تقویت گردشگری مذهبی در اصفهان

تخت‌فولاد به محلی برای عبادت و گردشگری تبدیل شده است

مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد اصفهان در آیین یکشنبه‌های افتتاح مکانی شد برای بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی شهرداری. مکانی که حالا قرار است باوجود اقدامات عمرانی، گردشگری مذهبی در آن تقویت شود. بیست و چهارمین برنامه «هر یکشنبه یک افتتاح» در قالب شصت‌و‌پنجمین افتتاحیه‌های عمرانی شهرداری «اصفهان در مسیر امید» با حضور علیرضا نصراصفهانی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان،  قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان، علی معرک‌نژاد مدیر مجموعه تخت فولاد و جمعی از مدیران ارشد شهری با بهره‌برداری و سامان‌دهی چند پروژه عمرانی به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال در تخت فولاد آغاز شد. پروژه‌های مجموعه تخت‌فولاد شامل مرمت، سامان‌دهی تکایا و مسیر گردشگری بابا رکن‌الدین، عملیات احداث گذر مشاهیر با تأمین اعتبار ۳۰۰ میلیون تومان و سامان‌دهی و تجهیز زمین ورزشی روباز با اعتبار چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از اقداماتی بود که در این مجموعه اجرایی شد.

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹

برگزاری اتفاقات فرهنگی و عمرانی تخت فولاد به بهترین نحو

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در این برنامه با اشاره به اینکه تخت‌فولاد پس از وادی‌السلام دومین قبرستان جهان اسلام است، اظهار کرد: اتفاقات فرهنگی و عمرانی به بهترین نحو ممکن باید در این مکان به بار بنشیند. به گفته علیرضا نصر اصفهانی در حال حاضر در هر منطقه و محله شهر اصفهان که قدم می‌گذاریم، شاهد اتفاقات شایسته‌ای هستیم و با این رخدادهای مبارک، مدیریت شهری می‌تواند ادعا و افتخار کند برای توسعه هیچ بخشی از شهر غفلت نکرده است.
او با اشاره به اینکه مدیریت شهری در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، اجــــتـــمــاعی و زیـــــست‌مــحــیـطی به‌طورجدی ورود پیدا کرده و مسائل را بر اساس نیازهای شهروندان دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: باید آنچه در برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ مدنظر قرار گرفته، محقق و زمینه‌ساز اتفاقات خوشایند در اصفهان شود. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ که به‌عنوان برنامه پنج‌ساله ششم شهر توسط شهرداری تدوین شده بود، در شورای اسلامی شهر به تصویب رسید. این برنامه چراغ راه پنج سال آینده شهر است که در آن به تمام زوایای پیدا و پنهان شهر توجه و مسائل ریزودرشت رصد شده است.نصر اصفهانی با اشاره به پروژه‌های مدیریت شهری در مجموعه تخت‌فولاد گفت: امیدوارم زمینه استفاده از پروژه‌هایی که اکنون در این مجموعه کلنگ‌زنی شد، هر چه زودتر برای شهروندان فراهم شود. او تخت فولاد را مجموعه‌ای ارزشمند توصیف کرد و افزود: به‌طور حتم باید برای مدیریت این مجموعه از نظرات بزرگان، صاحب‌نظران و کارشناسان استفاده کنیم. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تأکید کرد: در هر نقطه‌ای از شهر که دست نیاز به‌سوی افراد صاحب اندیشه و خرد، دراز کردیم، آن‌ها لبیک گفتند و اقداماتی که با مشارکت و دیدگاه‌های این افراد انجام شد دارای حداقل نواقص و اشکال است.

