه ورزشی از لحاظ زیرساختی شرایط خوبی نداشت که با چهارمیلیارد بودجه سامان‌دهی و تجهیز شد و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می‌شود. مدیر مجموعه تاریخی‌فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد اصفهان گفت: درصددیم گذر مشاهیر و موزه‌هایی در مسیر آن احداث کنیم. این گذر اولین موزه رو‌باز در مجموعه تخت‌فولاد است که آیین آغاز عملیات اجرایی آن در مسیر گردشگری بهشت آغاز می‌شود و امیدواریم این پروژه هرچه زودتر به بهره‌برداری
برسد. معرک‌نژاد افزود: تجهیز و سامان‌دهی مبلمان شهری از دیگر پروژه‌های این مجموعه است که تاکنون حدود 30درصد آن به کمک سازمان زیباسازی انجام و در سال جاری سه‌میلیارد ریال بودجه به آن اختصاص داده شده است. همچنین دیواره‌سازی‌های اطراف تخت‌فولاد در حال انجام است که تاکنون 60درصد پیشرفت داشته و حدود 13میلیارد ریال بودجه را در برگرفته است. سامان‌دهی محوطه شمالی گلستان شهدا نیز 60درصد پیشرفت داشته و با بودجه‌ای نزدیک به 20میلیارد و 500میلیون تومان در دستور کار قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.