دانشجو باید امنیت کافی داشته باشد

سخن‌گوی وزارت بهداشت به مطالبات دانشجویان پاسخ داد

سالن معاونت دانشجویی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه اصفهان روز گذشته میزبان سیما‌سادات لاری، سخن‌گوی وزارت بهداشت بود. او در آن صبح بارانی ضمن بازدید از روند احداث سالن ورزشی میلاد، خوابگاه‌های میرباقری، کرمانی و ردانی‌پور، مجموعه فرهنگی مرکز مشاوره و دبیرخانه شورای انضباطی با برخی از نمایندگان دانشجویان این دانشکده تشکیل جلسه داد و مطالبات آن‌ها را شنید؛ مطالباتی همچون محدودیت فعالیت تشکل‌ها و اتحادیه‌های سیاسی و عدم امکانات ورزشی و همچنین بی‌توجهی به نشریات دانشجویی و... .

دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

لاری در حاشیه این نشست با اشاره به اینکه کرونا تمام مناسبات وزارت بهداشت را به هم ریخت، بیان کرد: هر چند شعور و شعفی که در دانشکده‌های علوم پزشکی اکنون وجود دارد و فعالیت‌های علمی و پژوهشی که انجام می‌شود، در هیچ دانشکده دیگری مشاهده نمی‌شود و فضای مأیوس‌کننده‌تری بر آن‌ها غالب است. البته قطعا مشکلات جامعه بر فضای دانشجویی نیز اثر می‌گذارد و باید این واقعیت را پذیرفت.

افزایش بودجه ستادها

لاری در ادامه با اشاره به پروژه‌های نیمه‌کاره رفاهی و خوابگاهی ادامه داد: سرو‌سامان‌دادن این پروژه‌ها از اهمیت بسیار زیادی برای ما برخوردار بوده است. علاوه بر این، سعی کردیم بودجه ستادی را که تا پیش از چهارمیلیارد تومان بوده است، به 70میلیارد تومان برسانیم. همچنین راجع به سرانه‌های فرهنگی و دانشجویی چانه‌زنی‌های بسیار زیادی انجام داده‌ایم، اما مشکلات به‌وجود‌آمده، باعث شده تا درآمدهای اختصاصی دانشگاه حدود 40 درصد کاهش پیدا کند و این موضوع بر مسائل مختلف تأثیر گذاشته است و علی‌رغم اینکه تنها 30 درصد از دانشجویان در دانشگاه‌ها حضور دارند، باز هم مشکلات مالی در این دانشکده به چشم می‌خورد. به گفته سخن‌گوی وزارت بهداشت، درحــال حـــاضر، جـــایــگاه مـــعاونت دانشجویی در دانشگاه‌ها به دلیل بودجه‌هایی که به آن تزریق شد و گشایش‌هایی که انجام شد، ارتقا یافت. علاوه بر این، اقداماتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی‌تفریحی و رفاهی نیز انجام گرفت.

برخورد با دانشگاه‌هایی که مجوز فعالیت سیاسی صادر نمی‌کنند

لاری ادامه داد: سعی کردیم با خیلی از دانشگاه‌هایی که مجوز فعالیت به تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی نمی‌دادند، برخورد کنیم و اولین شرط برای انتخاب معاونان را هم اجازه فعالیت به دانشجویان قرار دادیم. سخن‌گوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری مراسم برای قربانیان حادثه ساقط‌کردن هواپیمای اوکراینی ادامه داد: در این مراسم برخی از دانشجویانی که در مراسم شرکت و حتی شمع روشن کرده بودند، در بعضی از استان‌ها نهادهای بیرونی با آن‌ها برخورد کرده بودند که ما با اطلاعات هماهنگ کردیم که اگر برخورد بدی با آن‌ها صورت گرفته است، با آن دانشجویان تماس گرفته و ازشان معذرت‌خواهی کنند. همچنین به تمامی معاونان ابلاغ شده بود که چنانچه دانشجویی فعالیت سیاسی خود را با مجوز انجام می‌دهد، هیچ نهاد بیرونی حق ندارد بدون هماهنگی با دانشگاه دانشجو را احضار کند و از او توضیح بخواهد و هر‌کس بخواهد با دانشجو در این رابطه صحبت کند، مستلزم است که به دانشگاه بیاید یا اینکه دانشجو با یکی از مسئولان دانشگاه به آن نهاد مراجعه کند. دانشجو باید برای انجام فعالیت‌های سیاسی خود از امنیت کافی برخوردار باشد.

فعالیت‌های دانشجویی بی‌روح شده است

لاری در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه اکنون فعالیت تشکل‌های دانشجویی بی روح شده است، تصریح کرد: به این دلیل که دیگر تضارب آرایی وجود ندارد. اگر کسی حرف مخالف بزند، مدام تهدید می‌شود و به همین دلیل خانواده‌ها هم خیلی تمایلی به انجام فعالیت سیاسی فرزندانشان ندارند.
به گفته سخن‌گوی وزارت بهداشت، داشتن اتحادیه حق مسلم همه دانشجوهاست؛ متأسفانه تاکنون هیئت وزارت که باید این مجوز را صادر کند، در وزارتخانه تشکیل نشده است. من فکر می‌کنم، حیات نظام به این موضوع بستگی دارد. درواقع اگر بخواهیم فعالیت‌های دانشجویی را رصد بکنیم، باید این مجوز صادر شود؛ وگرنه این فعالیت‌ها به طور زیرزمینی ادامه پیدا خواهند کرد و حتی کاری هم از معاونان فرهنگی برنمی آید. لاری در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در بحث انجمن‌های علمی، کارشناس‌های وزارتخانه تغییر کرده‌اند و اتفاقات خوبی در  این حوزه در حال رخ دادن است، بیان کرد: با توجه به اینکه دانشگاه اصفهان، فضاهای فیزیکی بسیار خوبی دارد، از دانشجویان این دانشکده انتظار می‌رود که نسبت به سایر دانشکده‌های دیگر فعالیت‌های بسیار بیشتری انجام دهد. هدف وزارت بهداشت نیز این است که سرانه فرهنگی دانشجویان را افزایش دهد تا فعالیت‌های فرهنگی آن‌ها متوقف نشود. تا پیش از این اصلا سابقه نداشته است که وزارتخانه چنین بودجه‌هایی برای سرانه فرهنگی دانشجویان در نظر بگیرد.
سخن‌گوی وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: اکنون 150 شاخص تعریف شده است که فعالیت‌های دانشجویان در حوزه‌های مختلف ارزیابی شده تا رتبه دانشگاه در عرصه‌های مختلف مشخص شود. چون معتقد هستیم دانشجویی می‌تواند خوب درس بخواند و موفق باشد که رفاه خیلی خوبی داشته باشد.

دانشجو باید در همه عرصه‌ها مشارکت داده شود

لاری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایجاد شاکله‌ شورای مشورتی، تصریح کرد: موضوعی که داریم در معاونت‌ها به ویژه معاونت آموزشی جا می‌اندازیم این است که باید دانشجو را در تصمیم‌گیری‌های مختلف مشارکت دهیم؛ زیرا در این صورت است که بسیاری از مشکلات حل می‌شود و کارها سرعت می‌گیرند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.