 اتفاقات خوبی در سه‌ساله گذشته در اصفهان رخ داده است

شهردار اصفهان هم در این برنامه به این موضوع اشاره کرد که اتفاقات بسیار خوبی در سه‌سال گذشته در شهر اصفهان رخ داده است. قدرت‌اله نوروزی ادامه داد: لازم بود برای مجموعه تخت‌فولاد به‌عنوان یک محور مهم و اصلی گردشگری‌مذهبی و فرهنگی مسیرهای مناسبی احداث شود که در حال حاضر شاهد یک مسیر گردشگری هستیم و معبری که در کنار مقبره‌های علما و بزرگان ایجاد شده و زیبایی این مجموعه را دوچندان کرده است. به بیان او، مجموعه تخت‌فولاد می‌تواند به محل گردشگری و گذری برای تفریح، عبادت و زیارت تبدیل شود.
شهردار اصفهان به این نکته هم اشاره کرد که فعالیت‌های عمرانی در مجموعه تخت‌فولاد ادامه دارد و گفت: تداوم فعالیت‌ها این مکان را برجسته‌تر از گذشته و اشکالات موجود را حل می‌کند و تخت فولاد به رؤیا و آرمان‌های متعالی نزدیک می‌شود. نوروزی تصریح کرد: مجموعه تخت‌فولاد سه سال پیش باید با هزینه‌ای بالغ‌بر سه میلیارد تومان بازسازی می‌شد که در حال حاضر این هزینه 10 برابر شد. بودجه‌ای که برای این مجموعه در سال آینده در نظر گرفته شده، 10 برابر سه سال گذشته است. او تأکید کرد: در آینده شاهد اقدامات بیشتری در این مجموعه خواهیم بود. نورپردازی‌ها، فراهـــم‌شـــدن زیــرساخت‌ها، سنگ‌فرش‌ شدن همه مسیرهای خاکی، تکمیل شدن ورزشگاه و... باید در این مجموعه اجرایی شود تا اهالی محل که در این محیط با رنج و عذاب زندگی می‌کردند، بتوانند به آنچه نیازهای اولیه یک زیست سالم در شهر است دسترسی پیدا کنند. شهردار اصفهان ضمن تشکر از شهردار منطقه‌6 گفت: مدیر این منطقه باوجود بر دوش‌کشیدن بار سنگین پروژه‌های بزرگ ملی در این منطقه باز هم به پروژه‌های خرد و کوچک که از اهمیت و اولویت بالایی برخوردار هستند توجه کرده که جای تقدیر دارد.
نوروزی در ادامه ضمن تشکر از مدیریت مــجموعه تــخت‌فـولاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر میزان زیبایی و خلاقیت که در مجموعه تخت‌فولاد مشاهده می‌شود، ناشی از همت و تلاش سید علی معرک‌نژاد مدیریت این مجموعه است که امیدواریم این تلاش‌ها با سرعت و کیفیت بالاتر در سال آینده ادامه پیدا کند.
او اضافه کرد: در منطقه 6 شهرداری علاوه بر اجرای پروژه‌های بزرگی هــمــچون مــرکز هــمایــش‌هــای بین‌المللی، سالن اجتماعات گلستان شهدا و پل‌های شهید کشوری، پروژه‌های ریزدانه‌ای نیز در حال اجراست که امیدواریم تمام آرزوها با همت مردم در این محله برآورده شود.

 اجرای عدالت اجتماعی در تمامی محله‌های سطح شهر

در ادامه این برنامه، رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: شهر هم‌اکنون به یک کارگاه بزرگ عمرانی تبدیل‌ شده و در هر گوشه‌ای از این شهر اقدامات بسیار خوبی توسط شهرداری در حال انجام است.
پورمحمد شریعتی‌نیا افزود: عدالت اجتماعی در تمامی محله‌های سطح شهر اجرا می‌شود که شایسته است در این زمینه از مدیریت شهری تشکر کنیم. لازم است برای قبرستان تخت‌فولاد با همه مفاخر و مشاهیری که در خود جای داده است، اهمیت ویژه‌ای قائل شویم تا اینکه بتوانیم هر گردشگر را حداقل یک یا دو روز در این مجموعه برای استفاده از آن نگه‌داریم. او اضافه کرد: در حال حاضر کلنگ خیابان مشاهیر و کلنگ یک ورزشگاه به زمین زده شد که احداث ورزشگاه می‌تواند شور، ‌نشاط وزندگی را به این مجموعه بیاورد. بنابراین لازم است هر‌چه سریع‌تر این ورزشگاه در این مجموعه ساخته شود تا جوانان و ورزشکاران از آن بهره‌مند شوند

