ساختمان‌سازی در بیابان تقاضا در مرکز شهر

دولت روحانی در ماه‌های پایانی به فکر ثبت‌‌نام دوباره از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن‌ است؛ نمایندگان مجلس نیز به تکاپو افتاده‌اند تا طرحی برای خانه‌دار‌شدن اقشار ضعیف جامعه پیدا کنند. چه اقدام ملی تولید مسکن و چه طرح مجلس و حتی مسکن مهر، همگی چهارچوبی شبیه به هم دارند و تا به حال موفق به کنترل قیمت ملک نشده‌اند. دولت‌ها هرچه مسکن می‌سازند، قیمت‌ها باز هم بالا می‌رود. همین چند سال قبل بیش از ‌چندصد‌ هزار واحد مسکن مهر ساخته‌ شد و درصد بالایی از آن‌ها در اصفهان قرار داشت؛ ولی آیا موفق به کنترل قیمت ملک شد؟

شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

 از طرفی مجلس و دولت با تصویب و اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در تلاشند تا عرضه ملک در بازار مسکن را افزایش دهند، اگرچه‌ احمد ‌تولا، دبیر‌ انجمن انبوه‌سازان اصفهان در گفت‌وگویی با اصفهان‌زیبا معتقد بود که نباید روی خانه‌های خالی زیاد حساب کنیم: «درصد بالایی از خانه‌های خالی در منطقه‌ای هستند که تقاضا برای آن‌ها وجود ندارد.» روحانی در مناظره‌های انتخاباتی سال 96 نیز می‌گفت 55‌هزار واحد مسکن‌ مهر نیمه‌کاره هستند و تقاضایی برای آن‌ها وجود ندارد. با این حال آمار‌های رسمی نشان می‌دهد تعداد خانه‌های خالی در کشور کم نیست و از همین حالا سوء‌استفاده‌گران روش‌‌هایی را طراحی کرده‌اند تا خانه خالی آن‌ها، پر به نظر برسد!
مالیات بر عایدی سرمایه در کشور‌های جهان‌‌اولی، ابزار دولت‌ها برای کنترل بازار مسکن است، ولی مشخص نیست در ایران چه نتیجه‌ای داشته ‌باشند. کارشناسان بازار مسکن مدعی‌اند اگر‌چه این طرح همراه با تولید خانه جدید برای بازار مسکن ضروری است، ولی شاید موفق به آرام نگه‌داشتن‌ بازار مسکن نشود؛ زیرا یک مشکل عمده دارد.
نوروزانی یکی از مشاوران املاک باسابقه شهر در این‌باره می‌گوید: «مسکن تولید می‌کنند، ولی در بیایان! به چه کاری می‌آید؟ مردم در سطح شهر اصفهان متقاضی مسکن هستند.»
واحد‌های طرح ملی اقدام مسکن در اصفهان بیشتر در فولادشهر و بهارستان قرار دارد، مسکن مهر نیز در فولادشهر، بهارستان و شهر مجلسی بود، ولی شهر اصفهان چطور؟ با طرح اقدام ملی مسکن متقاضی اصفهانی باید چند ده‌کیلومتر آن‌طرف‌تر از شهر صاحب خانه شود و این انتخاب خوبی برای بسیاری از خانواده‌ها نیست. شبیه‌ به این است که خانواده‌ای در محله برازنده خانه می‌خواهد، ولی توان خرید آن را ندارد، دولت برای حمایت از آن‌ها 40 کیلومتر آن‌طرف‌تر یعنی در مسکن مهر فولادشهر خانه به آن‌ها پیشنهاد دهد.
در طرف مقابل طراحان این قبیل برنامه‌ها عقیده‌ دارند برای ساخت خانه ارزان‌‌قیمت باید زمین ارزان تهیه کنند و زمین در شهر اصفهان ارزان نیست. امروز قیمت هر مترمربع زمین در محله‌های نزدیک به زاینده‌‌رود مرز 100‌میلیون تومان را رد کرده‌ است، چند کیلومتر دورتر‌ از زاینده‌‌رود زمین هر مترمربع بین 50 تا 100 میلیون تومان است و در محله‌های متوسط شهر نیز هر مترمربع زمین را با قیمتی کمتر از 15 میلیون تومان نمی‌فروشند.
بررسی آگهی‌های فروش دی‌ماه نشان می‌دهد قیمت زمین‌های مناسب ساختمان‌‌سازی در محله‌های متوسط شهر از هر مترمربع 20 میلیون تومان آغاز می‌شود؛ ولی زمین در اطراف مسکن مهر فولادشهر شاید هر مترمربع سه‌میلیون تومان هم نباشد؛ شاید زمین‌ها برای دولت رایگان تمام شود. با این حال قیمت زمین باعث شده‌ تولید مسکن بیشتر در مناطق کم‌‌تقاضا انجام شود. بخشی از فعالان بازار مسکن‌ عقیده دارند ساخت ملک در بافت فرسوده شهر اصفهان به مراتب بیشتر از فولادشهر و بهارستان قیمت ملک را کنترل می‌کند. خاشعی یکی از مشاوران املاک می‌گوید: «شاید قیمت زمین در شهر اصفهان گران‌تر باشد، ولی دولت وقتی در فولادشهر مسکن مهر ساخت چند صد میلیارد تومان برای جاده‌سازی، پارک، مدرسه، مسجد و امکانات دیگر هزینه کرد، حالا به جای اینکه آن همه هزینه کند، روی خرید زمین یارانه بدهد.»
سال‌ها قبل فعالان بازار مسکن یکی از دلایل تقاضای پایین برای مسکن مهر را کمبود امکانات می‌دانستند، نه جاده مناسبی داشت و نه وسایل حمل‌و‌نقل عمومی وجود داشت؛ امروز هم مسکن‌ مهر به خصوص در فولادشهر امکانات چندانی ندارد با اینکه هزینه سنگینی برای تجهیز این بخش به امکانات انجام شده ‌است. حال اگر قرار باشد دوباره ساختمان‌سازی به همان سبک به دور از شهر اصفهان انجام شود، شاید تکرار مشکلاتی قبلی باشد. از طرفی باید دید آیا مناطق مختلف شهر ظرفیت ساختمان‌سازی را دارند یا نه؟ به هر‌حال مشخص است وقتی در مناطق مرکزی شهر تقاضا برای آپارتمان بالاست، ساختمان‌سازی در بیابان‌های بین فولادشهر و نجف‌آباد پاسخ مناسبی برای این تقاضا نیست.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.