پرونده‌ای برای پروژه تراموا در اصفهان

بر کسی پوشیده نیست که اجرای پروژه‌ها و ابرپروژه‌های شهری در حوزه‌های مختلف عمرانی، خدماتی و حمل‌ونقل از رسالت‌های اصلی مدیران شهری در راستای رشد و توسعه شهر است. متولیان این امور نیز بی‌شک نیتی به جز رساندن شهر به مرز استانداردهای جهانی و قابل قبول برای شهرنشینان ندارند. اما آنچه مسلم است، خروجی این پروژه‌ها زمانی برای شهر و ساکنان آن ماندگار و مایه افتخار است که مشکلی بر مشکلات شهر اضافه نکند و قدمی در مسیر بهبود شرایط زندگی شهروندان بردارد.

سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹

 پروژه تراموای اصفهان نیز که مدت‌هاست اخبار مختلفی درباره آن از سوی رسانه‌ها شنیده می‌شود، اینک به مرز تحقیق و تحلیل علمی رسیده و این مهم ناشی از همت و عزم جدی شورای اسلامی شهر اصفهان برای دراز کردن دست یاری به سوی جامعه دانشگاهی کشور است.
پرونده‌ای که با محوریت «پروژه تراموای اصفهان» در این شماره روزنامه «اصفهان‌زیبا» و در دو صفحه تقدیمتان شده، نخست شامل گزارش جلسه مناظره‌ای است که به میزبانی شورای اسلامی شهر اصفهان میان موافقان و مخالفان اجرای این پروژه در روز هفدهم دی برگزار شد. در بخش‌های دیگر نیز مطالبی را از متخصصان و کارشناسان این حوزه می‌خوانید. «حسین حق‌شناس»، از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی حمل‌ونقل دانشگاه صنعتی اصفهان و مشاور شهرداری اصفهان از سال 87 تا 99 در یادداشتی به شرح ضرورت تکمیل مطالعات و تحقیقات صورت‌گرفته درخصوص پروژه تراموای اصفهان پرداخته و بر شفافیت نتایج این مطالعات تأکید کرده است. «علیرضا صاحبقرانی»، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی حمل‌ونقل دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در نوشتاری دیگر از جایگزین‌های بهتری برای تراموا در اصفهان سخن گفته و صرف هزینه‌ای گزاف برای اجرای این پروژه در اصفهان را غیرمنطقی دانسته است. «مهدی مؤمنی»، دانشیار دانشکده عمران و حمل‌ونقل دانشگاه اصفهان نیز توضیحاتی را درخصوص ویژگی‌های شهر اصفهان بیان کرده و تأکید دارد که تا وقتی پروژه تراموا در نقطه‌ای خارج از بافت تاریخی و قدیمی شهر اصفهان اجرا نشده و نتایج اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن مورد تحلیل واقع نشده و رضایتی از آن حاصل نشود، اجرای این پروژه در درون بافت شهری اصفهان امری معقول نیست.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.