32 میلیارد تومان بودجه سال آینده تخت فولاد

مدیر منطقه 6 شهرداری اصفهان در حاشیه این برنامه گفت: در ادامه برنامه‌های هر یکشنبه یک افتتاح و در ادامه بهره‌برداری از پروژه‌های منطقه6 در مجموعه تاریخی،فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد پروژه‌هایی افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود. محمدرضا برکت با بیان اینکه مجموعه فرهنگی‌تاریخی تخت‌فولاد ارزش بسیار زیادی برای مسلمانان دارد، تصریح کرد: بودجه‌ای که در سال 96 برای اجرای این پروژه‌ها تخصیص داده شده است سه‌میلیارد و 600 میلیون تومان بوده که در حال حاضر این مبلغ به حداقل 20 میلیارد تومان بودجه برای انجام کارهای فرهنگی مذهبی تخت فولاد رسیده است. او بودجه تخصیص‌یافته برای تخت‌فولاد در سال 1400 را بالغ‌بر 32 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: اکنون با زحمات مدیریت مجموعه تخت فولاد شاهد تبدیل‌شدن این مکان به یک نقطه گردشگری و نقطه‌ای از تحولات گردشگری 2020 هستیم. مدیر منطقه 6 شهرداری اصفهان گفت: با تحولات عمرانی و زیرساختی که در تخت فولاد شکل گرفته است، ساختار فرایند این مجموعه تحول بسیار زیادی یافته است. برکت اضافه کرد: تبدیل مسیر بابارکن‌الدین به مسیر گردشگری، بازسازی تکیه‌های قدیمی پس از 30سال، نورپردازی تکیه‌ها و کلنگ‌زنی مجموعه ورزشی بی‌نظیر باغ طوبی ازجمله برخی از این پروژه‌هاست که رقمی بالغ‌بر 14 و نیم میلیارد تومان را شامل می‌شود. او بابیان اینکه در این مجموعه پروژه‌های بسیار زیاد دیگری نیز در دست اقدام است، گفت: پروژه بدنه‌سازی تخت فولاد و مجموعه سالن شمع ازاین‌دست پروژه‌هاست که در تخت‌فولاد اجرا می‌شود و امیدواریم با روند خوبی که این پروژه‌ها دارد، بتوانیم یک افتتاحیه دیگر را در این مکان برگزار کنیم.

اقدامات شهرداری باعث آشنایی نسل جوان و معنویت تخت‌فولاد می‌شود

حجت‌الاسلام مهدی گرجی، استاد حوزه و دانشگاه نیز در حاشیه این بازدید بابیان اینکه تخت فولاد از قدیم به‌عنوان مرکز مراجعه و موردعلاقه علما، ‌عرفا، اندیشمندان و عموم مردم بوده است، گفت: مراجعه مکرر مردم و گردشگران به این فضا می‌طلبد که فضای تخت‌فولاد محیطی پاکیزه، آراسته و با تکیه‌بر معماری قدیم و اصیل ایرانی اسلامی باشد. حجت‌الاسلام گرجی افزود: اقدامات عمرانی که در تخت فولاد و توسط شهرداری صورت گرفته اقدامات زیبایی است که با همکاری مدیریت فرهنگی تخت‌فولاد انجام‌شده است و جای تشکر دارد و امیدوارم این اقدامات زمینه آشنایی نسل جوان ما با قدمت، اصالت، معنویت، عرفان و تاریخ اصفهان باشد.

آسایش و آرامش مراجعان و مردم با تجهیز تخت فولاد

حسین آقا محمدی، عضو شورای فرهنگی مجموعه تخت‌فولاد در حاشیه این برنامه با اشاره به تجهیز، بهسازی و نوسازی مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد اظهار کرد: با توجه به اینکه مجموعه تخت‌فولاد گنجینه‌ای از معارف، فرهنگ، تاریخ و... بوده و بزرگانی از اقشار مختلف و طبقات گوناگون مردم در این مکان مقدس دفن هستند، رسیدگی، تجهیز و آماده‌کردن تخت فولاد می‌تواند در آسایش و آرامش مراجعان و مردم بسیار مهم است.

