سوپرلاکچری‌های پاییزی در بازار

آپارتمان‌هایی با قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان چه سهمی در بازار اصفهان دارند؟

ســـه‌ســـال قــبـل لــــوکــس‌تـــرین آپارتمان‌های اصفهان با قیمتی بالاتر از یک‌میلیارد تومان معامله می‌شد، ولی امروز آپارتمان‌های لوکس شهر در بازه قـــیمتی بـــالاتر از 10‌میــلـــیارد تــــومان خریدوفروش می‌شوند. آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان اصفهان سهم کمی در بازار مسکن شهر ندارند و امسال در بیش از 10 محله اصفهان آپارتمان‌هایی با این قیمت معامله شده‌اند. این مناطق در بیشتر مشاهدات هم‌جوار با زاینده‌رود هستند و اگرچه تا چند ماه قبل تقاضا در این بخش زیاد بود، ولی دست‌کم یک ماه ‌گذشته رکود سنگینی بر بازار آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان شهر حاکم شده‌است.

شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

با هدف بررسی آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان اصفهان جامعه آماری متشکل از آگهی‌های فروش آپارتمان‌های بازار مسکن اصفهان در طول آذر ماه تشکیل شد. مطالعه روی جامعه آماری نشان می‌دهد بیشترین تعداد آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان اصفهان در هشت محله قرار دارند. اگرچه عدد مندرج در آگهی فروش شاید منجر به معامله نشود، ولی در این پژوهش هدف بررسی پیشنهادات بالاتر از 10 میلیارد تومان مالکان در مناطق لوکس شهر است.

مرداویج

19.6درصد یعنی تقریبا یک‌پنجم از آپارتمان‌های فروشی اصفهان با قیمت پیشنهادی بالاتر از 10 میلیارد تومان در محله مرداویج قرار دارند تا مرداویج لوکس‌ترین محله شهر اصفهان باشد. فعالان بازار مسکن، این منطقه را با منطقه یک و دو تهران مقایسه می‌کنند؛ اگرچه از نظر قیمت‌ آپارتمان‌های مرداویج چندبرابر ارزان‌تر از منطقه یک و دو تهران هستند، ولی مرداویج در مقایسه با سایر محله‌های اصفهان مانند منطقه یک و دو تهران در مقایسه با دیگر محله‌های پایتخت است. اکنون در محله مرداویج آپارتمان‌هایی حتی با قیمت بالاتر از 20 میلیارد تومان برای فروش آگهی می‌شوند، البته تعداد آپارتمان‌های فروشی این منطقه با قیمت کمتر از 10میلیارد تومان نیز کم نیست.پنت‌هاوسی 235 مترمربعی نوساز با قیمت 20‌میلیارد تومان، آپارتمانی 270مترمربعی نوساز به قیمت 14میلیارد و 400 میلیون تومان و آپارتمان 210مترمربعی نوساز فول آپشن با قیمت 14 میلیارد و 700 میلیون تومان از املاک فروشی این محله در طول آذرماه بودند. اگرچه قیمت پیشنهادی فروشنده بالاست، ولی تعداد زیادی از آن‌ها پای میز معامله تخفیف خوبی به مشتری می‌دهند و واسطه‌ها نیز اگر موفق به پیدا کردن مشتری شوند، پورسانت چندصد میلیونی می‌گیرند.

مشتاق

گران‌ترین آپارتمان‌های محله مشتاق، نزدیک‌ترین املاک به زاینده‌رود هستند و در میان آن‌ها نیز اگر آپارتمانی منظره رو به رودخانه‌داشته باشد، قیمت آن گاهی به بالاتر از 20 میلیارد تومان می‌رسد؛ مانند آپارتمانی 230 مترمربعی و نوساز که یک بالکن رو به زاینده‌رود دارد و با قیمت 22 میلیارد تومان برای فروش آگهی شده‌است. سازندگان طی سال‌های گذشته آپارتمان‌های مشتاق را به امکانات لوکس زیادی مجهز کرده‌اند؛ مانند استخر، سونا، جکوزی و استفاده تجهیزات وارداتی و گران قیمت برای تزیین داخل آپارتمان و لاکچری‌کردن یک آپارتمان بر قیمت آن نیز مؤثر است. یکی از املاک فروشی لوکس محله مشتاق آپارتمانی 300 مترمربعی و چهارخوابه بود که با قیمت پیشنهای 20 میلیارد تومان آگهی شده‌است؛ این آپارتمان یک پنجره رو به زاینده‌رود دارد. با این حساب 18.1درصداز آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان اصفهان در طول آذر ماه در محله مشتاق برای فروش آگهی شده‌اند.

آبشار

13.6درصد از آپارتمان‌های 10 میلیاردی شهر اصفهان طی آذرماه در محله آبشار هستند. این محله در سال جاری بازار بزرگی برای پنت‌هاوس‌های لاکچری و گران‌قیمت اصفهان بود؛ پنت‌هاوس‌هایی با قیمت حتی بالاتر از 30 میلیارد تومان مانند پنت‌هاوس 550مترمربعی و نوسازی با قیمت 40میلیارد تومان! واسطه‌ای در این‌باره می‌گوید پنت‌هاوس‌های خاص آبشار تاریخی و تکرار نشدنی هستند؛ آن‌ها در هنگام فروش از عبارت «ویو ابدی» استفاده می‌کنند؛  یعنی منظره آپارتمان تا ابد بی‌نظیر است. در محله آبشار آپارتمان‌های لوکس دیگری هم با قیمت ابدی! برای فروش آگهی شده‌اند؛ مانند آپارتمان 300 مترمربعی و نوساز بر خیابان آبشار سوم با قیمت 23 میلیارد تومان یا آپارتمان نوساز  350 مترمر بعی دیگری که با قیمت 30 میلیارد تومان برای فروش قرار گرفته‌است.

