«استراتژیست»

یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف معامله‌گران در بازارهای مختلف به‌خصوص بازار سرمایه، نداشتن یک استراتژی یا سیستم معاملاتی است. جذابیت بورس در دو سال اخیر، پای بسیاری از افراد را به بازار سرمایه باز کرد و بخش قابل‌توجهی از آن‌ها نیز به دنبال فراگیری شیوه‌های مختلف تحلیل اعم از تحلیل تکنیکال، فاندامنتال، روان‌شناسی بازار و... بوده‌اند. اما در نهایت آنچه بیشتر نمود داشته، سردرگمی سرمایه‌گذاران در استفاده از ابزارهای تحلیلی و عدم پایبندی به استراتژی ِ ابتدایی است. کتاب «استراتژیست» چهارمین کتابی است که «نیما آزادی» تألیف کرده و به دنبال سه کتاب قبلی، تمرکز این کتاب بر پایه مباحث تکنیکالی در تحلیل بورس است.

دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

آزادی در مقدمه این کتاب آورده است «در طول نزدیک به دو دهه فعالیت و معامله‌گری در بازارهای مالی مختلف و بیش از یک دهه تدریس و آموزش تحلیل تکنیکال و شگردهای وابسته به آن به این نتیجه رسیده‌ام که مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عامل تعیین‌کننده موفقیت یا شکست یک معامله‌گر بدون تردید مجهزبودن به یک استراتژی و سیستم معاملاتی کارا و از آن مهم‌تر پایبندی و وفاداری به اصول و قواعد آن است»؛ این موضوع محور اصلی کتاب «استراتژیست» است. ایجاد بستر اولیه برای موفقیت در بازارهای مالی، ساخت قالب سیستم معاملاتی، سیستم‌ها، سیستم‌های ورود، سیستم‌های خروج، ریسک به ریوارد، بهینه‌سازی سیستم معاملاتی، نسبت‌های عملکردی و ارائه گزارش، مدیریت سیستم، نگارش سیستم معاملاتی و در نهایت چند سیستم ساده و کاربردی، یازده فصل این کتاب را تشکیل می‌دهد.
خواندن این کتاب برای افرادی مناسب است که در گام نخست با یکی از روش‌های تحلیلی در بازار سرمایه آشنایی کافی را داشته باشند؛ چراکه نحوه به‌کارگیری ابزارهای تحلیلی در یک سیستم معاملاتی آموزش داده می‌شود. بااین‌حال این کتاب به خوانندگان کمک می‌کند در گام نخست اشتباهات در معاملات و همچنین نقاط قوت خود را شناسایی کرده و در نهایت بتوانند یک سیستم معاملات مناسب برای خود طراحی کنند، به‌نحوی‌که تعادلی بین ریسک و بازده برای سرمایه‌گذار ایجاد شود.
نباید فراموش کرد که «استراتژیست» همانند سه کتاب دیگر این مؤلف به نام‌های «دوئل با روند»، «واگرایی‌ها» و «رکن سوم بازار» به نوعی مکمل دیگر کتاب‌های تحلیل تکنیکال است. در نتیجه اگر شخصی با روش‌های تحلیل تکنیکال آشنایی ندارد پیشنهاد می‌شود در گام نخست دیگر کتاب‌های آموزشی در باب تحلیل تکنیکال را مطالعه کرده و در ادامه برای ارتقای دانش خود به کتاب‌های «نیما آزادی» مراجعه کنند.
شیوه روایت کتاب از دیگر نقاط قوت آن به حساب می‌آید؛ چراکه به صورت کاربردی و به دور از پیچیدگی، مباحث مختلف را آموزش می‌دهد. این آموزش اگرچه بر بورس متمرکز است؛ اما در دیگر بازارها به‌خصوص بازار فارکس کاربرد بالایی دارد. اما در روی دیگر سکه، همانند سه کتاب قبلی، تمرکز آزادی بر استفاده از نرم‌افزار داینامیک تریدر است. اگرچه این نرم‌افزار کاربردی است؛ اما درصد کمتری از جامعه تحلیلگران تکنیکال از آن استفاده می‌کنند.
برخی از ابزارهایی که او برای استفاده در سیستم معاملاتی معرفی می‌کند منحصر به نرم‌افزار داینامیک تریدر است و در نتیجه شاید برای عموم قابل استفاده نباشد. از سوی دیگر در طی سال‌های گذشته و از زمان انتشار اولین کتاب از چهار کتاب نیما آزادی، انتظار خواننده بهبود فرم بصری کتاب است که در کتاب «استراتژیست» هم محقق نشده است. جمله طلایی کتاب: «معامله کردن بر اساس حس ششم، شایعات و تئوری‌های ناآزموده یک میانبر طلایی برای از بین بردن سرمایه در بازارهای مالی است.» این کتاب در 165 صفحه توسط انتشارات دانش‌پژوهان جوان منتشر شده است. چاپ اول کتاب به قیمت 32 هزار تومان قیمت‌گذاری شده بود که اکنون در چاپ‌های بعدی به 35 هزار تومان رسیده است. در کنار این کتاب می‌توان کتاب‌های «معامله‌گر منضبط» یا «تحلیل بنیادی تکنیکال یا ذهنی» هر دو از «مارک داگلاس» یا «101 استراتژی معامله‌گری تکنیکال در بازارهای سرمایه» را هم مطالعه کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.