پیش‌بینی چهار مسیر گردشگری در مجموعه تخت فولاد

در حاشیه این برنامه، مدیر مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت‌فولاد اصفهان گفت: در این مجموعه بر اساس طرح جامع راهبردی و پروژه‌ای که در زمینه نرم‌افزاری اجرا کردیم، دو دسته طرح در این مجموعه اعم از فرهنگی و عمرانی و خدماتی در دست اجراست. سید علی معرک نژاد ادامه داد: به دلیل اهمیتی که مجموعه تخت فولاد ازنظر فرهنگی، مذهبی و گردشگری دارد و یکی از قبرستان‌های شناخته‌شده تشیع در جهان است، تمامی اقدامات بر اساس طرح جامع راهبردی مجموعه تخت فولاد انجام می‌شود. ازاین‌رو آنچه به‌عنوان یک سیاست برای ما در مجموعه تعریف و تبیین شده این است که وقتی یک تکیه مورد مرمت قرار می‌گیرد، می‌توان در آینده بهره‌برداری فرهنگی از آن داشت. او گفت: چهار مسیر گردشگری «مسیر بهشت» در مجموعه تخت‌فولاد در نظر گرفته شده است که اجرای یکی از این مسیرها را از سال گذشته تاکنون در دستور کار قرار دادیم و سامان‌دهی، مرمت و نگهداری فضاها و برنامه‌های فرهنگی در این مسیر اجرا شده است. سید علی معرک‌نژاد با اشاره به اینکه این مسیر به نام «مسیر بهشت» نام‌گذاری شده که طول آن یک‌هزار و 100 متر است و پنج سکوی تخت‌فولاد را دربر می‌گیرد، گفت: مسیر دارای نقطه آغاز و پایان است؛ اما در قسمتی از آن فضای منقطعی وجود داشت که به همین علت احداث گذر گردشگری بابارکن‌الدین با هزینه‌ای بالغ‌بر دو میلیارد تومان برای اتصال و ایجاد مسیر گردشگری بهشت جزو پروژه‌ها قرار گرفت. او تصریح کرد: گذر گردشگری بابارکن الدین سه هزار و 700 مترمربع سنگ‌فرش و دو هزار و 200 مترمربع پیاده‌راه به مجموعه «بهشت» اضافه کرد.

 اقدام ویژه برای نورپردازی تکایا

مدیر مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت فولاد اصفهان با اشاره به اجرای نورپردازی تکایا در تخت فولاد، اظهار کرد: همه تکایایی که ظرفیت نورپردازی دارند، شناسایی شده و هر سال نورپردازی بخشی از آن‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد. معرک‌نژاد افزود: از سال گذشته تاکنون نورپردازی 12 تکیه شامل بانوامین، خادم الشریعه و خوانساری تا آرامگاه‌هایی همچون آرامگاه حاج‌آقا رحیم ارباب و... با بودجه حدود 500 میلیون تومان به پایان رسیده و در مرحله بهره‌برداری است.
او با اشاره به آغاز عملیات اجرایی دو پروژه در قالب برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاحیه» در مجموعه تخت‌فولاد گفت: از گذشته زمین ورزشی روباز در این مجموعه وجود داشت که مردم محل، درخواست سامان‌دهی این زمین را داشتند تا تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان از این زمین استفاده کنند، اما ازنظر زیرساختی در شرایط خوبی نبود که اکنون با بودجه چهار میلیارد و 400میلیون تومان تجهیز و سامان‌دهی آن آغاز می‌شود.

احداث گذر مشاهیر و اولین موزه روباز تخت فولاد

مدیر مجموعه فرهنگی، مذهبی تخت فولاد اصفهان درباره احداث گذر مشاهیر، گفت: گذر مشاهیر اولین موزه روباز تخت فولاد است که عملیات اجرایی آن در مسیر گردشگری «بهشت» آغاز می‌شود. معرک نژاد با بیان اینکه پروژه‌های عمرانی‌خدماتی دیگر مانند سامان‌دهی و تجهیز مبلمان شهری مجموعه نیز در حال اجراست، تصریح کرد: مجموعه تخت فولاد به علت بافت پیوسته و بزرگ نیاز به سطل زباله و تابلوهای راهنمایی دارد که این پروژه با همکاری سازمان زیباسازی آغاز شده و با بودجه سه‌میلیارد ریال در حال انجام است. او ادامه داد: دیواره‌سازی اطراف تخت فولاد نیز با 60 درصد پیشرفت با اعتبار یک میلیارد و 300 میلیون تومان در حال اجراست.
او گفت: پروژه سامان‌دهی محوطه شمالی سالن گلستان شهدا و سالن شمع با بودجه دو‌میلیارد و 500‌میلیون تومان با 65 درصد پیشرفت از دیگر طرح‌های در دست اجرای این مجموعه است. مدیر مجموعه تاریخی‌فرهنگی و مذهبی تخت‌فولاد اصفهان افزود: بخش دیگر از فعالیت این مجموعه، مربوط به نورپردازی در تکایای تخــت‌فـــولاد است. تــــکیــه‌هـــایی که پــتانســیل نــورپــردازی دارد، شناسایی‌شده است؛ هرساله قسمتی از این پروژه در دستور کار قرار می‌گیرد و از سال گذشته حدود 12تکیه مدنظر بود که با مبلغی حدود 500 میلیون تومان به پایان رسیده و اکنون در مرحله بهره‌برداری است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.