مهرآباد

20 میلیارد، 30 میلیارد و 40 میلیارد تومان اعداد و ارقام طبیعی در معاملات بازار مسکن محله مهرآباد هستند. در طول آذرماه 12.1درصد از آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان شهر اصفهان در محله مهرآباد آگهی شده‌اند؛ اگرچه فعالان بازار مدعی‌اند حجم معاملات آپارتمان‌های میلیاردی در این محله کمتر از آبشار و مشتاق است. امروزه آپارتمان‌های سوپرلاکچری در محله مهرآباد برای فروش آگهی شده‌اند مانند آپارتمانی 480 مترمربعی نوساز با قیمت 40 میلیارد تومان؛ این آپارتمان شش عدد اتاق خواب دارد و سالن پذیرایی آن 150 مترمربع است. واسطه‌ها در محله مهرآباد هم آپارتمان‌هایی با ویو ابدی می‌فروشند؛ مانند آپارتمانی 390مترمربعی و نوساز با قیمت 32 میلیارد تومان.

شیخ‌صدوق

9درصد از آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان اصفهان طی آذرماه در محله شیخ‌صدوق آگهی شده‌اند. سازندگان در طول سال‌های گذشته ساختمان‌های خاصی با نمای لوکس در محله شیخ‌صدوق احداث کرده‌اند و امروز قیمت آپارتمان در همین ساختمان‌های لوکس به بیش از 10 میلیارد تومان رسیده‌است؛ برای مثال انبوه‌سازی در این محله بنایی ساخته که آپارتمان‌ها سوبلکس هستند! آپارتمانی 290 مترمربعی با عمر پنج سال و قیمت 18 میلیارد تومان، آپارتمانی 190 مترمربعی نوساز با قیمت 11 میلیارد تومان و آپارتمانی 230 مترمربعی با عمر چهار سال و قیمت 12 میلیارد تومان از آپارتمان‌های فروشی محله شیخ‌صدوق در طول آذرماه بودند.

جلفا

فعالان بازار مسکن تعدادی از خانه‌های قدیمی‌ساخت محله جلفا را مخوف می‌نامند! خانه‌های بزرگی که مالکان آن‌ها سال‌هاست در ایران حضور ندارند؛ آپارتمان‌های فروشی این محله نیز مخوف هستند، آپارتمان‌های چند میلیارد تومانی با امکانات لوکس و بی‌نظیر که معمولا متراژ پایینی دارند. در محله‌ای مانند مهرآباد متراژ آپارتمان‌های میلیاردی بالا بود، ولی در محله جلفا آپارتمان میلیاردی با متراژ کمتر از 200مترمربع نیز عرضه می‌شوند. آپارتمان 175 مترمربعی نوساز با قیمت 27 میلیارد تومان و آپارتمان 200 مترمربعی نوساز دیگری با قیمت 11 میلیارد تومان از جمله آپارتمان‌های خاص محله جلفا هستند. از نظر قیمت هر مترمربع در محله جلفا رکورددار است؛ زیرا آپارتمان‌هایی در این محله برای فروش آگهی شده‌اند که قیمت هر مترمربع آن‌ها به بیش از 150‌میلیون تومان می‌رسد. در نتیجه 9درصد از آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان شهر اصفهان در طول آذر ماه در محله جلفا قرار دارد.

آذر

بازار مسکن محله آذر و مناطق اطراف آن هم در طول آذرماه میزبان آپارتمان‌هایی بالاتر از 10 میلیون تومان بودند. البته آپارتمان‌های لوکس آذر از نظر قیمتی در مقایسه با محله‌های بالا قیمت کمتری دارند. آپارتمان 200 مترمربعی و نوساز با قیمت 12 میلیارد تومان و آپارتمان نوساز 300 مترمربعی دیگری با قیمت 16 میلیارد تومان از جمله آپارتمان‌های فروشی محله آذر در طول آذرماه بودند.

آینه‌خانه

آپارتمان‌های دوبلکس و گران‌قیمت محله آینه‌خانه در بازار مسکن اصفهان شهرت دارند تا 6 درصد از آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومانی شهر اصفهان در طول آذر در محله آینه‌خانه برای فروش آگهی شده‌باشند. از جمله آگهی‌های فروش این محله در طول آذرماه آپارتمانی 320‌مترمربعی و 10 سال ساخت با قیمت 17‌میلیارد تومان، آپارتمانی 220 مترمربعی دو سال ساخت با قیمت 16 میلیارد تومان و آپارتمانی 310 مترمربعی نوساز با قیمت 25 میلیارد تومان هستند.

سایر مناطق

آذرماه آپارتمان‌های 10 میلیارد تومانی در محله‌های زیادی برای فروش آگهی شدند، ولی سهم آن‌ها نسبت به مناطق بالا کمتر بود. برای مثال آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان امروز در محله باغ‌دریاچه نیز سهم بازار زیادی دارند یا در بزرگمهر، توحید، عباس‌آباد و... نیز آپارتمان‌های زیادی با قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان برای فروش آگهی شد ولی سهم آنها در طول آذرماه نسبت به محله‌های بالا کمتر است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.